Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda w parafiach? Jest kilka form do wyboru


Płocka kuria opublikowała wskazania i sugestie dotyczące odbywającej się tradycyjnie wizyty duszpasterskiej w tym szczególnym roku, podczas obowiązujących reżimów sanitarnych. Zaleca się, aby nie rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej ale jej forma powinna uwzględniać specyfikę i możliwości parafii. Decyzję o wyborze jej formy podejmą proboszczowie danej parafii. W zaleceniach pojawia się pięć możliwości: wiosenna wizyta duszpasterska, odwiedziny osób, które wyrażą specjalne życzenie, kolędowanie w małych grupach, list kolędowy i kolędowanie po ulicach.


Wskazania i sugestie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji płockiej w 2021 roku

Okres Bożego Narodzenia od wielu wieków jest w Polsce związany z tradycyjnymi odwiedzinami kapłanów w domach parafian. Ta coroczna wizyta duszpasterska, nazywana także kolędą, polecana jest również w Kodeksie Prawa Kanonicznego, promulgowanym przez św. Jana Pawła II w 1983 r.: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując” (kan. 529 § 1). W tej posłudze księża proboszczowie wspomagani są przez księży wikariuszy, innych kapłanów i diakonów.

Pandemia koronowirusa, która od niemal roku dotyka mieszkańców ziemi, spowodowała, że zmieniły się również okoliczności realizowania posług sakramentalnych i duszpasterskich Kościoła katolickiego. W konsekwencji również wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa. Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę.

Celem wsparcia duszpasterzy i wiernych zostają wydane następujące wskazania i sugestie duszpasterskie, w których realizacji księża proboszczowie uwzględnią specyfikę i możliwości parafii, ich położenie, rozmiar i warunki epidemiologiczne. Poniższe pięć propozycji jest efektem licznych konsultacji z księżmi proboszczami i wikariuszami, wybrzmiewają w nich głosy z dekanatów diecezji, były one również przedmiotem dyskusji gremiów diecezjalnych, wydziałów Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz wiernych świeckich. Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy, jak i rodzin. W zaplanowaniu formy wizyty duszpasterskiej należałoby także zasięgnąć głosu Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Warto być otwartym na różne sposoby spotkań duszpasterskich z rodzinami.

