Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kara sanepidu nałożona na fryzjera jest bezprawna


WSA w Opolu uznał, że kara administracyjna za złamanie obostrzeń sanitarnych w związku z koronawirusem przez jednego z ukaranych przez sanepid fryzjerów jest bezprawna. Choć wyrok nie jest prawomocny, już budzi wiele emocji.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 27 października 2020 r. o sygnaturze II SA/Op 219/20 orzekł, że kara administracyjna nałożona przez sanepid w tym przypadku jest bezprawna z natury. Sąd nie tyle przychylił się do argumentów podnoszonych przez ukaranego w skardze, ale odwołał się do zasad konstytucyjnych. Przyjął, że tylko wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwala na takie ograniczenie wolności, praw człowieka i obywatela.

Jak przebieg miała ta sprawa?

22 kwietnia 2020 roku w zakładzie fryzjerskim w Głogówku (opolskie) policjant zauważył, że mimo wprowadzonego lockdownu zakład jest czynny i fryzjer strzyże klienta. Ani fryzjer, ani klient nie mieli maseczek.

Na podstawie policyjnej notatki Powiatowy Inspektor Sanitarny z Prudnika nałożył na fryzjera karę 10 tys. zł. Po odwołaniu tę karę podtrzymał Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Kolejnym szczeblem odwoławczym był właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który w tym przypadku orzekł na korzyść ukaranego fryzjera.

Jeżeli sprawa trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dopiero wtedy wyjaśni się, czy argumenty sędziów WSA zostaną podtrzymane. Jeżeli ten bezprecedensowy wyrok pozostanie w mocy w tej postaci, będzie pomocny innym przedsiębiorcom, którym zakazuje się działalności w ramach lockdownu.  

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 2 votes
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
1 rok temu

Jesli epidemia jest stanem kleski zywiolowej. To chyba niech rzad to nazwie po imieniu. A nie tak niby mamy ale nie mamy. Tak jak z godzina policyjna w sylwestra. Niby jest a nie jest. Bo wiedzeli ze to prawnie nie ma mocowania. I tak samo z locdaunem. Sami nie przestrzegaja prawa a od nas wymagaja. Niech to sie uprawomocni i zaraz wszyscy beda sie otwierac.

Emil
Emil
1 rok temu

To są skutki nieudolnej legislacji partii rządzącej. Przez kilka miesięcy nie potrafili prawidłowo zredagować przepisów prawa. Może o to chodziło, żeby kolesiom zostawić jakąś „futkę prawną” na ominięcie zakazów.

Giuseppe
Giuseppe
1 rok temu
Reply to  Emil

W Polsce Prawo jest dla „ciemnego ludu”, jak rzekł bodajże pan Premier. Prawo nie dotyczy błękitnokrwistej elity rządzącej. Z ludzi robi się głupków na ich własne życzenie- kto głosował na PiS, ale ten również, kto na wybory nie poszedł jest współautorem zaistniałej sytuacji.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Giuseppe

Tu masz rację – tylko, że po nowemu to pisze się ELYTY a nie elity. Im do elit to bardzo daleko. Elity cechują się inteligencją i kulturą, które to cechy wysysa się z mlekiem matki.
To są takie same elity jak biznesmeni z lat 90-tych ubiegłego wieku, ci w białych skarpetkach i czarnych lakierkach.

olaf
olaf
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Ooo, albo dostaje z nasienia Ojca ( biologicznego Taty )

Hemi
Hemi
1 rok temu

Absurd, totalny.

Pandemia nie jest żadnym stanem klęski żywiołowej tylko stanem epidemii, który został ogłoszony. Jeśli ktoś w.doroslym wieku nie rozumie pojęcia stanu klęski żywiołowej, to może powinien cofnąć się do szkoły średniej?

To, co niektóre sądy wyprawiają w pełni uzasadnia kierunek zmian prowadzonych przez ministra Ziobrę.

W Polsce przepisy uchwala parlament, nie sądy, jest demokracja a nie sędziokracja.

Maurycy
Maurycy
1 rok temu
Reply to  Hemi

OOO odezwał się najmądrzejszy. Bardzo dobrze niech sądy wydają takie wyroki. Epidemia to stan wyjątkowy. A pinokio i Niedziela robią co chcą. Jakie tarcze otrzymali ludzie? Otrzymują miliony Ci co maja duże biznesy, a małe firmy dostają nic.

