Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„W naszej rodzinie mundur żołnierza to pewnego rodzaju świętość”


Ppor. Joanna Ptaszkiewicz i ppor. Beata Karpińska, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale także siostry. Dwaj bracia dziewczyn również są żołnierzami. Pod koniec 2020 roku ich mama otrzymała Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.


Ppor. Joanna Ptaszkiewicz od roku jest żołnierzem 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej. Do terytorialnej służby wojskowej zgłosiła się razem z siostrą, ppor. Beatą Karpińską. Na początku 2019 roku obie stawiły się w koszarach 5 MBOT by rozpocząć szkolenie wyrównawcze dedykowane osobom, które już wcześniej miały styczność z wojskiem.

Drogi życiowe obu sióstr nie od razu wiodły do wojska. Joanna ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i podobnie jak jej siostra Beata pracowała jako konsultant medyczny. Inspiracją do założenia munduru dla obu dziewczyn byli dwaj starsi bracia, którzy po szkole średniej swoją edukację kontynuowali w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. W 2016 roku, służbą przygotowawczą w NSR, obie siostry rozpoczęły swoją przygodę z wojskiem. Po jej zakończeniu poszły krok dalej  rozpoczynając kurs oficerski na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, ukoronowaniem którego było uzyskanie patentu oficerskiego.

nawet sekundy nie było wahania podczas podejmowania decyzji o służbie Ojczyźnie i założenia upragnionego munduru – wspomina ppor. Ptaszkiewicz – to nasz starszy brat namówił mnie, żebym spróbowała sił w wojsku. W naszej rodzinie mundur żołnierza to pewnego rodzaju świętość. Od najmłodszych lat uczono nas, że bycie Polakiem to powód do dumy i że bez względu na to, gdzie się znajdujemy, nigdy nie należy zapominać skąd pochodzimy – dodaje druga z sióstr.

W listopadzie 2019 roku siostry zostały żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiwicza.

od 12 miesięcy z dumą służę w 5 MBOT jako żołnierz pełniący terytorialna służbę wojskową(TSW). Był to czas, który utwierdził mnie w przekonaniu, że wojsko to moje miejsce na ziemi. Szczególnie trudny czas pokazał potrzebę służby Ojczyźnie, aby inni mogli czuć się bezpiecznie  – mówi pani Joanna. – decyzja o wstąpieniu w szeregi WOT  była jedną z lepszych, jakie podjęłam w życiu – dodaje ppor. Karpińska – służba TSW spełnia moje oczekiwania. Mam możliwość rozwijania swoich zainteresowań, nabywam praktyczną wiedzę i umiejętności. W WOT cenię to, że spotykam mnóstwo wspaniałych ludzi. Ludzi z pasją, ambicjami i chęcią pomocy innym – kontynuuje Karpińska.

Rodzeństwo zostało wychowane w duchu patriotyzmu – wartości takie jak honor, patriotyzm, pokora, szacunek i pomoc innym towarzyszą nam od dzieciństwa. Z dumą i pełną odpowiedzialnością zakładam mundur a inspirację mam szczęście czerpać od starszych braci, którzy również są oficerami Wojska Polskiego. Razem z siostrą oddajemy Ojczyźnie to co przez wiele lat pokazywali nam rodzice – puentuje ppor. Ptaszkiewicz.

18 grudnia w Urzędzie Gminy w Opinogórze mama wojskowego rodzeństwa, Pani Zofia Jękalska, otrzymała medal Za Zasługi dla Obronności Kraju.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
34 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bucek
Bucek
2 lata temu

Lekki chleb
Całe życie przygotowują się do wojny pierdząc w stołki

Bufh
Bufh
2 lata temu

Bracia zolnierze wciągnęli do Monu swoje siostry
Gdyby doszło do wojny ciekawe jaki order by mama dostała, jakby czwórka dzieci zginęła 🙁

202⚡
202⚡
2 lata temu

*⚡*⚡*
*⚡*
Jak doić kasę przez pislamistów ciąg dalszy.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  202⚡

w sumie masz rację . lepiej zrobić EURO armię wtedy płatnikiem będzie p.Merkel .