 1. Wiosenna wizyta duszpasterska
  Choć trudno przewidzieć rozwój sytuacji epidemiologicznej, warto jednak przemyśleć przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej. Duszpasterze zanieśliby wówczas wiernym radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, a także wodę święconą, pobłogosławioną w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. W warunkach wiosennych, z uwagi na lepszą pogodę, taka wizyta mogłaby odbyć się nawet przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.
 2. Odwiedziny konkretnych rodzin
  Po rozeznaniu sytuacji ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. Przed uroczystością Narodzenia Pańskiego (lub po uroczystości), wierni otrzymają w kościele, w kancelarii parafialnej lub inną właściwą drogą formularze, w których pisemnie wyrażą chęć przyjęcia kapłana w domu, a następnie dostarczą je do parafii. Informację o gotowości przyjęcia duszpasterza w domach mogą zebrać również radni parafialni, sołtysi etc. Na tej podstawie kapłani sporządzą listę konkretnych mieszkań, do których zgodnie z ustalonym porządkiem zapukają, by odwiedzić domowników, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
  Warto zauważyć w tym kontekście, że w mniejszych wspólnotach parafialnych możliwe byłoby odwiedzenie kilku rodzin w ciągu dnia, co dawałoby większą możliwość zachowania bezpieczeństwa sanitarnego.
 3. Kolędowanie dla małych grup w kościołach i „Wieczór kolędowy”
  W tym przypadku wizyta kolędowa składałaby się z dwóch części. W ciągu kolejnych dni po uroczystości Narodzenia Pańskiego duszpasterze wyznaczą Msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin. W czasie Mszy św. duszpasterze wygłoszą homilię na temat przesłania nowego roku liturgicznego („Zgromadzeni na świętej wieczerzy”), pomodlą się za rodziny parafii i w ten sposób okażą duchowe wsparcie dla wszystkich, zmagających się z pandemią. Podczas ogłoszeń parafialnych można przedstawić podsumowanie wydarzeń religijnych i przedsięwzięć materialnych w parafii w 2020 roku oraz przekazać plan na kolejny rok. Na zakończenie Eucharystii zostanie odmówiona modlitwa błogosławieństwa rodzin i ich domów, a także poświęcona woda, którą przedstawiciele rodzin zabiorą ze sobą.
  Druga część modlitwy będzie miała miejsce w domach w czasie „Wieczoru kolędowego”(w gronie rodziny, bez obecności kapłana). Rodziny zorganizują spotkanie dla wszystkich domowników według schematu, który otrzymają w kościołach w czasie Mszy św. Taki uroczysty wieczór będzie przedłużeniem i okazją do przekazania błogosławieństwa, otrzymanego w świątyni parafialnej. Przykład takiej modlitwy został opracowany przez duszpasterzy parafii św. Bartłomieja w Płocku i przesłany E-Biuletynem.
 4. List kolędowy
  Po uroczystości Objawienia Pańskiego zakrystianin, pracownik parafii lub inne właściwe, pełnoletnie osoby mogłyby dostarczyć do bloków lub domów parafian pobłogosławioną kredę, kadzidło i wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list. Celem listu będzie przekazanie pozdrowień kapłańskich, zapewnienie o modlitwie, a także udostępnienie wiernym modlitwy na czas pandemii z prośbą o opiekę Bożą nad ich domem. W liście może znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla, odprawioną w okresie po Narodzeniu Pańskim, albo informacja o przełożeniu kolędy na inny termin.
 5. Kolędowanie po ulicach parafii
  Duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Inne wskazania:
a) W czasie wykonywania tegorocznej wizyty duszpasterskiej w jakiejkolwiek jej formie nie należy angażować niepełnoletnich ministrantów.
b) Szczególną troską duszpasterze obejmą nowe rodziny w parafii i nowo powstałe domy / mieszkania.
c) Można poprosić o pomoc w dostarczeniu do sąsiadów formularzy z zaproszeniem kapłana lub schematem „Wieczoru kolędowego” np. chętnych sołtysów lub innych dorosłych członków wspólnoty parafialnej albo osoby obecne na Mszy św. w niedziele adwentu i okresu Narodzenia Pańskiego.

Płock, dnia 8 grudnia 2020 roku

† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

Równocześnie duszpasterze przekazują do wykorzystania w parafiach diecezji płockiej schemat domowej liturgii „Wieczoru kolędowego”, przygotowany w parafii św. Bartłomieja w Płocku.

Link do liturgii kolędy domowej znajdziesz tutaj: Nabozenstwo-koledowe-w-domu-w-2021-r_

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
30 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Parafia Radzanów
Parafia Radzanów
10 miesięcy temu

Ja nie przyjmuje kolędy w tym roku, zdrowie rodziny najwazniejsze… trudno

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu

popieram komentarz kim

Senior
Senior
10 miesięcy temu

Bedą roznosić syfa na życzenie starców.
Przez cały rok nie interesują się seniorami. Mają dokladne dane (RODO nie obowiazuje ich). Ale jak trzeba zebrać pieniądze to są.

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  Senior

Przecież kolęda nie jest obowiązkowa. Nie chcesz wizyty duszpasterskiej to siedzisz w domu, zamykasz zamki i robisz coś pożytecznego, np. oglądasz serwis jedynej obiektywnej i niezaleznej niebieskiej TV totalnej opozycji, jaki problem?

Na marginesie, ciekaw jestem czy niejaki Juras uwzględni fakt pandemii i da sobie w tym roku spokój z tym cyrkiem czy też będzie wysyłał dzieciaków z tymi puszkami jakby nigdy nic na ulice w tym, a jakże, pod kościoły.

Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

A k.uźwa, zawsze ze swoim gotowym tekstem.
Innych tematów nie znasz tylko Juras, Borysław i Trzaskowski (zapomniałam jak na niego mówisz).
PIS i kościół to są wg ciebie zawsze prawilni i święci, nietykalni po prostu, ani wszystko idealnie robią, no same ideały, nawet jak są pedofilami to są idealni godni wszelakich zaszczytów oraz poszanowania.
Juras przede wszystkim nie wysyła dzieci z puszkami. Dzieci same się zgłaszają, bo to szlachetna akcja.
Jakoś haka na tego Jurasa nie możecie znaleźć, co?
Giertych też się wam cały czas wymyka 😀

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  Jagusia

Spotkałem w życiu wielu księży i żadnego takiego, jakiego usiłuje ta wasza urbanowa propaganda przedstawiać.

To byli i są nieutrudzeni głosiciele Słowa Bożego.

O rzekomych nieprawidłowościach w Kościele najwięcej mają do powiedzenia różni antyklerykałowie, którzy ostatni raz byli w Kościele pewnie na komunię.

Co do Jurasa i jego hałaśliwego cyrku, jednego można pogratulować, zmysłu biznesowego, pracują na ciebie inni a ty przez okrągły rok żyjesz sobie z tego, żyć nie umierać :):):).

WML
WML
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Znowu szambo z TVPiS się wylało. Jak masz takie potwierdzone informacje o Fundacji Jurka Owsiaka to dlaczego wielki Zero jeszcze tego nie zamknął. P…dolisz głupoty właśnie z tego szambowozu.

XXXXX!!!!!!
XXXXX!!!!!!
10 miesięcy temu
Reply to  WML

==a czy ten facet , kiedy kolwiek napisał coś godnego uwagi ??? nie wymieniam jego nicku bo to wstyd, komentuje te jego wypociny ale to już jest nie do zniesienia.. że takich ciemniaków mamy na swym [email protected]

Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

A na księży to nie pracują inni, żeby oni mogli sobie żyć jak pączusie w maśle? Brzuszki to im takie duże urosły pewnie z głodu, co? Oczki też jakieś malutkie się porobiły i z pyzatych twarzy też je ledwie widać. Głosiciele słowa bożego – ha, ha, ha.
Są bardziej grzeszni na ogół od niejednego niedowiarka. Nie na próżno funkcjonuje powiedzenie: „modli się pod figurą, a diabła ma za skórą”. Hemi, średniowiecze się dawno temu skończyło.
Uprawianie pedofilii i krzywdzenie dzieci jest ohydne, a tak samo ohydne jest zamiatanie pod dywan tego problemu i ukrywanie pedofilii oraz udawanie, że nic się nie stało.
Poza tym, najgorsze jest to, że mieszają się do polityki, a tego nie powinni robić, to nie ich działka.

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  Jagusia

Ty raczej na nich nie pracujesz. Nie przypuszczam, sądząc po zjadliwo-hejterskich wypowiedziach, żebyś do kościoła chodził, a tym bardziej złamany grosz na tacę rzucił.

Więc skoro do kościoła nie chodzisz to skąd możesz wiedzieć czy księża mieszaja się do polityki. Śmiechu warte.

O średniowieczu bladego pojęcia nie masz. To była piękna epoka, którą nie zasługuje na oczernianie przez różnych pseudopistępowców, w czym celuje pani Szajbus-Wielkus czy coś w tym stylu.

czarownica
czarownica
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Tak, to była piękna epoka z małym ale…
Wtedy księża mieli raj na ziemi, byli jednymi z niewielu ludzi najbardziej wykształconych w okolicy i biedny ciemny lud ich uważał prawie za bogów. Robili co chcieli. Czasy świętej inkwizycji złote czasy, lud wierzył w zabobony, księża sprawowali sądy i stosowali palenie na stosie. Jak tylko ktoś się wychylał zaraz był posądzany o herezję, o czary, był torturowany, palony na stosie. Powiedz Hemi gdzie podziały się czarownice? Wszystkie spalono? Szkoda, że teraz księży pedofili nie pali się na stosach jak kiedyś niby czarownice. Przenoszenie z parafii do parafii takiego typa to żadna kara, bo w nowej parafii zaczyna robić to samo co we poprzedniej.
Co do tego kto na księży pracuje, to powiem ci jedno:
KAŻDY POLAK NA NICH PRACUJE, BO OBECNY RZĄD MICH BARDZO DOTUJE. TAM IDĄ MILIARDY Z NASZYCH PODATKÓW, A WIĘC CZY KTOŚ CHODZI DO KOŚCIOŁA I DAJE NA TACĘ CZY TEŻ NIE, TO I TAK ICH FINANSUJE. Chciał, nie chciał.

