Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Koło Gospodyń Wiejskich z Radzanowa w czołówce najlepszych na Mazowszu


Samorząd Mazowsza ogłosił już wyniki cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. W ocenie jury konkursowego jednym z najaktywniejszych kół na Mazowszu uznano KGW Aktywne Kobiety z Radzanowa. To ogromne wyróżnienie i sukces, na który złożyły się prowadzone od lat przeróżne działania przede wszystkim na terenie swojej gminy, ale też poza nią.


W tym roku do konkursu zgłosiło się 38 kół. Jury decyzję podjęło zdalnie. Dwa koła gospodyń – KGW Kreatywni z Kozłowa Biskupiego i Kornelina (pow. sochaczewski) oraz KGW z Chotomowa (pow. legionowski) – zdobyły równą liczbę 44 punktów na 50 możliwych, w związku z tym komisja przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody. Zaraz za nimi, na II miejscu uplasowało się radzanowskie KGW.  III miejsce przyznano  KGW Dwórki Heleny z Helenowa gm. Wiśniew. Zwycięskie koła gospodyń otrzymywały też nagrodę finansową w wysokości odpowiednio 5,4 i 3 tys. złotych.

KGW „Kreatywni” z Kozłowa Biskupiego i Kornelina – działa od grudnia 2018 r. Należy do niego 39 osób, w tym dwóch panów. Najstarsza członkini ma 61 lat, a najmłodsza – 21. Różnego rodzaju konkursy, festyny, warsztaty, reprezentowanie gminy podczas dożynek – to tylko nieliczne z działań podejmowanych przez to koło.

KGW z Chotomowa – członkowie KGW należą do rady sołeckiej i rady gminy, więc wszyscy się uzupełniają i wspólnie działają w lokalnych przedsięwzięciach. W sumie jest to ponad 120 osób (w tym ponad 20 panów!), w przedziale wiekowym od 18 do ponad 90 lat. Koło zarejestrowano we wrześniu 2019 r. Członkowie KGW szczególnie promują różne formy aktywności ruchowej. Grupa zorganizowała np. „Spacer w Koło”, czyli wieczorne spacery po Chotomowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zajęcia gimnastyczne.

KGW Aktywne Kobiety z Radzanowa – koło formalnie istnieje od grudnia 2018 r., a jako nieformalna organizacja powstała w 2010 r. Obecnie zrzesza 35 pań. Najmłodsza członkini ma 30 lat, najstarsza – 85. Kobiety organizują cykliczne imprezy, m.in.: warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, kiermasze, uczestniczą w konkursach kulinarnych, ale i wokalnych, a także w wystawach i festynach, zdobywając liczne nagrody.

KGW Dwórki Heleny z Helenowa gm. Wiśniew – działa od 2014 r. Grupa uczestniczy także w imprezach kulinarnych i festynach organizowanych przez Urząd Gminy w Wiśniewie. Obecnie koło liczy ponad 87 członków, w tym blisko 30 mężczyzn.

Wyróżnienia i nagrodę w wysokości po 1 tys. zł otrzymały też:

 • KGW Babeczki z pieprzem i solą z Nowej Wsi gm. Kozienice
 • KGW Braniczanki z Branicy gm. Białobrzegi
 • KGW Glinianka z Glinianki gm. Wiązowna
 • KGW Goździczanki z Goździka gm. Górzno
 • KGW Kamyki z Kamionki gm. Jakubów
 • KGW Michrowianki z Michrowa gm. Pniewy
 • KGW Myszadła z Myszadeł gm. Jadów
 • KGW Niemojki z Niemojek gm. Łosice
 • KGW Piątkowy Stok z Pałek gm. Zwoleń
 • KGW Postoliska z Postolisk gm. Tłuszcz
 • KGW Strzała ze Strzały gm. Siedlce
 • KGW Super Babki ze Skłobów gm. Chlewiska
 • KGW Uninianki z Unina gm. Garwolin

– Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia. Od roku 2010 najpierw jako grupa nieformalna, potem już jako zarejestrowane koło gospodyń wiejskich brałyśmy udział w konkursach i wystawach prezentując własne rękodzieło czy produkty kulinarne. Jesteśmy dużą i zgraną grupą – mówi Anita Ziółkowska , członkini KGW, a jednocześnie dyrektor GOK w Radzanowie, z którym radzanowskie KGW bardzo ściśle współpracuje.

Z sukcesu cieszy się również szefowa koła Danuta Pątkowska.

– To miła mikołajkowa niespodzianka. Myślę, że to wyróżnienie otrzymałyśmy za całokształt działalności, za wyjątkowość, kreatywność i podtrzymywanie dawnych tradycji. Już wcześniej nasze koło zdobywało różne nagrody i wyróżnienia, m.in. w konkursie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej za „Powidła z kopniakiem” i „Piekielny ketchup”. I miejsce w powiecie mławskim zajęliśmy w konkursie dla kół gospodyń  Mistrzowie Agro, pochwalić się możemy też nagrodami i wyróżnieniami w wielu konkursach organizowanych przez Lokalną Grupę Działania. Również wyróżnienia zdobywa nasz wokalny zespół. Na swoim terenie współpracujemy z ośrodkiem kultury przy organizacji dożynek, festynów rodzinnych, czy np. Dni Radzanowa – mówi Danuta Pątkowska.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zazula
Zazula
10 miesięcy temu

Gratulacje kobietki. Działanie, a nie narzekanie, że nic się nie dzieje. Nic, tylko brać przykład.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x