Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mamy czujniki, mapę i …smog


fot. nadesłane


Mija siódmy miesiąc odkąd Mława dołączyła do miast, które zainstalowały czujniki jakości powietrza.  Pierwotnie zostały one zamontowane na budynkach Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Od stycznia miasto przenosi czujnik z budynku przedszkola na budynek WOD-KAN przy ulicy Płockiej. Mimo, że na mapie jakości powietrza możemy sprawdzić co aktualnie pokazują czujniki, to w niektórych miejscach mieszkańcy skarżą się na uciążliwy smog. Takie właśnie zdjęcie ilustrujące mławskie niebo nadesłał niedawno jeden z czytelników.

Dzięki czujnikom możemy na bieżąco śledzić stan jakości powietrza w naszym mieście – wystarczy wejść na mapę Airly (TUTAJ) i odnaleźć na niej Mławę. Na planie kolorowymi kółkami zaznaczone są lokalizacje czujników. Znaczniki przybierają kolory od zielonego – gdy powietrze jest czyste – do purpurowego, gdy jego jakość przekracza dozwolone normy.

– Z perspektywy trzech kwartałów wynika, że najlepiej oddycha się nam w okolicach ulicy Hożej. Czujniki zainstalowane na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w centrum Wólki, w sezonie grzewczym bardzo często ostrzegają, że normy pyłów zawieszonych zostały przekroczone i najlepiej zrezygnować ze spaceru. Aby zoptymalizować i uwiarygodnić wskazania czujnika zainstalowanego przy ul. Hożej (budynek przedszkola znajduje się „na górce”), na wniosek mieszkańców burmistrz Sławomir Kowalewski zdecydował o przeniesieniu go w miejsce położone niżej, w niecce. Od stycznia odczyty czujnika będziemy odbierać z urządzenia zainstalowanego przy ul. Płockiej, na elewacji biurowca spółki WOD-KAN – informuje urząd miasta na swojej stronie internetowej.

– Kampanię społeczną „Nie pal śmieci”, prowadzoną od 2013 wspierają działania straży miejskiej, której funkcjonariusze reagują na wszystkie sygnały zaniepokojonych mieszkańców – dodaje ratusz.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
36 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
LUCYNA
LUCYNA
2 lata temu

dziś naprzeciw szpitala 2 domy dawały taki czad nic oprócz dymu czarnego jak smoła nie było widać .GDZIE STRAŻ MIEJSKA ?

rex
rex
2 lata temu
Reply to  LUCYNA

powinno być min 5tyś. dla takich szmacia..rzy

Zofia
Zofia
2 lata temu

w centrum miasta Mława na Starym Rynku największym trucicielem są PSSy jak rozpalą w tym kominie po piekarni to jak w krematorium dookoła, czy nikt się tym nie zajmnie, sprzedali handlowiec i nie zmienią pieca na gazowy tylko trują

SPACEROWICZE
SPACEROWICZE
2 lata temu

dziś o 15 na UL HALLERA MASAKRA CZADOWA JAK CODZIEŃ GDZIE JEST STRAŻ MIEJSKA PYTAM ?Z NASZYCH PODATKÓW UTRZYMUJEMY SŁUŻBY NIEPRZYDATNE MIASTU.NIE MAMY CZYM ODDYCHAĆ COVIT PRZY SPALANIU ŚMIECI TO JES H….J.

Asia
Asia
2 lata temu

Ja zapraszam w okolice Kopernika mieszkam tam , i tam z paru domow to idze taki smrod ze szok. Moze tam powinini przyjrzec sie

KREMA TORIUM
KREMA TORIUM
2 lata temu
Reply to  Asia

TO PRAWDA KOPERNIKA HALLERA, OLSZTYŃSKA ,ZA SZPITALEM BUDYNKI TO SPALARNIA ŚMIECI .NIE BOJĄ SIĘ STRAŻY MIEJSKIEJ PALĄ NAWET W DZIEŃ BO JEJ NIE MA . PANIE BURMISTRZU CO SIĘ DZIEJE ? CZEKAMY NA INTERWENCJĘ .MAMY DOŚĆ DOŚĆ ŚMIERDZIELOWNI. MŁAWIANIE NIE WYBIERAJCIE NIGDY NA STANOWISKA LUDZI Z POZA MŁAWY.

STOŁEK
STOŁEK
2 lata temu
Reply to  Asia

Asiu brawo trzeba obnażać patologię przesyłać zdjęcia do Ratusza może w końcu ochrona środowiska wyjdzie z biura i zobaczy co się dzieje w naszym mieście .NIE TO DYMISJA .