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  czarownica

Są to sorry bajania jakiegoś nieuka. Całkowity bełkot.

Podejrzewam, że nie wiesz ani kiedy się średniowiecze zaczęło ani kiedy kończyło, o ustroju politycznym nie mówiąc.

Czarownice to ostatni raz w Europie zdaje się w tych waszych Niemczech, tej dla opozycji wzorcowej krainy Europejskości i Postępu, spalono.

Chociaż jak tak się patrzyło na zdjęcia z tych waszych wulgarnych protestów, te twarze wykrzywione w grymasie nienawiści i agresji, to wydaje się, że przynajmniej niektóre z czarownic nader łaskawie potraktowano i nie wszystkie trafiły na stos :):):).

WML
WML
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Łaskawa twarz towarzysza Balbiny na ciebie towarzyszu Hemi spłynęła i prawisz wszem i wobec taki głupoty. Myślisz, że coś wiesz a tak naprawdę g.wno wiesz ale chcesz się tym podzielić. My mówimy dziękujemy.

czarownica
czarownica
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Hemi, przecież o co ci niby chodzi, przecież świętą inkwizycję powołano w XIII wieku, a okres średniowiecza datuje się do XV wieku, czyżbym się myliła? To że inkwizycja działała dłużej to fakt. Teraz mamy jednak XXI wiek i czasy inkwizycji się skończyły. Możecie sobie pomarzyć o tamtych dobrych czasach, kiedy niewykształconemu ludowi mogliście wmówić wszystko i każdego myślącego inaczej uznać za heretyka i zamęczyć go na śmierć torturami.
Kobiety mają rację, że walczą o swoje prawa, bo to szczyt wszystkiego żeby paru stetryczałych facetów oraz kilka starych panien, dewotek decydowało za nie. Nie jestem za aborcję, ale uważam, że każda kobieta winna mieć prawo wyboru i winna decydować sama za siebie. Niedługo dojdzie do tego, że zabierzecie kobietom prawo głosu, bo według takich jak ty to kobieta winna stać przy garach.

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  czarownica

Przeczytaj sobie książkę „W obronie Świętej Inkwizycji” i może zasłona spadnie z oczu.

Dla mnie niepojęte jest to dorabianie czarnej legendy pięknemu okresowi Średniowiecza i wychwalanie tzw. oświecenia, podczas którego pod hasłami racjonalizmu wymordowano w bestialski sposób setki tysięcy ludzi. Logiki w tym nie ma.

Wy lewicowcy specjalizujecie się w odwracaniu pojęć Mówił dziś o tym w Sejmie Premier Kaczyński. Prawo kobiet – teoretycznie piękne hasło, tyle że prawem kobiety ani nikogo innego nie jest zabicie nienarodzonego dziecka. To chyba jest jasne.

Co do tych garów… Jakby takie dwie lewe ręce jak te gwiazdki feminizmu, które mają mega parcie na szkło i lansują się przed kamerami, miały gotować posiłki, to może lepiej niech już wychodzą na ulicę jak do tej pory, byle poczekały aż się pandemia skończy:):):).

Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Hemi tak cały czas wyszydzasz urodę i wygląd kobiet podczas protestów, a może najpierw przyjrzyj się w lustrrze swojej tworzy. Wydaje mi się, że zobaczysz tam fałszywego, zakłamanego faceta podobnego do diabła, może nawet już z rogami.

dziadek xxxx!!!!
dziadek xxxx!!!!
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

***** ***

zagraniczny
zagraniczny
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

załóż własną orkiestrę p…cu

WML
WML
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Gdzieś widziałem plakat, że jakiś pacjent z Tworek uciekł. Zdaje się że była tam Twoja podobizna Hemi.

