Wiemy już jak wyglądać mają przyszłoroczne egzaminy maturalny i ósmoklasisty. Zmiany zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Brak obowiązkowych matur ustnych, zniesienie obowiązkowego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, okrojone wymagania programowe – to podstawowe założenia zmian dotyczące egzaminów w 2021 r.
Brak obowiązkowych matur ustnych, zniesienie obowiązkowego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, okrojone wymagania programowe – to tylko niektóre zmiany przewidziane w rozporządzeniu MEN.
Brak obowiązkowych matur ustnych, zniesienie obowiązkowego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, okrojone wymagania programowe.
Najważniejsza zmiana dotycząca absolwentów liceów i techników dotyczy braku obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego. Egzamin dojrzałości, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.
Minister Edukacji I Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki nastąpi zmiana proporcji liczby zadań otwartych do zamkniętych. W przypadku matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z iv etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. Zmiany dotyczyć będą także geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W przypadku zadań z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych). Zmieni się także zakres egzaminu z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.
Na konferencji prasowej towarzyszącej zapowiedziom zmian, minister Czarnek był zapytany o możliwy powrót uczniów do szkół. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że o ile będzie to możliwe ze względu na sytuację pandemiczną, powrót do stacjonarnej nauki ma nastąpić po 17 stycznia dla klas 1-3. Przed powrotem uczniom zostanie zaproponowane badanie na obecność koronawirusa.
Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.
Język polski
Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
Czas trwania: 120 minut.
Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
Część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. Zadań otwartych),
Część 2: wypracowanie – 20 pkt.
Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
Matematyka
• przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. Bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
• czas trwania: 100 minut.
• za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
• liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).
Język obcy nowożytny
• przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
• oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali esokj) – a2.
• czas trwania: 90 minut.
• za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
• mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Egzamin maturalny w 2021 r.
Język polski jako przedmiot obowiązkowy
• przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
• czas trwania: 170 minut.
• za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
Część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
Część 2: wypracowanie – 50 pkt.
• trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
• jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
• część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Matematyka jako przedmiot obowiązkowy
• przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. Ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z iv etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
• czas trwania: 170 minut.
• za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
• liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).
Język obcy jako przedmiot obowiązkowy
• przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
• oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali esokj) – a2+ (b1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
• czas trwania: 120 minut.
• za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
• część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.
Inne zmiany na egzaminach
Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej. Będzie możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.
red.