JAK ŻYĆ ?
JAK ŻYĆ ?
2 lata temu

i co z tego że macie jak wieśniaki i tak palą gumaki i onuce styropian i opony plastiki .KARAĆ K,,,,,,WA AŻ WYMIENIĄ PIEC KOPCIUCH NA GAZOWY ALBO SPRZEDADZĄ DOM.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

ul. Narutowicza (wymoderowano) / dom prywatny/ smród z palonych śmieci i dym z komina praktycznie co dzień, a straż miejska mimo zgłoszeń nic nie robi. Sąsiedzi mają tego już dość.

czad
czad
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

straż miejska do dymisji.

elo
elo
2 lata temu

Panie burmistrzu, teraz trzeba iść za ciosem i ścigać tych, którzy paląc śmieciami czy słabej jakości węglem zatruwają powietrze. Jeśli Mława ma być przyjaznym miastem do mieszkania, to poprawa jakości powietrza powinna być jednym z priorytetów.

miner
miner
2 lata temu

za każdym uruchomieniem airly.com uruchamia mi się Krucza 6… jakiś wirtualny bezczujnikowy co ładne wskazania ZAWSZE MA… u nasz w Sierpcu mamy ćwierć setki czujników można se popaczeć… i właściwie to niewiele z tego wynika… programy SMOG i CZYSTE POWIETRZE wogóle nie działają bo to co się dzieje to pusty śmiech gruźlika… jajca se Władzia zrobiła…

Kuba
Kuba
2 lata temu

Hmmm… – mamy czujniki, wiemy jakim powietrzem oddychamy (w sumie i bez czujników też to wiemy).
Czy przeniesienie czujnika z ul. Hożej do WOD-KAN zda egzamin? – śmiem wątpić, bo to przeniesienie z górki na teren mało zamieszkały.
Czy jakieś działania zostały podjęte przez ratusz, żeby mieszkańcy mogli oddychać lepszym powietrzem oprócz wymiany kilku pieców? Czy prowadzone są systematyczne kontrole w miejscach i w czasie gdzie to powietrze jest najbardziej szkodliwe.

PM99
PM99
2 lata temu
Reply to  Kuba

jedynym ratunkiem jest profesjonalna spalarnia śmieci tylko nie niem kto się tym specjalizuje . Spece od wody to koledzy znad suezu , od śmieci bracia z jangcy nie ma jeszcze u NAS ziomeczków znad renu . Artykuł sponsorowany .

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  PM99

Och, jakie animozje co do Niemców. Jakiż sarkazm…
Świat jest globalną wioską – najwyższy czas się z tym pogodzić.

Ps.
Suez to miasto, a nie rzeka, ponadto nazwy geograficzne zawsze pisze się dużą literą.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Sama się mądrzysz, jakbyś wszystkie rozumy posiadła. A swoją drogą warto zapytać o przypadki przywożenia do nas odpadów zza zachodniej granicy.

PM99
PM99
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

właśnie to chciałem napisać że wszyscy w koło nas dymają a szczur frazesy sobie prawi geograficzne. Wiemy jak to działa i kto kasę dostaje . Nie zgadzam się na to i to chciałem napisać.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  PM99

Nie zgadzasz się? – idź do burmistrza i protestuj – nikt ci nie broni.

PM99
PM99
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Chodzi o skalę kraju i grube wałki , nasz burmistrz to trybik w maszynie. I nie głosowałem na niego . Zapewne bym inaczej prawił jakbym był z drugiej strony barykady ale tak nie jest . Protesty dają tyle co marsze kobiet. Wszystko jest realizowane powoli wg jakieś planu stworzone już lata temu przez Jurków i Jureczków. Temat np.śmieci umarł i becelujemy jak trzeba ale ktoś napisał że i tak będzie jeszcze drożej i nie tylko w Mławie i cyk Warszawa też chce liczyć od wody..

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

To chyba nie pytanie do mnie. To pytanie skieruj do rządu, ewentualnie do… Hemiego albo potsa czy blima.
Nie mądrzę się, ale kolą mnie w oczy błędy ortograficzne. Tak prostych rzeczy uczą w szkole podstawowej o ile się nie mylę.
A z tobą nadęty narcyzie nie mam zamiaru dyskutować.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

To zacznij stawiać przecinku tam, gdzie to jest zgodne z zasadami ortografii. Przemądrzała jesteś. Zachowujesz się jak stara panna.

Jagusia
Jagusia
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Przepraszam, że się wtrącę, ale ty zachowujesz się niczym przekupka spod hali o imieniu Ziuta. Gdybyś był facetem ta dyskusja nie miałaby miejsca. Jesteś na 100% kobietą albo… trokami od kaleson, które nie ma ani przyjaciół, ani rodziny z którą nie byłyby skłócone. Współczuję takim jak ty, impotentom.

Edyta Bandyta
Edyta Bandyta
2 lata temu
Reply to  Jagusia

Mławska kultur(w)a się odezwała…

PM99
PM99
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

masz tyle do powiedzenia w sprawie przecinków co europoseł węgierskiego Fideszu Jozsef Szajer w sprawie homofobii. Uważaj żeby ci się umlaut nie wcisnął przez przypadek bo będzie wtopa .

