Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Największym zaufaniem społecznym cieszy się wojsko. Inni daleko w tyle


Fot. DWOT


Okazuje się, że w dobie pandemii największym społecznym zaufaniem cieszy się Wojsko. „To powód do dumy oraz jeszcze większa motywacja do działania na rzecz Polski i Polaków”.

Aby człowiek mógł sprawnie funkcjonować – cieszyć się życiem, realizować życiowe cele, a i wykazywać społeczne zaangażowanie  – musi odczuwać zaufanie.  Musi zawierzyć!  Wiara ta ma zrównoważyć niewiedzę lub brak informacji. Ludzie nie chcą jednak ufać biernie – wyłącznie poprzez akceptowanie narzuconych symboli ustanowionych zwyczajowo lub przez tradycję. Większość ludzi wykazuje potrzebę zaufania aktywnego. Mają silną potrzebę społecznej solidarności opartej na otwartej i ciągłej obserwacji uczciwości – czy to innych ludzi, czy to instytucji, czy też całego systemu – ustroju, i jego gospodarki.

Zaufanie jest bardzo istotne, tak dla samych obywateli, jak i dla całego państwa. Jest elementem społecznego kapitału. Zwłaszcza zaufanie publiczne i instytucjonalne. W pierwszym przypadku podmiotami, co do których społeczeństwo chce odczuwać zaufanie, są organy państwa stanowiące prawo, stosujące je i egzekwujące, koordynujące działania zbiorowe. Główną podstawą zaufania instytucjonalnego jest doświadczenie pośrednie i przekazywane informacje o funkcjonowaniu instytucji publicznych i ich liderach. Zaufanie, szczególnie instytucjonalne, powinno być zatem traktowane jako dobro wspólne, mające charakter czystego dobra publicznego. Stanowi ono fundament życia społecznego, zapewniający skuteczność i efektywność zbiorowych działań mających na celu dobro całego społeczeństwa.

W dobie pandemii zaufanie społeczne ma szczególne znaczenie. Zwłaszcza zaufanie do państwa i wydawanych przez państwo przepisów prawa, jak i do instytucji publicznych. Czynnik ten w dużym stopniu determinuje to, czy obywatele zastosują się do zaleceń, oraz jakie będą ich zachowania. Czy zaufają zaleceniom i zastosują się do nich. 

W Polce poziom zaufania społecznego od lat pozostaje na niskim poziomie. Zgodnie z badaniami CBOS z bieżącego roku, dużą ostrożność w zaufaniu deklarowało aż 76% badanych (Komunikat z badań CBOS nr 43/2020). Inne badanie – prowadzone w bieżącym roku przez IBRIS dla Onetu – wskazuje, że niski poziom zaufania mają Polacy do rządu (33,7%), Policji ufa mniej niż połowa Polaków (45,4%), a zaufanie do Kościoła wyraziło tylko 40,4% badanych. Jeszcze mniejszym zaufaniem cieszy się parlament (27,1%) i TK (26,4%).

Największym społecznym zaufaniem cieszy się Wojsko. Z badania IBRIS wynika, że polskiemu wojsku ufa 74,1% badanych, przy czym 26,4% „zdecydowanie”, a „raczej” – 47,6%. Brak zaufania wyraziło jedynie 11,5% uczestników sondażu (8,4% „raczej”, a 3,1% „zdecydowanie”). To powód do dumy oraz jeszcze większa motywacja do działania na rzecz Polski i Polaków. Dziękuję wszystkim żołnierzem codziennie pracującym na to zaufanie!” – napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Wojsko przez cały czas zaangażowane jest w walkę z Covid-19. Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania, których celem jest walka z epidemią. Na zaufanie społeczne, które widoczne jest we wskazanym wyżej badaniu, niewątpliwie wpływ ma zaangażowanie wojska. Na ulicach miast, miasteczek i małych miejscowości, w instytucjach i urzędach, w placówkach zdrowia, w placówkach świadczących usługi bytowe i opiekuńcze oraz w placówkach o światowych, żołnierze w oliwkowych beretach, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, to widok codzienny.  W pełnym umundurowaniu, ciągle na służbie, działają by zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, wspierają ludność cywilną w ich codziennym życiu. Społeczeństwo polskie obserwuje ponadto zaangażowanie żołnierzy oraz ich stały udział w działaniach innych służb i instytucji.