Kim
Kim
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Jeżeli księża przekażą pieniądze z kolędy na szczytne cele to my ich z chęcią przyjmiemy. teraz żaden ksiądz nie zrobił tyle dobra co Jurek Owsiak

XXXXX!!!!!!
XXXXX!!!!!!
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

hemi=== czy ty jesteś ślepy?? i głuchy??? na to wszystko czym darzą cie mieszkańcy naszego miasta odwiedzający portal-codziennik, **** JAK OBSERWUJE TWOJE POJAWIENIE SIĘ NA PORTALU TO JESZCZE NIGDY, TE TWOJE WYPOCINY NIE BYŁY OCENIANE NA ZIELONO===ty na prawdę masz zielono w tym pustym dzbanie aż dziw że jeszcze nie spadł ci z tego karku.!!!!==== mógłbyś już przestać oglądać tą TVP==na czerwono, i pod przewodnictwem KURSKIEGO, KTÓRY O TAKICH JAK TY SWEGO CZASU MÓWIŁ cyt. CIEMNY LUD WSZYSTKO KUPI !!! === a z twoich postów wynika że jesteś takim samym ciemniakiem jak KURSKI.!!!!— a cóż na starość ci tak rozum odebrało— że tak bardzo stałeś się wierny tym panom w czarnych sukienkach. ????====

Gość
Gość
9 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Przecież WOŚP nie jest obowiązkowa nawet nie będą pukać do ciebie nawet nie przyjdą nawet nie skarcą a jedynie kiedyś użyczą Ci sprzętu

Mławianin
Mławianin
10 miesięcy temu

W tym roku i w przyszłym powinni sobie odpuścić wizyty w domach. Co za pomysł, żeby przełozyć na wiosnę ?! Czy wtedy roznoszenie wirusa z domu do domu będzie już bezpieczne ? Ja mówię nie tej formie !!!!

Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Bidulki księżulki – do kościoła dużo mniej osób chodzi a więc i taca uboższa. Chociaż trochę chcą dorobić do tego co im rząd daje (i nie tylko rząd, bo przecież z kropidłem na wszystkie otwarcia też za darmo nie latają)
Ja też mówię kategoryczne nie!!!

Kim
Kim
10 miesięcy temu
Reply to  Jagusia

Dopóki kościół będzie mieszał się w politykę i trzymał się z władzą . Coraz mniej ludzi będzie chodziło do kościoła porozmawiać z Bogiem i pomodlić możemy również w domu liczy się szacunek i miłość do Boga . A księża swoimi czynami to wszystko psują

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  Jagusia

Najwięcej w sprawie dawania ofiar na cele pobożności gardłują z reguły ci, którzy w ogóle ich nie składają.

Więc trzymaj tą swoją kasę i zbieraj dla Jurasa, żeby chłopina mógł się utrzymywać przez cały rok:):).

WML
WML
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

A ty wrzuciłeś do puszk Jurka Owsiaka jakiś datek. Jak nie to nie dyskutuj na co ja i inni wydajemy kasę. Ja też wrzucam do puszek Caritasu i to ja mogę dyskutować na ten temat gdzie Caritas tą kasę wydaję. Towarzysz Balbina będzie z Was dumny za wasze czyny towarzyszu Hemi.

Kim
Kim
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Ale ty masz zryty łeb HEMI a księża to z czego się utrzymuje z naszej klasy mało tego utrzymujemy też ich koleżanki i ich dzieci i to według ciebie jest ok ksiądz powinien normalnie pracować za wypłatę a pieniądze z tac powinny iść na domy dziecka . A nie Książ najpierw zbiera tace a potem ogłasza że przed kościołem będą zbierane datki w puszki na chore dzieci śmieszne

srs
srs
10 miesięcy temu
Reply to  Kim

Kim miałeś już nic nie pisać , przestań bo norkami poszczuję .

Kim
Kim
10 miesięcy temu
Reply to  srs

Wiesz co możesz mi …. Kaczyński ma kota a ty norki he bo rodzina cię nie chce he

30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x