Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Afera szczepionkowa w WUM. Po kontroli – dymisja


Kilka dni temu krajowe media obiegła informacja o zaszczepieniu poza kolejnością kilkunastu celebrytów. Po aferze wewnętrzna kontrola komisji powołanej przez Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. Po ogłoszeniu wyników kontroli dotychczasowa prezes CM WUM dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez radę nadzorczą spółki.


– Zadaniem Komisji było wyjaśnienie zarzucanych publicznie nieprawidłowości w procesie przygotowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o. o. (działające poza strukturą Warszawskiego Uniwersyteckiego Medycznego i szpitali Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM) poprzez zaszczepienie osób spoza priorytetowej „grupy zero”. Komisja przeprowadziła rozmowy z: Rektorem WUM – prof. Zbigniewem Gaciongiem, Prezes Centrum Medycznego WUM Sp. z o. o. – dr n. med. Ewą Trzeplą, z p.o. Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Anną Łukasik i innymi pracownikami zaangażowanymi w proces szczepień. 

Z wniosków Komisji wynika, że szczepienia były zorganizowane pod presją czasu w okresie świąteczno-noworocznym, choć planowo CM WUM sp. o.o. przygotowywało się do ich rozpoczęcia 4 stycznia 2021 r., zgodnie z pierwotnymi ustaleniami z NFZ. Jednak już 29 grudnia 2020 r. CM WUM sp. z o.o. otrzymało 75 pierwszych dawek, a 30 grudnia 2020 r . kolejnych 375 dawek, które ze względu na to, że zostały dostarczone rozmrożone, należało zużyć je do końca roku.  W związku z tym zdecydowano się zaproponować szczepienia dodatkowym osobom. Wynikało to z obawy, że nie uda się wykorzystać w pełni wszystkich dawek szczepionki w okresie świąteczno-noworocznym.

Komisja stwierdziła, że CM WUM Sp. z o.o. nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów WUM. Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM sp. z o. o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia.   

Z ustaleń Komisji wynika również, że Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie wywierał żadnych nacisków na zarząd spółki zależnej CM WUM Sp. z o.o. w kwestii doboru osób do szczepienia. Komisja ustaliła, że Rektorowi nie zostały przedstawione listy zgłaszanych do szczepień osób i nie znał kryteriów kwalifikacji do szczepień przez CM WUM sp. z o.o. 

Jednocześnie Rektor, mając na względzie rangę społeczną rozpoczynającego się w naszym kraju procesu szczepień, zainteresowany był ich sprawną realizacją. Dlatego też udostępnił pomieszczenia Centrum Dydaktycznego WUM i wielokrotnie je wizytował. Rektor potwierdza, że zwrócił się w specjalnym filmie do społeczności WUM, a także innych osób związanych zawodowo z uczelnią o zgłaszanie się do szczepień. Informacja ta pojawiła się na stronie internetowej WUM i w wybranych mediach. Również w ramach promocji szczepień Rektor wraz z prof. Andrzejem Horbanem zorganizował spotkanie on-line, podczas którego odpowiadano na wszelkie pytania dotyczące szczepień. Komisja stwierdziła, że kolejnym etapem miała być akcja promocyjna z udziałem znanych osób, które propagowałyby ideę szczepień w społeczeństwie. Z ustaleń Komisji wynika, że CM WUM sp. z o.o. powiadamiało osoby nieuprawnione do skorzystania ze szczepień w „grupie zero” z obawy o niewykorzystanie przedzielonej puli szczepionek – czytamy w komunikacie prasowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mediabrand
Mediabrand
3 lata temu

Niestety, przez takie akcje w tym kraju cierpi tylko społeczeństwo i to jest smutne 🙁
https://mediabrand.com.pl/dlaczego-afera-szczepionkowa-jest-kryzysem-wizerunkowym-dla-polski/

Akatus
Akatus
3 lata temu

Rektor skontrolował sam siebie ponieważ kontrola wewnetrzna podlega jemu. Dla ludu żądnego krwi znalazł kozła ofiarnego a własciwie kozicę. Jak sprawa ucichnie znowu dostanie lepszą posadę w zamian za ochronkę seniora rektora, który powinien być na emeryturze a w szpitalu tylko jako pacjent.
Czekam na wyniki kontroli ale zewnętrznej.

