Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To dobra wiadomość. Dzierzgowo i Wieczfnia Kościelna obniżą opłaty za śmieci


Nowy rok zwykle wita nas zapowiedzią kolejnych podwyżek różnych opłat, danin i podatków. Tym razem dla mieszkańców – jak na razie dwóch gmin naszego powiatu – mamy dobrą wiadomość. W nowym roku zmaleją opłaty za odbiór odpadów komunalnych.


Gminy Wieczfnia Kościelna i Dzierzgowo już przeprowadziły postępowania przetargowe w celu wyłonienia firmy, która będzie odbierać i zagospodarowywać odpady od mieszkańców. Jak się okazuje, na naszym lokalnym „śmieciowym rynku” pojawił się nowy gracz, stanowiący konkurencję dla dotychczasowej, praktycznie jedynej realizującej takie zadania firmy Novago. To działdowska spółka KOMA.

W Wieczfni Kościelnej zmierzyły się bezpośrednio właśnie działdowska KOMA i mławska NOVAGO. Tu nieco tańsza okazała się NOVAGO, z roczną kwotą 907 605 zł. Gmina zaś licząc się z trendem wzrostowym zabezpieczyła w budżecie środki w wysokości ponad 984 tys. zł.

Do Dzierzgowa wpłynęły trzy oferty. Tu najtańsza okazała się firma działdowska z kwotą roczną 434336,80 zł. Oferta Novago była zaś tylko o nieco ponad 600 zł droższa. Tu gmina również zabezpieczyła wyższą kwotę w budżecie, licząc się z możliwymi podwyżkami.

– Na najbliższej sesji zaproponujemy stawkę 18 zł od osoby (dotychczasowa 20 zł/os – red.). Cieszy mnie, że pojawiła się większa konkurencja, może i inne samorządy na tym skorzystają. Ze względu na konieczność ogłoszenia uchwały w dzienniku urzędowym,  planujemy, że nowe stawki obowiązywać będą od 1 marca 2021 roku  – mówi Rafał Kuciński wójt gminy Dzierzgowo. Wójt dodaje też, że na obniżkę opłaty od mieszkańców pozwalają działania uszczelniające system.

– W wielu miejscowościach sprawdzaliśmy dom po domu, chcemy żeby była ta uczciwość i płacili wszyscy. Prowadzimy też windykację od osób, które zalegają z opłatami – dodaje wójt Kuciński.

Podobną ocenę sytuacji ma też wójt gminy Wieczfnia Kościelna Mariusz Gębala. Również zapowiada obniżkę stawki za odbiór odpadów, ale też akcentuje konieczność intensywnego prowadzenia działań naprawczych w systemie.

– Omawiałem tę kwestię z radnymi. Po różnych analizach i obliczeniach, na najbliższej sesji rozpatrzony będzie projekt uchwały zakładający obniżkę stawki o 2 złote od osoby (w tym roku mieszkańcy płacili 25 zł/os – red.). Konieczne jednak będą działania naprawcze i uszczelniające system – mówi wójt Gębala.

Już wcześniej gmina ograniczyła ilość odbieranych odpadów budowlanych, cały czas weryfikowana jest liczba złożonych deklaracji.

Z problemem odbioru odpadów muszą zmierzyć się wszystkie gminy, regułą bowiem jest, że umowy zawierane są jedynie na roczne okresy. Czy rzeczywiście w pozostałych gmina utrzyma się taki korzystny dla mieszkańców trend spadkowy? Zobaczymy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BLM
BLM
10 miesięcy temu

Czy tu jest rozwiązanie – ” hydrozagadki ” cyt: Już wcześniej gmina ograniczyła ilość odbieranych odpadów budowlanych, cały czas weryfikowana jest liczba złożonych deklaracji.

Tom
Tom
10 miesięcy temu

Można? Można!
Patrz i się ucz!

Vcx
Vcx
10 miesięcy temu

A w Mławie i tak podniosą.

Last edited 10 miesięcy temu by Vcx
srs
srs
10 miesięcy temu

To musi być jakiś błąd w matixie

???
???
10 miesięcy temu

ZPARASZAMY KOMĘ DO MŁAWY !!! oj, oj, komuś tam już zimna kropla potu po karku pociekła… hmm, chyba że mieszkańcy Mławy będą zmuszeni do „nadpłacenia” straty NOVAGO… Pożyjemy, zobaczymy 🙂

Trash
Trash
10 miesięcy temu
Reply to  ???

Kwestia niedalekiej przyszłości i chiński kapitał wycofa się z branży której prowadzenie będzie nie opłacalne poczym zakłady w ramach repolonizacji zostaną odkupione przez Orlen i tak zostanie zrobiony drugi wałek . A śmieci jak były drogie tak będą.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x