202⚡
202⚡
2 lata temu
Reply to  BLM
BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  202⚡

Pewnie duma rozpiera. Takie to prostackie.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  BLM

po minusach widać że kogoś piecze .

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  BLM

Najbardziej to ciebie piecze, lepiej żebyś więcej nie kombinował, bo źle na tym wychodzisz.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  Anonim

zadzwoń do pejsbuka tam zrobisz większą karierę panie dyzma. Tak czy inaczej pieczenie jest.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  202⚡

Kiedyś osoby mało rozgarnięte, zacofane w rozwoju podpisywały się trzema krzyżykami. Był to z ich strony spory wysiłek.

Dziś mają znacznie łatwiej, zamiast krzyżyków osiem gwiazdek plus pioruniki, i wiadomo o co chodzi :):).

Historia lubi się powtarzać, ale jako farsa :):).

202⚡
202⚡
2 lata temu
Reply to  Hemi

A odnośnie historii to jeszcze ormowcu zapytam się ciebie jak długo jeszcze na ścianie w twoim mieszkaniu będą wisieć sierp i młot.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  202⚡

Przecież historia się powtarza, bo lubi się powtarzać. 🙂

Kiedyś były rządy reżimowe i teraz są reżimowe.

Kiedyś była cenzura i teraz jest cenzura i to jeszcze w gorszym wydaniu niż kiedyś. Słuchałam reportażu byłych pracowników popularnego radia „Trójki”, którzy założyli własne radio „Radio 357”. Mówili jak ich czołgano w tym radiu za rządów komuny i za rządów PIS.
Wg nich to było nieporównywalne.
Tam przynajmniej wiedzieli co morze wywołać burzę i kombinowali jak ukryć swój przekaz. Za rządów PIS nic nie było pewne. Zwykła informacja mogła okazać się niewłaściwa i dziennikarza za karę odsyłano na kilka tygodni do sprzątania archiwum na przykład.

Była milicja reżimowa, teraz jest również, tyle, że policja ale również reżimowa.

Tak, historia lubi się powtarzać, tyle że nie jest to farsa farsa 🙁 🙁 🙁

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Liść przesłania drzewa.

Podstawowy błąd, czy raczej ewidentną manipulacja, jaką popełniłeś, kryje się w sformułowaniu „kiedyś byl reżim i teraz jest reżim”.

Otóż rząd PiS został demokratycznie wybrany przez nas, przez ludzi,i nas reprezentuje. Nie jest żadnym reżimem.

Natomiast rząd PRL był oparty o sowieckie bagnety. To był reżim. Zachowały się meldunki PPR, sprawdź sobie co to było, że bez smiersza i KBW rządy komunistyczne w terenie nie utrzymałyby się dwa tygodnie nawet, podziemie niepodległościowe by je po prostu zmiotło.

Więc jeśli ktoś tej fundamentalnej różnicy nie rozumie, zamiast komentowania polityki zająłby się może rzeczami, o których ma odrobinę pojęcia? Serialiki na netflyksie, fejs, krzyżówki?

Co do Trójki. Dopiero teraz, po odejściu różnych napuszonych narcyzów kontemplujących głównie siebie da się tego radia wreszcie posłuchać bez irytacji.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  Hemi

Co do radia to fakt : np. radio nowy świat ma przekaz lewacki czego się mogłem spodziewać po rozłamie w 3 ki, a np.w radiospacji takiej narracji już nie słychać. I nie wiem czemu się tak wszyscy nakręcili panami Manem ,Niedźwieckim itp..

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  BLM

Niedźwiedzki nie uprawiał polityki, Niedźwiedzki był zawsze od muzyki. Pamiętam go z Teleexpressu w TVP 1, które to wiadomości uwielbiałam. Program trwał zaledwie 15 minut, ale był extra. To były najlepsze wiadomości przekazywane w skrócie bez zbędnych komentarzy. Orłoś i Niedźwiedzki to 2 osobowości, które utkwiły mi w pamięci.

Trójki już nie ma, jest tylko trujka, która traci słuchaczy, której nie da się słuchać tak samo jak nie da się oglądać TVP 1.

Radio 357 jest super. Nareszcie jest coś co przypomina dawną „Trójkę” i czego można słuchać bez bólu głowy – wspaniałe radio.