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  PM99

O przecinkach to pisał twój kolega Giuseppe 😛 , a nie ja, a więc swój komentarz winieneś skierować do niego.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Nie „dużą”, tylko „wielką” literą. Przemądrzała jesteś Ty! Poprawiają innych, a sama piszesz niepoprawnie.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

No to żeś się znów popisał Giuseppe 😀 😀 😀

Brawo!!!

Moje gratulacje!!!

„Jedni wolą pisać dużą literą, inni wielką literą – to kwestia wyłącznie upodobań, żadnych zakazów ani nakazów tu nie ma.

Trzeba tylko pamiętać, aby nie pisać z dużej (wielkiej) litery, gdyż wyrażenia te mają złą opinię w wydawnictwach poprawnościowych, mimo że ich frekwencja w tekstach jest duża. Ciekawe, że wydawnictwa normatywne akceptują rzadko spotykany wariant od dużej (wielkiej) litery. Zazwyczaj wyrażenie to spotykamy w innej funkcji, np. „Od dużej litery E w nazwie pochodzi właśnie nazwa serii: Big – E” (CKM).”

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Skąd te mądrości wytrzasnęłaś? Że słownika gwary? U Ciebie nadal brakuje przecinków. Ręce opadają. Siadaj! Dwója!

GIT MEN
GIT MEN
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

WĘŻ SIĘ K,,,,WA ZA ROBOTĘ A DUŻEGO TO MOŻESZ LIŚCIA WYŁAPAĆ.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  GIT MEN

Wiesz, że to są groźby karalne. Uważaj, kiedy policja do ciebie zapuka. Komputer, telefon w dzisiejszych czasach bardzo łatwo namierzyć.
Wtedy zapewne z WIELKIEGO strachu będziesz miał DUŻEGO kleksa w gaciach. Trzymaj więc swoje nerwy na postronkach giuseppe i nie drzyj tak japy wielkimi literami, bo raz dwa z dużego zrobisz się bardzo malutki.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  GIT MEN

Może powiedziałbym to w sposób bardziej cenzuralny: idź, Kobieto, chłopu (jeśli takowy desperat jest w pobliżu) kapuśniak gotować, a nie mądra się. Nawet jednego posta bez błędów interpunkcyjnych gryzoń nie napisał. Co się zaś tyczy „wielkiej”, lub „małej” litery, to dobrze wiesz, Gryzoniu, że zdania są podzielone. I tu gryzoń ma częściową słuszność. Nie zmienia to wrażenia, że dyskutujemy że starą panną po menopauzie.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Powiedział to stary zramolały kawaler, któremu sp… uderzyła do głowy.

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Oj, Giuseppe lepiej się trzymaj swojego ulubionego tematu czyli „covid19”, bo przy innych sam sie rozkładasz na obie łopatki. Lataj nadal do Lidla i donoś na policję na brak maseczek, na to że w godzinach dla seniorów obsługiwane są młodsze osoby itp. W tym jesteś najlepszy, a tu się wykładasz. Wielka litera, a nie duża litera – żałosny jesteś.

Olek kolega Bolka
Olek kolega Bolka
2 lata temu
Reply to  PM99

Przepraszam a co ta „profesjonalna spalarnia” zmieni w kwestii spalania śmieci? To będzie inwestycja prywatna, czyli ma opierać się na zysku. Za ciepło z niej pozyskane, trzeba zapłacić. Za śmieci w niej spalone, również trzeba zapłacić. Trzeba wiec zapłacić i to więcej niż obecnie. W spalaniu odpadów w kotłowniach nic to nie zmieni. Po prostu nic. Wystarczy dopilnować przestrzegania prawa. Kupić testy i pobrać oraz sprawdzić za pomocą tej reagującej, jak napisano w artykule Straży Miejskiej, wymaz z komina po sezonie grzewczym. Widać jak na dłoni, czym się paliło. Po pierwszym sezonie i karach, problem zmniejszy się o 80%. Nie będziemy pierwszym krajem, który to zastosował a przy okazji, nie obciąży to tak naszych przeciążonych strażników, spieszących na różne interwencje. Budowa spalarni w naszych warunkach, to wyrok śmierci na mieszkańcach Mławy i okolic. Interesy i interesiki, doprowadzą do taniości i nikt nie będzie monitorował jej działania a zanieczyszczenia z niej się wydobywające, nie będą możliwe do zlokalizowania, tak jak źródła smrodu nie może zlokalizować Sanepid, choć wszyscy wiedza skąd śmierdzi.

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lata temu
Reply to  Kuba

Proszę redakcję o zajęcie się tym tematem:
Czy jakieś działania zostały podjęte przez ratusz, żeby mieszkańcy mogli oddychać lepszym powietrzem oprócz wymiany kilku pieców? Czy prowadzone są systematyczne kontrole w miejscach i w czasie gdzie to powietrze jest najbardziej szkodliwe.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  Czytelniczka

Bardzo słuszna uwaga.

36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x