Bardzo dobrze, niech sądy wydają takie wyroki. Sam jestem osobą którą policja chciała ukarać za brak maseczki, sprawa trafiła do sądu. Sąd oddalił wniosek ukarania i tyle

A Ty dalej kaganiec na mord.ę i żyj.

olaf
olaf
1 rok temu
Reply to  Maurycy

Niech się jeszcze zaszczepi i odejdzie w pokoju. Nic przeciko nie mam.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Hemi

Zero zna się na prawie jak ta jedna na gwiazdach.
Cały pis uchwala przepisy na szybko, na kolanie, bez ładu i składu i stąd zrobił (pis) wielki bałagan (żeby nie powiedzieć burdel) w prawie i w Polsce.

Giuseppe
Giuseppe
1 rok temu
Reply to  Hemi

Tylko czekam, aż Ziobro wyciągnie „haki” na Oberprezesa. Co się zaś tyczy praworządności, to już mamy drugi Budapeszt. Węgry degradują zarówno ekonomicznie, jak i wizerunkowo. Już nie ma Republiki Węgierskiej, kontrole nad niezależną prasą przejęło państwo. U nas jest podobnie; proszę zwrócić uwagę na ruchy „Orlenu”- spółki kontrolowanej przez PiS.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Giuseppe

Jednak czasami potrafisz, Józek, napisać coś mądrego.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Giuseppe

Orlen kontroluje Skarb Państwa, nie PiS.

I tak powinno być.

pinokio
pinokio
1 rok temu
Reply to  Hemi

Co to za różnica rząd = PIS, Skarb Państwa = PIS. Sejm = PIS, Prezydent = PIS

Marcin
Marcin
1 rok temu

I to jest właśnie to. Sąd w końcu dla sprawiedliwości obywatela. Ten artykuł powinna przeczytać większość osób prowadzących działalności które zostały bezprawnie przez P. Morawiecki ego, Niedzielskiego i Szumowskiego zamknięte.
W tej sytuacji powinien być ogłoszony stan klęski żywiołowej, ale wtedy Państwo musi wypłacić odszkodowania narodowi. A w tej sytuacji umywa ręce. Nie ma stanu nie ma kasy. Zamykamy bo głupi lud nic nie powie, bo się nie zna.
Ludzie otwierajcie bary, siłownię, sklepy i wszystko co się da. Niedługo zamkną Nas wszystkich w domu i nie wyjdziesz, bez okazania paszportu iż zaszczepiony/zaszczepiona dobrodziejstwem.

Akatus
Akatus
1 rok temu

A zarażanie też bezprawne?

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Akatus

Widać, że sądy też przestały wierzyć w tą całą ścieme która jest ta wielka choroba. Większą część ludzi na świecie ma już dość tych wszystkich obostrzeń, zakazów, nakazów i ciągłym manipulowaniem. W koncu niektórzy zaczynają się budzić i otwierają oczy co tak naprawdę się dzieje. Większą krzywda dzieje się u ludzi. Bieda, długi, upadłości, bankructwo i przez to wszystko, niestety ale ludzie popełniają samobójstwa.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Marcin

To nie jest niewiara w pandemie, tylko niespójność przepisów prawnych. Zarządzenia powinna poprzedać ustawa. Ustawy zgodnie z Konstytucją nie można w obecnym stanie rzeczy wydać, a zatem wszelkie zarządzenia o obostrzeniach są bezprawne i…
dzięki Bogu, że sądów PIS-owi nie udało się jeszcze przejąć i wydają wyroki zgodne z prawem, a nie z polityką PIS.

Pamiętliwa
Pamiętliwa
1 rok temu
Reply to  Marcin

Ty marcin też powinieneś tak skonczyć chyba że wcześniej covid cię wykończy niedowiarku .Cały świat choruje a ty bredzisz,chociaż twierdzisz ze jesteś zdrowy.

Giuseppe
Giuseppe
1 rok temu
Reply to  Akatus

Podkreślam- nie jestem lekarzem, ale wśród moich kolegów jest wielu medyków-profesorów i naukowców- również profesorów. Noszenie masek, ich jednogłośnym zdaniem, w skupiskach ludzkich, dezynfekcja i zachowywanie dystansu jest skutecznym orężem w ZAPOBIEGANIU zagrożeniom epidemicznym i GOSPODARCZYM.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Giuseppe

„Noszenie masek…. skutecznym orężem w ZAPOBIEGANIU zagrożeniom… GOSPODARCZYM” – no żeś wymyślił… – ha ha ha 😀
Teraz już wiem dlaczego przestępcy zakładają maski – żeby zapobiegać przestępstwom gospodarczym 😀

Giuseppe
Giuseppe
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Porównanie nie daj Boże! Czasami proste sposoby bywają upiornie skuteczne.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Wszystkie kary administracyjne związane z koronawirusem są bezprawne.

Giuseppe
Giuseppe
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Wirus też jest bezprawny.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x