Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Łomia wchłonęła Mławę. Razem z problemami


Wczoraj w świetlicy w Łomi odbyło się pierwsze spotkanie przemeldowanych ostatnio do gminy Lipowiec Kościelny mieszkańców ulic Batalionów Chłopskich i Podmiejskiej z wójtem Jarosławem Goschorskim. Przyszło ich około piętnastu. Nowi mieszkańcy gminy, nieco żartobliwie zauważyli, że to Łomia wchłonęła Mławę. W toku dalszej dyskusji okazało się, że też z nierozwiązanymi przez miasto problemami.


Jan Maria Jackowski
Reklama

Dyskusję z mieszkańcami podjęli wójt Jarosław Goschorski, sołtys i radny Łomi Wiesław Cieślak oraz radny Jacek Szymański, choć nie na wszystkie pytania padły odpowiedzi. Wójt jednak deklarował, żeby ze wszystkimi problemami zgłaszać się do urzędu gminy.

Wśród zadanych przez nowych mieszkańców gminy pytań były oczywiście te dotyczące samego przemeldowania oraz przypadków konieczności wymiany dokumentów np. dowodów osobistych. Te koszty jednak muszą ponieść mieszkańcy. Pojawiły się również inne. Pytano o koszt wody czy śmieci. W sprawie śmieci wójt przygotował dla mieszkańców druki deklaracji do wypełnienia.

Dyskusja potoczyła się też wokół planu zagospodarowania przestrzennego Łomi, przebiegu obwodnicy zachodniej, sieci wodno – kanalizacyjnych, wypłaty zasiłków czy zwrotu kosztów dowozu dzieci do szkoły, a nawet możliwość podłączenia się do światłowodu od strony Mławy. Krzysztof Kwiatek postulował, aby gmina szczególnej pomocy przy przejściu różnych formalności udzieliło osobom starszym, których w tej ponad sześćdziesięcioosobowej grupie przemeldowanych jest większość i zwykle mają trudności np. w posługiwaniu się Internetem.

Jako ciekawostka przytoczona została też historia, jak to Straż Miejska ukarała mandatem jedną  z formalnie rzecz biorąc mieszkanek gminy Lipowiec Kościelny. 

Wśród nierozwiązanych problemów podnoszono kwestię numeracji nieruchomości i co szczególnie ważne – uciążliwy dla mieszkańców Podmiejskiej i Batalionów Chłopskich ruch samochodów ciężarowych. Sprawę tej uciążliwości szczegółowo uzasadnił Piotr Szczypiński.

Wójt Goschorski odnotowywał zgłaszane sprawy i postulaty, deklarując że się nimi zajmie. Mimo tego nie wszyscy uczestnicy zebrania wyszli zadowoleni.

– Oczekiwaliśmy, że wójt ucieszy się z nowych mieszkańców gminy, przedstawi się, poinformuje kto jest radnym czy dzielnicowym, gdzie jest GOPS. A wójt rozmowę z nami zaczął od pytania czego oczekujemy – mówili po spotkaniu mieszkańcy.

Przypomnijmy historię tych przenosin mieszkańców.

W 1988 roku w wyniku aktualizacji podziału terytorialnego kilkanaście  zamieszkałych nieruchomości właśnie przy ulicach Podmiejskiej i Batalionów Chłopskich w Mławie przeszło pod jurysdykcję gminy Lipowiec Kościelny. Choć o takim stanie faktycznym było wiadomo, to formalnie mieszkające tam wcześniej osoby zameldowane były w mławskim ratuszu jako mieszkańcy miasta. W 2015 roku burmistrz Mławy wystąpił do wójta Gminy Lipowiec Kościelny o ustalenie numerów porządkowych budynków i uporządkowanie spraw meldunkowych. Wójt, podobnie jak burmistrz na swoim terenie numery nadał, ale sprawy meldunkowe pozostały nie zmienione. W 2019 roku burmistrz ponownie wystąpił do wójta o wszczęcie postępowania administracyjnego i zameldowanie na pobyt stały „swoich” mieszkańców. Ten odmówił, uważając, że przemeldowania powinien dokonać mławski ratusz. Sprawa trafiła najpierw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a stamtąd do wojewody. Ten ostatni na początku listopad 2020 r. rozstrzygnął, że zameldowania powinien dokonać wójt i to nawet nie w drodze decyzji administracyjnej, od której można się przecież odwołać, ale w drodze „czynności materialno-technicznej” – co oznacza po prostu wpisanie zameldowania w Łomi. I tak się właśnie na przełomie roku stało.