202⚡
202⚡
3 lata temu

*⚡*⚡* *⚡*

srs
srs
3 lata temu
Reply to  202⚡

czy tu jest napisane : es es dziki pies ?

202⚡
202⚡
3 lata temu
Reply to  srs

*⚡*⚡*
*⚡*
Interpretuj sobie jak chcesz. Normalnie ludzie to inaczej przeczytają. Ale z tym psem blisko byłeś.

Opo
Opo
3 lata temu

Szczepionka pfizera rozchodzi się jak świeże bułeczki.Czyzby była taka skuteczna?Nikt tego nie wie,bo ona nie zbadana do końca,za krótki czas był.Niezbadana czy można szczepić dzieci i młodzież,kobiety w ciąży,chorych przewlekłe.Niewiadomo czym Ci celebryci sie szczepia.Dlaczego szczepionki na grype nie ma,nie było nawet dla służby zdrowia.Ale minister zdrowia dał reklamę szczepionce pfizera,bo bywał u nich na galach i imprezach.

Qwer
Qwer
3 lata temu
Reply to  Opo

Post powyżej jest przykładem kompletnej ignorancji i braku podstawowej wiedzy z zakresu procesów rejestracji i weryfikacji leków. Wyszczepienie całego społeczeństwa w roku 2019 na grypę, wyniosło Szanowni Państwo 4,9%. Nagle w 2020 wzrosło zapotrzebowanie. Nagle, bo przez lata, wszyscy to mieli w nosie. Grypa, to nie choroba. Tak jak covid. Przeziębienie……Produkcja szczepionek, to nie jest linia produkcyjna popcornu. W skład szczepionki wchodzi szereg składników pozyskiwanych u różnych producentów. Dlatego taką produkcje się PLANUJE i zamawia specyfiki z rocznym wyprzedzeniem. Planuje się na podstawie POPRZEDNIEGO roku, plus minus kilkaset tysięcy opakowań. Zapotrzebowanie nagle wzrosło ale produkcja za tym nie nadąż. Trzeba skompletować składniki i mieć wolną linie produkcyjną, na której produkuje się nie tylko szczepionki. Ile mieliśmy dostać dodatkowych szczepionek jako kraj, przy wyszczepieniu 4,9%?
Druga sprawa, no tutaj głupota sięga już szczytu. Wystarczy wejść na stronę Pfizera lub Moderny lub wpisać w wyszukiwarkę hasło BADANIA SZEPIONKI COVID i ukarze się informacja o ich przeprowadzeniu na ok 50.000 osobnikach. Ponieważ sytuacja jest DRAMATYCZNA dla ludzi, gospodarki i podatków:), rejestruje się szczepionkę JAK NAJSZYBCIEJ. Tego tłumaczyć chyba nie trzeba a przy obecnym stanie wiedzy o fizjologi, genetyce, biochemii i informatyce, można to dodatkowo sprawdzić nie wychodząc z laboratorium. Fakt, nie zbada się jednego aspektu, czyli zastosowania jej u ludzi przewlekłe chorych, bo na to potrzeba lat a nie ma na to czasu. Dlatego za to, firma nie ponosi odpowiedzialności. Przejęły ją państwa(patrz umowa zakupu szczepionek)
Trzecia sprawa. Minister dał. Tak się składa, ze jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i zgodnie z umową, w negocjacjach o zakupie szczepionki, decydowała wspólnie Unia a nie minister z Polski. Pfizer jako pierwszy dostał zgodę, pierwszy zarejstrowałem swój preparat, pierwszy ukończył badania i pierwszy został zakupiony przez Unie Europejską i stąd zapewne się tą szczepionką zaczynamy szczepić.

