Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od dziś nie będzie codziennych komunikatów sanepidu


Nie będzie codziennych raportów sanepidu o sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu. – Od dziś nie publikujemy codziennych raportów. To decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi Ewa Sztuba dyrektor PSSE w Mławie. Na razie nie wiadomo czy, w jakiej formie i gdzie dane  epidemiologiczne z terenu powiatu będą dostępne.


Od marca Powiatowe Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne publikowały codziennie komunikaty, podając ilości zachorowań na koronawirusa, zgonów, osób objętych kwarantanną, izolacją a także ozdrowieńców na terenie swojego działania. Dane te za pośrednictwem lokalnych mediów przekazywane były mieszkańcom. Opinie odbiorców były podzielone. Jedni czekali na te komunikaty, inni powątpiewali w ich rzetelność. Jednak było to praktycznie tylko jedno dostępne codziennie, oficjalne źródło.  

Decyzja GIS-u przekazana wczoraj powiatowym stacjom podczas videokonferencji jest prawdopodobnie reakcją na nieścisłości w raportach jakie pojawiły się ostatnich tygodniach. W skali kraju ok. 22 tys. przypadków nie wpisano do statystyk podawanych przez resort zdrowia, z czego ok. 11 tys. przypadków pochodziło z Mazowsza. Jak tłumaczył Inspektor Krzysztof Saczka, brakujące dane pochodzą z kilku tygodni i nie wpływały na ogólną ocenę sytuacji epidemiologicznej.

W opublikowanym na stronie GIS komunikacie podkreślono, że głównymi przyczynami nieuwzględnienia ok. 22 tys. przypadków w podawanych codziennie statystykach były: opóźnienia w przekazywaniu wyników do inspekcji sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2; różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji; różne cele zbieranych danych (m.in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń), a także przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych, spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. pracowników było wyłączonych z pracy).

GIS zapewnił, że brakujące dane zostaną dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników. Ujednolicone zostaną też narzędzia rejestracji danych, a laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Na razie nie wiadomo, czy zbiorcze dane będą nadal publikowane przez wojewodę.

– Od dziś nie przekazujemy żadnych danych i nie udzielamy żadnych wywiadów. Takie dane będą wychodzić tylko odgórnie – mówi Ewa Sztuba dyrektor PSSE w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
31 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lata temu

Panie starosto, to co się dzieje i pisze o mlawskim szpitalu, to do Pana nie dociera? Jeśli umierać, to godnie. Brud, smród. Toż to draństwo i wstyd. Dziennikarzy trzeba ściągnąć niech opiszą.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu

No proszę… pod artykułem „Apel starosty mławskiego o oddawanie osocza” nie można dodawać komentarzy. Pan starosta też się wypina na swoich wyborców. Nie chce usłyszeć i przeczytać pytań i oskarżeń pod adresem szpitala. Ciekawe czy po ostatnich artykułach się wypowie

  • odnośnie pomysłu likwidacji pralni
  • odnośnie zwiększenia łóżek covidowych
  • odnośnie burdelu w szpitalu, o którym pisze Irena
  • odnośnie pacjenta, który po kilku godzinach na podjeździe szpitala zmarł w karetce.

Może wypadałoby przeprowadzić wywiad z panem dyrektorem i usłyszeć jego zdanie?

Fakiba
Fakiba
2 lata temu

To, że powiatowe sanepidy nie będą podawały codziennych komunikatów jest prawdopodobnie spowodowane ostatnimi błędami, które ktoś wyłapał, czyli zaginięciem 22 tys. osób z wynikiem dodatnim.
Teraz nikt nikomu nie zarzuci, że gdzieś tam dodawać nie umieją. Nikt nie wyłapie błędów.
Ponadto w liczbie zachorowań doganiamy już Niemcy, w ogólnym zestawieniu jesteśmy tuż za Niemcami, na 14 miejscu w skali całego świata, a to przecież hańba dla Polski żeby wyprzedzić Niemcy (przecież Niemcy to wróg nr 1 dla Polski). Wczoraj nagły spadek zachorowań i nagły spadek procentowy udziału wyników dodatnich do ogólnie przeprowadzonych testów z około 50% do 30% – to po prostu niemożliwe (tak oceniają specjaliści), żeby tak się stało z dnia na dzień, ale przy rządach PIS wszystko jak widać możliwe. Kraj absurdów.

Fakiba
Fakiba
2 lata temu

To co pisze Irena jest przerażające, a panu dyrektorowi marzą się jeszcze dodatkowe łóżka cowidowe, żeby więcej kasy zgarniać. Nie przeszkadza mu burdel, nie interesuje go zabezpieczenie ani personelu, ani pacjentów przed zarażeniem i jak widać są tego efekty:
– jedna trzecia załogi zarażona
– pacjenci też się zarażają,,
ale dla pana dyrektora liczy się tylko kasa, albo ma zadanie do wykonania czyli: likwidację szpitala w Mławie.

