Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Odszkodowania za powikłania poszczepienne zapłaci państwo


Na kwoty od 10 tys. do 100 tys. zł. mogą liczyć osoby zaszczepione przeciw COVID-19, u których wystąpiły działania niepożądane wywołujące konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o utworzeniu specjalnego funduszu na ten cel.


W umowie zawartej przez Komisję Europejską z producentami szczepionki przeciw COVID-19 znalazły się klauzule o zwolnieniu od odpowiedzialności cywilnej koncernów medycznych za ewentualne niekorzystne działania ich produktów. Rodzi to uzasadnione pytania, kto i na jakich warunkach może ponosić odpowiedzialność cywilną za niepożądane efekty szczepień. Ministerstwo Zdrowia dało odpowiedź.

– Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień. Gwarantem odpowiedzialności cywilnej jest państwo – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreślił polityk, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta.

„Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni. Wysokość świadczenia kompensacyjnego, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł. W zależności od długości okresu leczenia” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Środki na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

źródło: MZ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bucek
Bucek
2 lata temu

Dzisiaj zazzczepiony zostałem z grupy 0 w szpitalu mswia Olsztyn
Mam powikłania, uszy mi wyrosły jak u Shreka, Putin dzwonił do mnie z gratulacjami czipa i mały mi cały czas stoi

Kali
Kali
2 lata temu

„Szczepionka to dar od Boga,jak się zaszczepisz,to szybciej się z nim spotkasz.”To powiedzenie,ale może okazać się prawdziwe.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  Kali

ciekawa metafora

Ala
Ala
2 lata temu

Czyli skuteczność szczepionek nieznana,a powikłania wystąpią napewno.A za odszkodowania zaplaca ludzie z podatków,nie rząd.

Patryk
Patryk
2 lata temu
Reply to  Ala

Jest dokładnie na odwrót. Skuteczność jest znana, a powikłania wymagające hospitalizacji praktycznie nie występują.

Qwer
Qwer
2 lata temu

Proszę najpierw przeczytać Dyrektywę z 2001r https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/wspolnotowy-kodeks-odnoszacy-sie-do-produktow-leczniczych-stosowanych-u-67427779?unitId=art(5)ust(2)&_ga=2.50729577.1538986430.1610694532-1234131282.1610279570#xd_co_f=ZTdmZjExNWUtYjcyNy00NzU5LWEwNmYtNDQ3MjEwNmUwNmVi~ Tutaj w 2001 roku a więc na długo przed pandemią opisano taką sytuacje. Ponieważ mamy pandemie, to cześć badań długotrwałych, jest niemożliwych, z przyczyn wiadomych, do przeprowadzenia. Ponieważ jednak korzyści przewyższają ryzyko, to dopuszcza się warunkową rejestracje. Ponieważ jednak, to UE dopuszcza a nie firmy wprowadzają, po zakończeniu badań, dlatego odpowiedzialność przejmują państwa. Nie dotyczy to oczywiście wad jakościowych. Ryzyko jest minimalne ale zawsze jest. Tak jest z każdym lekiem(pisze o ryzyku), który jest wprowadzany do obrotu a w niektórych po latach ich stosowania, odkrywa się nieznane skutki, te negatywne ale i pozytywne z powodu ich przyjmowania. Mamy 50.000 chorych w Anglii dziennie a za chwile będziemy mieć tyle w Polsce, bo 200 samolotów, wysłanych przed świetami po rodaków, zrobią swoje. Do tego startują szkoły. To mamy jeszcze 10 lat prowadzić badania? No nie. Ocena ryzyka, wyszła pozytywnie i tyle w temacie.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  Qwer

Otwarcie szkół będzie zbrodnią. Ale czego oczekiwać od ministranta z podejrzaną habilitacją, gdzie ponoć jednym z recenzentów miał być promotor pracy doktorskiej pana Garnka? I co na to Centralna Komisja ds Stopni i Tytułów?

Na koniec warto zadać pytanie odnośnie testowania nauczycieli, skoro nie testujemy uczniów (to pytanie, nie ukrywam, kieruję do Szanownej Qwer, która bardzo rzetelnie podaje źródła informacji)? I czy nie lepiej tych nauczycieli zaszczepić, zamiast bez sensu „sasinować” środki na ten cel?

Mój znajomy zmarł w ubiegłym roku, bo się zaraził od swoich wnuków. „Bezobjawowych” zresztą…

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Dokładnie racja jaki sens jest testowanie nauczycieli

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Kim

Taki chociażby, że zamiast snuć domysły wiesz ile jest osób zakażonych – 2%.

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  Hemi

I co z tego pójdą do szkoły każde dziecko może przynieść choroba żeby to wszystko miało sens było by trzeba testować dzieci o wszystkich którzy mają z nimi kontakt . To tak wygląda jak by to nauczyciele mieli zarażać a uczniowie to kozły ofiarne he

Domi
Domi
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Zbrodnia to jest nauka zdalna,mnostwo nauki,caly dzień przed komputerem,i full zaległości.Nie ma pan dzieci,to proszę się nie wypowiadać.Szkola to nie tylko nauka,kontakt z rówieśnikami też jest wazny.W szkole nauczyciel na żywo wytłumaczy materiał,a nie przed komputerem,gdzie często Internet szwankuje,nie słyszą dzieci nauczycieli i odwrotnie.Wszedzie się można zarazić,nie akurat w szkole,skoro rodzice z dziećmi chodzą po sklepach i galeriach również i nauczyciele.To w szkole przy zachowanym rezimie sanitarnym też można się uczyć.Czas wrócić do normalności,bo wirus jak każdy z nami zostanie.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  Domi

Jeszcze raz powtórzę: winę za obecną sytuację ponoszą pospołu Rząd i polskie społeczeństwo. Rząd- bo dopuścił do poluzowania środków bezpieczeństwa, a Naród, gdyż masowo olewał wspomniane wytyczne. Ale cóż…. Bawmy się.
P. S. Mam dzieci i wnuki. Jestem na bieżąco.

Domi
Domi
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

A uczy pan zdalnie się z tymi wnukami?bo jeśli nie to nie ma pan pojęcia o nauce zdalnej,gdzie materiału ogrom,czesto nie do zrobienia zwłaszcza dla dzieci,ktore mają trudności w nauce.Wtedy wszystko spada na rodzica,ktorzy pracują i mają inne obowiązki.Dom to nie szkoła,dom to prywatność,i tyle w temacie.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Oczywiście, ze lepiej zaszczepić nauczycieli, tak jak również lepiej zaszczepić osoby opiekujące się starszymi osobami, niż je same(mówię o tych, którymi z różnych przyczyn trzeba się opiekować). To nie jest jedyny przykład, bo proszę zauważyć, ze również rodziny personelu medycznego, pracującego na oddziałach covidowych, nie są szczepione. Na koniec przykład, z którym spotykamy się codziennie-a dlaczego personel sklepów spożywczych nie jest szczepiony? Tam dopiero jest ruch i możliwość zakażenia oraz przenoszenia wirusa:). Testowanie nauczycieli nie ma żadnego sensu medycznego, prócz oczywiście samych zainteresowanych. Jest to ruch polityczny.

Kim
Kim
2 lata temu

He he najlepszy artykuł a to państwo ma swoje pieniądze . Firma która produkuje szczepionkę nie chce to zapłaci zwykły Kowalski jaki podatek jeszcze podniesiecie żeby na odszkodowania na odszkodowania było a może by tak pan Sasin oddał zmarnowane pieniądze

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x