Co do obecnego reżimu zdania nie zmienię – podeszliście przeciętnego Polaka, tego biedniejszego, mniej wykształconego i przekupiliście go.
Lud was poparł, a wy teraz wypinacie się na ten lud i pokazujecie mu jego miejsce w szeregu. Przed następnymi wyborami znów będziecie się mizdrzyć do tego ludu. Ponieważ prawdziwej opozycji już nie ma – pewnie wam się znów uda.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Biadolenie nad rozlanym mlekiem, i to garstką tegoż mleka. Trójka zaangażowała się w politykę długo przed PiS, za czasów np. Drogiego Bronisława – przypominam kuriozalną akcję „Orzeł Może ” połączoną z orłem z czekolady i zrzucaniem ulotek z helikoptera (!).

Rozumiem, że Polak „zamożniejszy, bardziej wykształcony ” był tą kosztowną hucpą zachwycony, bo wśród nas z Ciemnogrodu pozostała synonimem absurdu i obciachu :).

Co mnie w dawnej Trójce irytowało, to pretensjonalność i podchodzenie na kolanach do często b. przeciętnej muzyki, ale to była muzyka z Zachodu!

Cudze chwalicie, swojego nie znacie.

Dla mnie taka postawa trąci na kilometry właśnie nie światowym obyciem,ale prowincjonalizmem i kompleksami. Polska muzyka nie jest gorsza od zachodniej.

Historia kończy się happy endem, Ty masz swoje 357 z dinozaurami mikrofonu, ja mogę teraz posłuchać nowej PR3, chyba dobrze?

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  Hemi

Tak, masz rację. Ty masz swoje TVP, ja schowałam telewizor do szafy, bo na płatną telewizję mnie nie stać, a w TVP nic dla mnie nie ma, bo programy należą do tych mniej ambitnych. Obciachem to są obecne programy w tvpis – nie będę ich wymieniać, bo za dużo miejsca by to zajęło. Myślałam, że ty, hemi, jesteś bardziej wymagający, ale jak widać lubisz jak ci wciskają kit i lubisz ten kit wciskać innym. Cóż – różne są gusta, a o gustach się podobno nie dyskutuje.

Kupiłam sobie radio internetowe i wróciłam do słuchania radia (Radio 357 z Kubą Strzyczkowskim na czele, którego to wykorzystaliście w bezczelny sposób, a po wygranych wyborach prezydenckich wypluliście) tak jak wielu innych słuchaczy dawnej „Trójki”, bo obecnej pisowskiej trujki też nie idzie słuchać, bo za dużo politykierstwa w niej.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Przykład prosty z brzegu – ciekawe ktora z tych super telewizji prywatnych nie PiS-owskich zrobiła produkcję porównywalną z obecnym serialem TVP „Osiecka”.

Inny przykład – świąteczny film o znanym polskim piosenkarzu Krzysztofie Krawczyku.

Pamiętaj co o formie pisał Gombrowicz i nie okrawaj rzeczywistości z istotnych treści, moja skromna rada :).

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  Hemi

Nie rozśmieszaj mnie.
Zróbcie jeszcze film o Zenku Martyniuku i o Sławomirze Świerzyńskim (tym co mówił :”a kto dziś słucha Kultu”) oraz o Matce Boskiej Kożuchowskiej, a może by tak jeszcze o biskupie Paetzu.
Kiedy zrobicie film o wybitnym polskim reżyserze Andrzeju Wajdzie? – …ale może lepiej nie, bo spaczycie jego biografię.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Wam anty-PiS-owskim obsesjonatom nie dogodzi.

Powstał film o wybitnej poetce i autorce tekstów A. Osieckiej, no niedobrze, a dlaczego nie o Wajdzie, on przeciez wybitnym reżyserem był…

Gdyby powstał film o Wajdzie, to również byłoby biadolenie i stękanie, a po co o tym Wajdzie filmy robić,, czy to konieczne, a o takiej Osieckiej nic nie ma, a to wybitna postać była…

Ten cyrk odkręcania kota ogonem był już uskuteczniany przy majowych wyborach: opozycja gardłowała, że nie powinny się odbyć, że zabójcze koperty (!) przeniosą wirusa i śmierć, trzeba przełożyć wybory!

