Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto już ogłosiło przetarg na odbiór śmieci. Czy stanieją?


Urząd miasta już ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie usługi  odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie miasta i prowadzenie PSZOK. Czy jest szansa, że śmieci stanieją podobnie jak w Dzierzgowie czy Wieczfni?


Do 3 lutego zainteresowani mogą składać swoje oferty na świadczenie usługi odbioru odpadów z terenu miasta. Obecna umowa z Novago, ważna jest jeszcze do końca czerwca 2021. Nowa obejmie okres od 1 lipca do 31 grudnia 2022, a więc okres 18-to miesięczny. Dla mieszkańców oznacza to, że w tym okresie za śmieci płacić będziemy według nowych stawek. Czy będą one niższe? To się okaże dopiero po otwarciu ofert.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest jednak istotna zmiana. Dotychczas ratusz wymagał od oferentów, aby wykazali się doświadczeniem odbierając od właścicieli nieruchomości w sposób ciągły przez okres minimum 12 miesięcy odpady o łącznej masie minimum 8 000 Mg (ton). Teraz ta wartość zmniejszyła się do 6000 Mg. Czy obniżenie tego progu zwiększy konkurencyjność? Dotychczasową bowiem praktyką było to, że do przetargu stawała jedynie firma Novago, nie mając nawet żadnej konkurencji.

Na terenie Mławy usługa obejmie około 4600 zamieszkałych posesji i około 170 niezamieszkałych. Szacunkowa ilość odpadów komunalnych wytwarzana rocznie na nieruchomościach położonych na terenie Miasta Mława (w tym na nieruchomościach zamieszkałych oraz na nieruchomościach niezamieszkałych, które zadeklarowały od dnia 1 lipca 2020 r. ponoszenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy) – to ok.  13 050 Mg, w tym:

– niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne – ok. 7 700 Mg,

– selektywnie zebrane odpady komunalne odebrane z nieruchomości – ok. 4 000 Mg,

– odpady komunalne przekazane do PSZOK – ok. 1 350 Mg.

Warto zwrócić uwagę na wzrost planowanej ogólnej masy odpadów. Dotychczas, tzn. w ubiegłym roku miasto przyjmowało, że wytworzonych będzie 12 000 Mg odpadów, w najbliższym czasie będzie to 13 050 Mg.

Spośród ciekawostek dodać można, że w przyszłym roku doczekamy się m.in. akcji odbioru poświątecznych choinek drzewek świątecznych, które firma odbierająca śmieci zabierze w całości, bez konieczności ich rozdrobnienia.

Na razie brak jest też oficjalnej deklaracji, czy utrzymana zostanie dotychczasowa metoda naliczania opłaty związana ze zużyciem wody. To zapewne okaże się w połowie roku przy zatwierdzaniu nowych, poprze targowych stawek. Na tę kwestię może mieć wpływ procedowana nowelizacja prawa, zakładająca wspólne rozliczanie mieszkańców m.in. bloków. Według założeń znowelizowanego prawa, każdy ma zapłacić tylko za tyle śmieci, ile sam wytworzył. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie dawno już wdrożył Ciechanów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Trzeba bulić
Trzeba bulić
1 rok temu

Kto sprzedał smieci P.A.?

Bcdtr
Bcdtr
1 rok temu

Hm, czyli miasto słucha się jednak mieszkańców…
Z tego co wiem wcześniej mówił o tym Pan Moszczynski, Przybyszewski i Ruszkowski
Ciekawa sytuacja

