Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Uwaga kierowcy! Bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych na pasach ale też zakaz używania telefonów komórkowych


Zmienią się niektóre zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Chodzi m.in. o pierwszeństwo na pasach i zakaz używania na nich telefonów komórkowych, czy tzw. „jazdę na zderzaku” na trasach szybkiego ruchu.


Do Sejmu trafi projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury i przyjęty przez Radę Ministrów. Zgodnie z nowymi przepisami piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście. Jednocześnie, przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych. Obniżona zostanie także dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – do 50 km/h. Ponadto, zakazana będzie jazda na tzw. „zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych.

Jakie dokładnie zmiany przewiduje projekt ustawy przedstawiamy poniżej.

Pierwszeństwo pieszych na przejściach

Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Nowe rozwiązanie wymusi na kierowcach obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierowcy będą musieli stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię, zarówno dla pieszych znajdujących się na przejściu, jak również dla tych, którzy wchodzą na przejście.

Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie będzie dotyczył tramwajów. Droga hamowania przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego.

Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

W trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązywał będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.

Mniejsza prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych

Obecnie dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h w godzinach 23:00-5:00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach. Po zmianach, dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – bez względu na porę doby.

Koniec z „jazdą na zderzaku”

Niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach ekspresowych i autostradach. Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach nie będzie dotyczyć przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adam444
Adam444
2 lata temu

Zagadka
Wszyscy lubimy bociany, które latały tędy na długo przed pojawieniem się samolotów.
Czy samolot może zatrzymać się przed przelatującym bocianem?

Adam444
Adam444
2 lata temu

Tak jak pociąg i tramwaj mają pierwszeństwo na przejeździe przed samochodem, ponieważ mają dłuższą drogę hamowania. Tak i pieszy ma krótszą drogę hamowania i prędkość niż; samochód 20 tonowym ładunkiem, czy autobus z 40toma pasażerami lub nawet rowerzysta.
Wyraźnie widzę, że spór o pierwszeństwo na przejściu nie zastanie zakończony.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Adam444

Po prostu widząc przejście dla pieszych będziesz musiał zwolnić do maksimum, bo to to samo co znak „stop” przed skrzyżowaniem. Proste?
Nie porównuj tramwaju czy pociągu do do samochodu nawet tego z 20-tonowym ładunkiem, a już do samolotu to w ogóle. Możesz się burzyć ile wlezie, ale do przepisów będziesz musiał się dostosować. Nie masz wyjścia.
Z mojej perspektywy jako pieszego, widzę że bardzo wielu kierowców, niemal wszyscy się już dziś dostosowuje i nie robi z tego problemu. Rzadko mi się zdarza wymuszać pierwszeństwo przejścia przez pasy, na ogół kierowcy zatrzymuję się z własnej woli, widząc zbliżającego się do nich przechodnia. Czasami aż się głupio z tego powodu czuję, bo np. jestem na spacerze i nigdzie mi się nie spieszy.
Z perspektywy pieszego sądzę jednak, że pieszy powinien jednak zachować maksymalną ostrożność wchodząc nawet na pasach, na jezdnię ze względu na własne dobro, co jednak nie dzieję się zawsze. Wielu pieszych traktuje pasy jak przedłużenie chodnika, a o nieszczęście bardzo łatwo, ale zdrowia i życia nic nie przywróci, nawet ukaranie kierowcy, bo to była wina kierowcy.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x