Gdy pewnego dnia wybory zostały rzeczywiście przełożone, to jeszcze zanim słońce zaszło, rozpoczęło się kolejne jojczenie: a dlaczegóż to odwołano te wybory, PiS nie przestrzega konstytucji, trzeba to rozliczyć!

Normalnie jakaś starowinka z DPS jest mniej przewrotna niż opozycja i jej zwolennicy.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  Hemi

To nie jest odkręcanie kota ogonem tylko was Wajda tak samo boli jak Tokarczuk.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Wyznam Ci w tajemnicy, że cała ta Mrs Tokarczyk tyle obchodzi obóz Zjednoczone j Prawicy w tym Solidarną Polskę co śnieg z zimy stulecia 1979 r. :).

Kuba
Kuba
2 lata temu
Reply to  Hemi

Za mądra dla miernot z PIS ta cała Tokarczuk. Książki Tokarczuk to dla PIS za wysoka półka. Najlepszy jest Zenek i Sławomir – to wasza liga. Wasz ministerek pewnie i Żeromskiego, i Sienkiewicza wywali z lektur szkolnych, a na ich miejsce wstawi encykliki JPII.

202⚡
202⚡
2 lata temu
Reply to  Hemi

Ich to tylko kasa, stanowiska i bezkarność interesuje. patalogia pislamska.

202⚡
202⚡
2 lata temu
Reply to  Hemi

PiS-lam i przestrzeganie konstytucji. Ha, ha, ha
A tak na koniec w szczególności, żeby się nie rozpisywać specjalnie do ciebie komuchu to kieruję
***** ***

mlawianka
mlawianka
2 lata temu
Reply to  Hemi

Reżim PIS oparty jest na „bagnecie” konusa z Żoliborza.

Pracus
Pracus
2 lata temu
Reply to  Hemi

Ci co byli w trójce to emeryty co oni myślą do śmierci w radio występować? Niema ludzi niezastapion ych.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Przepraszam, powinno być może, a nie morze (błąd związany ze słownikiem, który sam wybiera).
Znów się pewnie przyczepi ten najmądrzejszy z mądrych narcyz o nicku Giuseppe, który niczego nie potrafi zrozumieć.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

SUPER PRAWDZIWA POLSKA PATRIOTYCZNA RODZINA

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Szybki awans – po roku już ppor.
Terytorialsi to jest to!!! – weekendowo można szybko awansować, co jednak ma raczej niewiele wspólnego z przygotowaniem zawodowym.

Bufh
Bufh
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Chora sytuacja ta kartonowa armia

Xxxxxx!!!!!!
Xxxxxx!!!!!!
2 lata temu
Reply to  Bufh

Jak moze byc zdrowa ta armia, kartonowa, ta armie tworzyl pisowski SWIR ANTONI MACIEREWICZ, to ten sam ktory sxybko uciekl z KATYNIA, kiedy trwala, jeszcze tragedia SMOLENSKA, +++aby w WARSZAWIE, ORGANIZOWAC CO MIESIECZNE ROCZNICE, SMOLENSKIE,a komisja ktora prowadzil, kosztowalq krocie, i do dzis nie ma jej zakonczenia.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Xxxxxx!!!!!!

Dzidek, może warto, żebyś zrobił update swojego stanu wiedzy.

Po pierwsze, A. Macierewicz nie uciekł z Katynia, tylko wrócił do kraju. To mniej więcej tak, jakby ktoś z Mławy pojechał do Działdowa, po czym wrócił, a ktoś na niego naskakiwał, że rzekomo stamtąd uciekł (!). Czysty absurd.

Po drugie, skoro polska prokuratura stawia zarzuty kontrolerom ze Smoleńska, to jednak efekty pracy komisji A. Macierewicza są, i to mimo tego, że kije w szprychy wkładała jej od początku nie tylko wiadoma zagranica, ale także tutejsza V kolumna.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Polska prokuratura? – pisowska prokuratura i właśnie ta prokuratura pisowska uwielbia stawiać zarzuty z d.py wzięte, tak samo jak Trump.

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x