O temacie pisaliśmy w listopadzie TUTAJ

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
2 lata temu

Chyba to Mława wchłonęła Łomię….

Sąsiad
Sąsiad
2 lata temu

Z artykułu wynika że to nie Łomia pochłonęła nowych mieszkańców, tylko Mława się ich pozbyła

Gladiator
Gladiator
2 lata temu

Wójt teraz będzie odwlekał załatwienie problemów do następnej kadencji a potem do następnej…
Pozostaje nam tylko rozpocząć procedurę przyłączenia całej Łomii do Mławy.

Przedstawiciel
Przedstawiciel
2 lata temu

Chcąc uzupełnić przedstawiony artykuł (ponieważ Pan redaktor nie będący na nim od początku mniemam iż tej tej wiedzy nie posiada i jego przebieg w większej części zna zna jedynie z przekazu osób trzecich ) oznajmiam, iż jako przedstawiciel lokalnego samorządu i gospodarz obiektu otworzyłem spotkanie witając przybyłych na nie naszych nowych mieszkańców po czym przedstawiłem swoją skromną osobę jak również wójta J. Goschorskiego oraz mojego kolegę radnego J. Szymańskiego. W dalszej części trwającej dyskusji przedstawiłem też osobę nieobecnego na spotkaniu dzielnicowego. Jako sołtys i radny cieszę się z naszych nowych mieszkańców, zarówno tych z terenu ulic Batalionów Chłopskich i Podmiejskiej jak i z każdych innych, którzy zasiedlają i będą w przyszłości zasilać nasze sołectwo tworząc wspólnie z nami naszą skromną lokalną społeczność. Uważam też, że część z nich również jest zadowolona z tego „wchłonięcia” a pozostali myślę, że z czasem także podejdą do tego z optymizmem.
Pozdrawiam, Wiesław Cieślak.

emeryt
emeryt
2 lata temu

przeważnie poszczególne posesje czy wioski dołączane są do miast a tutaj odwrotnie.Dziwne.

milo
milo
2 lata temu
Reply to  emeryt

Dla mnie nie jest to dziwne zwłaszcza w kontekście „opieki” miasta-ratusza nad mieszkańcami Zatorza. Celowa izolacja poprzez odrzucanie koncepcji tunelu dla samochodów, brak nawet planów rozbudowy instalacji miejskich, brak jakichkolwiek działań w ramach rewitalizacji i uporczywe utrudnienia formalności budowlanych powodują irytację po tej stronie torów. Stąd biorą się pomysły odłączenia całego Zatorza od Mławy. Przyłączenie do gminy może nie rozwiąże problemu, ale znacznie obniży koszty związane z zamieszkaniem, pozwoliłoby też korzystać z funduszy zewnętrznych na inwestycje.

Bezpartyjny
Bezpartyjny
2 lata temu

Z całym szacunkiem, ale sołtys i radny z Łomi otwierając spotkanie przywitał nowych mieszkańców i przedstawił wójta oraz radnych więc ten kto się w tej kwestii wypowiadał albo nie był od początku albo widać jak uważnie wczuł się w jego atmosferę.

baron von ruchalfest
baron von ruchalfest
2 lata temu

…jeszcze sie taki nie urodził by wszystkim dogodził… nawet gdyby Wójt Goschorski wszystkich uczestników „POCAŁOWAŁ W *UPĘ” na odchodne, to i tak nie wszyscy by byli zadowoleni… bo może mógł mocniej, przez papierek lub bibułkę… Paskudny, roszczeniowy człowieczek. W domu nic nie mogę bo mają mnie za nic ale na takim zebraniu no to niech Wójt się kłania… buraki niepasteryzowane!

DISCO FAN
DISCO FAN
2 lata temu

hmm.. Wójt, klasyczny dress code, jeszcze tylko ROLAND lub KORG na blacie i … 🙂

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x