Qwer
Qwer
1 rok temu

Podsumowując działalność UM: 1. Nie zna ilości wywiezionych śmieci z niezależnego źrodła(wystarczy telefon do wysypiska z podaniem wagi), 2 Nadal nie chce podać ilości pracowników w UM ale nadal jest ich zbyt mało, bo nie ma takiego, który by się zajął NAJWIĘKSZYM wydatkiem UM. 3 Ponieważ za zeszły rok nie ma danych, to prognoza na ten rok jest podana z kapelusza. 4. Na jakiej podstawie realizowany jest kontrakt z przetargu, czyli za co My płacimy. Za śmieci?, za gotowość roczną?, za gotowość miesięczną?. 4. Jeżeli znamy swoje koszty, to możemy oszacować wartość kontraktu, czy jest on uczciwy, czy nie. Tutaj jedynie możemy oszacować wartość nowych PODATKÓW nałożonych na MIESZKAŃCÓW, aby znowu starczyło.
Mamy taką sytuacje, ze każdy mieszkaniec bloku, ma zapłacić za swoje śmieci a obracający nimi, czyli UM, nie zna prawdziwego ich kosztu. Dlaczego Ja czy mój sąsiad mamy płacić za coś, za co nie otrzymujemy rzetelnego rachunku. Idąc do sklepu otrzymuje paragon i na nim wszystko widzę a dlaczego tutaj, nawet zbiorowo, nie otrzymuje informacji o wadze, kosztach transportu, utylizacji czy kosztach składowania. To nie UM jest płatnikiem, tylko My.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Qwer

Wszystkie te wnioski są bardzo słuszne, tylko że jednostki nic nie zmienimy a zapowiadane Referendum gdzieś zniknęło trzeba dużej determinacji żeby zmienić ten RATUSZOWY ZWIĄZEK RADY MIASTA Z BURMISTRZEM.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Nie ma żadnego nadzoru przy wydawaniu naszych pieniędzy ani troski o nasze dobro jest tylko troska o swoje Stołki i Dietki. Wyborcy czas się obudzić i WYBIERAĆ MĄDRZE w następnych WYBORACH.

BLM
BLM
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

zmiana warty nic nie wniesie , cały system nadzoru nie działa. Jeśli służby wiedziały że Plichta to oszust to o czym mówimy . Nikt tak naprawdę nie przeprowadził prawdziwej kwerendy zasobów państwa bo nikomu to nie jest na rękę . Wydawanie kasy na projekty w budżetówce to z jednej strony kupowanie w ramach przetargu najtańszej dziadowskiej oferty np. sprzętu który się zaraz zepsuje , a drugiej strony zamówieniach bez ofertowych wykłada się gruby hajs na dziadostwo . Założenie jest takie że wartę ma zmienić przyjaciel królika i będzie jak będzie .

Qwer
Qwer
1 rok temu

Czy Szanowna Redakcja mogła by ustalić w UM, ile to śmieci w zeszłym roku zostało wywiezionych z Mławy? Na czymś chyba trzeba opierać szacunki? Ja rozumiem, ze śmieci są ważone na wysypisku odbierającym i tą czynność monitoruje UM. Na jej podstawie płaci później firmie, która odbiera odpady a kwota przetargu, jest założeniem maksymalnego obciążenia. Czy jest inaczej i UM płaci również za powietrze?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Qwer

Padło takie pytanie na ostatniej sesji odpowiedz była że Ratusz nie monitoruje ilości odbieranych odpadów więc prosty wniosek że płacimy za powietrze

Trash
Trash
1 rok temu
Reply to  Qwer

Monitoringu nie ma i nie będzie . A novago może podać co chce zakładam że tak nie jest. Żeby było wszystko ok. UM powinno mieć dostęp do wyrywkowych kontroli na punkcie wagowym . Segregacja to mit i porażka osiedle np.Sienkiewicza i te obskurne pojemniki na Słowackiego . I jakieś śmieszne akcje typu choinki śmiech na sali. W temacie śmieci jest już pozamiatane i kto miał zrobić biznes to zrobił jeszcze trochę z tego wycisną ChRL i zostawią nas z problemem. Tak swoją drogą wszystko co dzieje się teraz całe te akcje z wiatrakami i solarami za kilka lat okaże się że to następny wałek.. To samo jak wszyscy przejdziemy na opalanie gazem…wtedy też może się okazać że będzie eko …ale jakim kosztem. Dalej rozwijając temat eko… to kwestia disli i elektryków ..

BLM
BLM
1 rok temu

Prośba do redakcji o kontynuację tematu , rola mediów jest nie przecenienia w takich przypadkach myślę że to będzie procentować np. reklamodawcy czego życzę. Myślę że będzie o czym pisać w nowym roku.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x