POTS
POTS
3 lata temu

„…osoby dodatkowo zaszczepione zostały zgłoszone jako „personel niemedyczny pracujący w szpitalu”. – Organizacja zaszczepienia tych osób została przeprowadzona z dużym wyprzedzeniem. Nie była to sytuacja nagła – mówił Adam Niedzielski. Dodał, że przez zaszczepienie osób spoza kolejki duża grupa uprawnionych czyli medyków nie dostała szczepionki…”

Jakimowicz
Jakimowicz
3 lata temu

A mógł by ktoś przejrzeć listy ” wyszczepionych ” w Mławie. Przechodnia nie weryfikuje kto jest kim bazuje na liście przekazanej od pracodawcy i nikt tego późnej nie sprawdza .

Olek
Olek
3 lata temu
Reply to  Jakimowicz

Każdy medyk szczepiony lub pracownik placówki, otrzymał informacje na IKP z Ministerstwa Zdrowia ze skierowaniem na szczepienie. Tam w Warszawie jest nieco inna sytuacja:).

POTS
POTS
3 lata temu

Kiedy piosenka „Nasze szczepienia są ważniejsze niż Wasze”…? Pokrętnym tłumaczeniom, ciągła zmiana zeznań… kłamią i kłamać będą…oni są ponad zwykłymi Polakami… pseudo elyta wywodząca się wprost z układów komunistycznych pokazali tajną promocję szczepień (bo przecież bez kamer) Sam rektor kłamie, że o niczym nie wie, a tymczasem Janda go wykopała na antenie TVN…do rąk mu podała listę aktorów…no i prof. Gaciąga obnaża zdjęcia jak się wita z aktorami…to jest nie do obrony!!!

Kuba
Kuba
3 lata temu
Reply to  POTS

Pseudo elita, czyli elyta to jest w PIS i to PIS tworzy największy bałagan.
Czemu nie ma afery za zakupione respiratory, których nie ma, za maseczki, którymi można sobie było t.yłek po.detrzeć a przyleciały z wielkim hukiem?
Czemu Szumowski jeszcze nie siedzi?
Jaką aferę się ukrywa rozdmuchując sprawę kilkunastu szczepionek?
Pewnie chodzi o przejęcie Idea Banku niezbyt zgodne z prawem, ale to pewnie nie tylko o to.

Durum
Durum
3 lata temu

Pomijając różne fakty, należy uznać, że akcja szczepienia „celebrytów” przyniosła zamierzony efekt.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
3 lata temu

Najlepiej znaleźć kozła ofiarnego i się na nim przewieźć, a cała ta afera jest rozdmuchiwana po to, żeby pokazać jak ludzie pchają się do szczepień, żeby innych zachęcić.

Zaszczepili kilkanaście osób i wielkie bum, g.ówno burza, jakby nie można było nad tym przejść do porządku dziennego.

Pewnie lepiej by było jakby szczepionki trafiły do utylizacji, bo nie zdążono by ich zużyć ponieważ były już rozmrożone, a chętnych z grupy „0” nie było, bo to okres raczej urlopowy.

Może to pan rektor powinien być zdymisjonowany.

200 mln zł przewałki na respiratory zostało zamiecione pod dywan i pozostało bez żadnego echa, a tu wielkie larum…

Brak jakiejkolwiek konsekwencji.

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Podpisz może list otwarty w obronie Sponiewieranych Autorytetów, w wyborczej zamieścili.

Jak tak można, wypominać elicie, że się zaszczepiła poza kolejnością, przecież to przedstawiciele tej jasnej Polski, otwartej, oświeconej, liberalnej, a tu jakieś PiS-owskie pospólstwo domaga się traktowania ich, ludzi że świata kultury, opozycji czy samego tvn, na równi z maluczkimi.

