Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Międzynarodowa konferencja naukowa on-line w ratowskim klasztorze


Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego organizuje 5 grudnia międzynarodową konferencję on line, poświęconą różnym aspektom sztuki okresu rokoko w Europie Środkowo-Wschodniej. Wezmą w niej udział historycy sztuki, reprezentujący wiodące uniwersytetu w Polsce jak również przedstawiciele zagranicznych ośrodków naukowych z Niemiec, Słowacji i Czech.


Kościół pw. św. Antoniego w Ratowie, to unikatowy w skali całego kraju zabytek reprezentujący okres rokoko, w trakcie badań przeprowadzonych przez historyków sztuki zwieńczonych zeszłoroczną ogólnopolską konferencją naukową, potwierdzono też, że rozwiązania plastyczne zastosowane w wystroju wnętrza ratowskiej świątyni są zaczerpnięte bezpośrednio z rycin augsburskich mistrzów tworzących w XVIII w., co świadczy o przenikaniu się wzorców artystycznych oraz wspólnym dziedzictwie kulturowym mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej.

Właśnie popularność owych rycin jak również innych wspólnych rozwiązań, architektonicznych i plastycznych w II połowie XVIII w. w kręgu kulturowym Europy Centralnej i Środkowej stały się inspiracją do zorganizowania w tym roku międzynarodowej konferencji naukowej, podczas której zostaną omówione źródła, drogi recepcji jak również reprezentatywne zjawiska oraz różnice sztuce sakralnej i świeckiej okresu rokoko.

W konferencji wezmą udział pracownicy naukowi wiodących ośrodków naukowych w Polsce (Uniwersytet Warszawski, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) jak również przedstawiciele środowisk naukowych z Europy Środkowej-Wschodniej (Uniwersytet w Greifsweldzie, Berlinie, Poczdamie, Brnie, Bratysławie). Konferencja będzie również transmitowana na żywo w mediach społecznościowych na stronie stowarzyszenia Ratujmy Ratowo (facebook.com/ Ratujmy Ratowo), początek obrad, 5 grudnia, godz. 10.00.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Piotr Libera, biskup płocki oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Odkrywamy wspólne dziedzictwo inspirowane rokokowymi rycinami Ignaza Carla Junca”.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
8 miesięcy temu

Dziś w Ratowie przed 18:00 też „konferencja” była taka jak co tydzień od 2lat

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x