Żołnierze OT zaangażowani są w działania wspierające seniorów oraz kombatantów. Od początku pandemii opieką żołnierzy OT objęto 9.185 kombatantów oraz 1.329 seniorów. Przełożyło się to na 15.364 działania, podczas którego osoby te otrzymały faktyczne wsparcie, z czego 2.257 stanowiły zakupy żywności, leków i artykułów pierwszej potrzeby. Wojska Obrony Terytorialnej wspierają ponadto seniorów i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej. Dotychczas wsparcie otrzymały 743 placówki (DPS-y, ZOL-e, DS-y i inne o podobnym charakterze). W ramach działań dla tego rodzaju placówek zrealizowano 9 całkowitych ewakuacji, a przeszkoleni żołnierze pobrani 99.790 wymazów, tak od pensjonariuszy, jak i od personelu.

Widok żołnierza OT w szpitalu czy innej placówce medycznej, to również widok codzienny w dobie pandemii. Nasi żołnierze do tej pory wsparli 778 tego rodzaju obiektów, w ramach wspomagania realizując takie działania, jak: pomoc w opiece nad pacjentem leżącym, obsługa danych ELC, triage, mierzenie temperatury, transporty, ładunek i rozładunek, dostarczanie butli z tlenem, jak również wzmacniali pracowników medycznych w pracach administracyjnych i logistycznych. Nie można również zapomnieć o tym, że przy 13 szpitalach tymczasowych żołnierze OT wspierali ich budowę.

Oliwkowe berety pojawiają się również w instytucjach oświatowych – wspierając szkoły, przedszkola, żłobki i inne. Dotychczas wsparcie z OT otrzymało 5.250 placówek, w z czego 266 działań dotyczyło szkoleń z zakresu zapobiegania rozprzestrzeniania się Covid-19 oraz  podstawowego działania profilaktycznego.

Na wsparcie żołnierzy OT od początku pandemii mogą liczyć również organizacje pozarządowe: stowarzyszenia, fundacje i inne inicjatywy obywatelskie. Dotychczas z pomocy WOT skorzystało około 200 organizacji pozarządowych, głównie w zakresie transportu (585 transportów) i logistyki.

Wierzymy, że dzięki działaniom i zaangażowaniu żołnierzy OT społeczne zaufanie do wojska utrzyma się – i takie pozostanie lub wzrośnie, nawet gdy działania na rzecz walki z koronawirusem nie będą już tak kluczowe. Jako żołnierze OT szkoleni jesteśmy dla ludności cywilnej, i chcemy być ZAWSZE GOTOWI! ZAWSZE BLISKO!

źródło:  płk Marek Pietrzak Rzecznik prasowy WOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Towarzysz wiesław gomułka
Towarzysz wiesław gomułka
10 miesięcy temu

Mają silną potrzebę społecznej solidarności opartej na otwartej i ciągłej obserwacji uczciwości – czy to innych ludzi, czy to instytucji, czy też całego systemu – ustroju, i jego gospodarki
Tak powiedział towarzysz wiesław

milo
milo
10 miesięcy temu

Źródło wskazuje, że wynik badania jest niczym innym ja autopromocją. Poza tym jeśli wyniki są automatycznie tak sprzyjające tej instytucji to by oznaczało, że Polacy czują zagrożenia na pograniczu stanu wojennego. Ciekawe, czy do badania wpisano dla porównania straż pożarną, czy pominięto w zestawieniu, by nie zepsuła wyniku WOTu

szczurnamiotle
szczurnamiotle
10 miesięcy temu
Reply to  milo

No kurde, WOT to nie wojsko. Do nich ludzie na pewno nie mają zaufania. Już niejeden raz się popisali np. ukrywając to, że w w swoich szeregach mają zakażonych i roznosili pandemię.
Nigdy myśląc o wojsku nawet mi nie przychodzi na myśl WOT.
Wojsko to wojsko, a nie harcerzyki od 7 boleści.

Hemi
Hemi
10 miesięcy temu
Reply to  szczurnamiotle

Wojska Obrony Terytorialnej to pełnoprawny rodzaj wojsk i żadne hejterskie kuglowanie tego nie zmieni.

***** ***
***** ***
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Towarzyszu Hemi twoja propaganda przerasta nawet Korę Północną. Jesteś chorym człowiekiem i proszę nie zarażaj innych bo i tak ten kraj cierpi przez ta nieudolną władzę.

Towarzysz wiesław gomułka
Towarzysz wiesław gomułka
10 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Panie hemi wybieracie się może towarzyszu na strajk kobiet 13 grudnia?
Szukam jakiejś furmanki

Mxm
Mxm
10 miesięcy temu
Reply to  milo

No właśnie, Straż Pożarna na czele! Tak było, jest i będzie!

***** ***
***** ***
10 miesięcy temu
Reply to  milo

Ktoś pomylił kolejność to Straż Pożarna zajmuje pierwsze miejsce. Chyba, że ten co pisał artykuł propagandowy celowo to pominął. Wstyd.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x