To niesłychane, to podłość!

Kim
Kim
3 lata temu
Reply to  Hemi

Jestem ciekawy ile osób z PiS się już zaszczepili o których mu jeszcze jeszcze nie wiemy . A takie afery będą robione i nagłaśniane specjalnie żeby odwrocic uwagę od tego co robi PiS

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  Kim

Jeden starosta z PiS zaszczepił się i został w ekspresowym tempie usunięty z partii.

A wielki szef partii opozycyjnej, Borysław I Groźny (miną), organizujący te swoje operetkowe konferencje prasowe na byle temat, podczas których pomstuje na cały świat i miota groteskowe oskarżenia, jakoś nagle nabrał wody w usta i w sprawie celebrytów ani be ani me.

Jest różnica między PiS a opozycją czy jej nie ma?

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Hemi

Jest i to wielka, bo nigdy do tej pory nie było takiego bałaganu i takiego zakłamania, a media reżimowe nigdy nie były aż tak bardzo reżimowe, panie hemi. W telewizji były wartościowe programy, a w tej chwili oprócz politykierów wychwalających pis i jadących po opozycji (której w zasadzie nie ma), to leci sam badziew dla plebsu i nie ma nic ambitnego.

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

No to polecam drugi podwieczorek „miszczów” w niebieskiej TV, paru kolesi po jednych pieniądzach siedzi i kadzą sobie nawzajem jaką to są wspaniałą elitą z trudem maskując pogardę dla „PiS-owskiej ciemnoty”.

„W gratisie” poczucie wyższości nad tym „badziewiem dla plebsu” więc poprawisz sobie humor :):).

Kim
Kim
3 lata temu
Reply to  Hemi

Nie umiesz czytać ze zrozumieniem napisałem o których jeszcze nie wiem a o staroście jest już głośno ale podejrzewam że w kręgu PiSu znalazło by się więcej osób

BLM
BLM
3 lata temu
Reply to  Hemi

Janda aż płakała taka jest zaszczuta. Zaraz uruchomi się opcja że w ogóle to mowa nienawiści . A jeszcze lepsza była Seweryn bo skłamała „odruchowo ” , Walter gada jak po przeszkoleniu w GRU, to panu Miszczakowi pozostaje złożyć na objawy „mgły powodowej” . Tak mi się przypomniał film sprawą się rypła …

dzidek
dzidek
3 lata temu
Reply to  Hemi

Nie komentujcie tego CIEMNIAKA=== U NIEGO NIC NOWEGO stale to samo, tak jak sam pisze to przedstawiciel — tej PIS- owskiej ciemnoty, jego chamstwo i podłość w przekazach, to styl pisowskiej władzy.

BLM
BLM
3 lata temu
Reply to  dzidek

ale to słabe. nic nie wnoszące .

szczurnamiotle
szczurnamiotle
3 lata temu
Reply to  Hemi

Jak tak można wypominać „elycie” przewał na respiratory?

Odnośnie zaszczepionych celebrytów, to gdyby to był zenek albo sławomir czy też kożuchowska matka boska, to wszystko byłoby pod dywanem jak z szumowskim.

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Nie było żadnych „przewałów na respiratory”, powtarzasz insynuacje z propagandy opozycyjnej.

Kukiz dziś rano pytał w Polskim Radio – dlaczego zaszczepili się lekarze będący czynnymi politykami i nie prowadzący żadnej praktyki lekarskiej? Z jakiej racji przyznali sobie pierwszeństwo?

szczurnamiotle
szczurnamiotle
3 lata temu
Reply to  Hemi

… bo to wasze „elyty”.
Jeno im nikt nie zaproponował i tu jest problem.

Kim
Kim
3 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Jeszcze chwila i szczepionki będą się marnowały ciekawe co wtedy powie rząd że to wina nie odpowiedzialnych obywateli bo się nie chcą szczepic he

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x