Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od nowego roku rośnie płaca minimalna i stawka godzinowa


W dobie zapowiadanych na nowy rok podwyżek, to dobra wiadomość dla tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Od stycznia 2011 minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 200 złotych. O 1,3 złotego wzrośnie także podstawowa stawka godzinowa.


Minimalne zarobki na umowę o pracę w 2021 roku będą wyższe o 200 zł niż dotychczasowe wynagrodzenie podstawowe. Wyniosą 2800 zł brutto (2061,67 zł na rękę).

Wzrośnie także podstawowa stawka godzinowa. Za godzinę pracy na umowie cywilno – prawnej, zwanej również śmieciówką, nie będziemy mogli zarobić mniej niż 18,30 zł brutto, w roku 2020 za godzinę świadczonej w ten sposób pracy mogliśmy otrzymać 17 zł.

Prócz minimalnego wynagrodzenia wzrosną także emerytury.

W 2021 r. rząd zwaloryzuje świadczenia emerytalno-rentowe. Wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji 103,84 proc., z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł. Najniższe świadczenia zostaną podwyższone w 2021 r. do 1250 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy stawka minimalna wyniesie 937,50 zł. W przypadku rent i emerytur nowe stawki mają wejść w życie 1 marca 2021 r.

Według wcześniejszych zapowiedzi PiS płaca minimalna w 2021 roku miała wrosnąć do 3 tys. zł brutto. W rozporządzeniu znalazła się jednak kwota nieco niższa, co z pewnością ucieszy przedsiębiorców, bo należy pamiętać, że wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą wzrost innych świadczeń wypłacanych na jej podstawie, a także bywa podstawą dla żądań podwyżek przez lepiej zarabiających pracowników. A to dla pracodawców oznacza dodatkowe koszty.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

nareszcie.

spidy
spidy
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

i pewnie rząd ci da te 2800?. jeszcze trochę i będziesz na zasiłku. masz olej w głowie to przejdź na własną działalność a nie dziadujesz o minimum

Mławiak
Mławiak
1 rok temu
Reply to  spidy

A ty co za własną działalność prowadzisz… Na zasiłku jak brakuje ludzi do pracy

KońBi
KońBi
1 rok temu
Reply to  Mławiak

Agencje pracy tymczasowej . Import Eksport tyle że ludzi w tą i z powrotem. Rozumiesz chodzi o rozwój kraju . Tak aby można wyprodukować jak najwięcej TV i je wyeksportować a zysk przesłać do centrali . Już taki jest problem z pracownikami że przylatują z polinezji kumasz czaczę.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x