Irena
Irena
2 lata temu

Proponuję pracownikom Sanepidu skontrolować sytuację w naszym szpitalu. Dzisiaj przez około 40 minut miałam okazję przyjrzeć się pracy placówki stojąc w wejściowym holu. Rodzice z małymi dziećmi dostali wezwania na obowiązkowe badania ortopedyczne. Wypełniając wejściówki nagle poproszeni zostali o wyjście na zewnątrz gdyż z izolatorium będzie przewożony covidowy pacjent. Nie chcielibyście widzieć Państwo tego łóżka, tej pościeli i tegoż pacjenta bez maseczki wjeżdżającego do szpitala i tej niby dezynfekcji po nim polegającej na pryśnięciu tu i ówdzie preparatem. Za około 2 minuty ludzie oczekujący na zewnątrz poproszeni zostali o ponowne wejście gdzie zrobił się tłok. Matki, osoby podające jedzenie dla swoich bliskich, pacjenci do lekarzy i o dziwo też osoba mająca zostać przyjęta na oddział. Tym samym wejściem wwożone była brudna pościel z izolatorium a także środki medyczne i sanitarne. Po około 15 minutach wyjeżdżało covidowe łóżko ale bez pacjenta obok stłoczonych ludzi. Zadaję pytanie czy szpital zachowuje elementarne zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Z tego co widziałam to raczej nie.

Ola
Ola
2 lata temu
Reply to  Irena

To jest straszne. Taki mławski poziom szpitala

Nie lekarz
Nie lekarz
2 lata temu
Reply to  Irena

Chyba jako takich procedur to nie ma i każdy szpital improwizuje czym ma i jak ma. Bo jak ma być zakaźny i jednocześnie przyjmować tym samych wejściem jazda bez trzymanek. Dla personelu który przechorował pewnie już to nie robi różnicy . Nikt nie brał takiej ewentualności pod uwagę która się dzieje .

Katarzyna
Katarzyna
2 lata temu
Reply to  Irena

Dlatego w kółko w szpitalu chorzy na koronawirusa,to wszystko tłumaczy

Tutek fiutek
Tutek fiutek
2 lata temu

No i bardzo dobrze. W końcu skończą się kłamstwa odnośnie korony buuuuu zesrajta się mlawiaki biedaki bu bu bu

Kot
Kot
2 lata temu
Reply to  Tutek fiutek

Znam kilka osób z niezłą dusznością po covidzie, precz z epidemiologami -amatorami,żeby nie pisać intelgentnymi inaczej

Last edited 2 lata temu by Kot
Youseff
Youseff
2 lata temu
Reply to  Tutek fiutek

Idealna ksywa dla Pana….

Marek
Marek
2 lata temu

Nie potrafimy ogarnac danych wiec nie bedziemy ich publikowac… To takie profesjonalne…
To moze ja tez od dzisiaj nie bede zglaszal skarbowce ile zarobilem? Moge?

Ola
Ola
2 lata temu

Jak się zlicza ołówkiem, bo Excelu się nie zna, no to po co komunikaty. Tam samo emeryci w sanepidzie.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Dlaczego Pan Burmistrz Mławy,czy Jego podwładni nie mogą zorganizować badań na koronowirusa w pomieszczeniu.Jak donoszą pacjenci, takie badanie w dniu dzisiejszym odbywało się na stadionie.W kolejce trzeba było stać 2 godziny, to jest karygodne, można jeszcze bardziej się rozchorować.Apeluję w imieniu pacjentów z dzisiejszej kolejki, aby na przyszłość oszczędzić nerwów i zdrowia innym pacjentom.
Z poważaniem: Pacjenci dnia dzisiejszego na
Stadionie w Mławie

Zbyszek Mieszkaniec zwykły
Zbyszek Mieszkaniec zwykły
2 lata temu

Zamiast rzetelnej informacji -brak informacji- to się nazywa „buta władzy”.

anonim
anonim
2 lata temu

buta wladzy i tak nic z tego nie rozumiesz

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Chiński ustrój niedługo będzie się uczył od Polski.

srs
srs
2 lata temu

planowane są protesty pod mławskim sanepidem. nie ustalono jeszcze jakim klejem. Ale na pewno planowaną są zbiorowe przyklejenia do krat mławskiej placówki podobno ma być rekord jednoczesnych wklejeń. Takie to będą protesty .

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  srs

Chyba z Hemim albo z TW Bolkiem się widziałeś bo takie głupoty wypisujesz

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  Wolność

Miało być TW Balbiną

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Wolność

najlepsza była by żywica epoksydowa ale długo wiąże i nie zdążyli by się odpowiednio przykleić . A może gorący lepik byłby lepszy już sam nie wiem .

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  srs

Może tego kleju użyj do przyklejenie swojego mózgu do czaszki bo widać, że jedno z drugim nie współpracuje.

Ell
Ell
2 lata temu

I tak oto PiS wkrótce pozbędzie się wirusa w kraju!

Youseff
Youseff
2 lata temu
Reply to  Ell

Przecież Krzywousty mówił, że wirus jest w odwrocie. A nos mu rósł i rósł.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Ell

Nie zaśmiecaj forum komunisto z PO-PSL.

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

To ty jesteś śmieiarzem. G.łupi zwolenniku komunistycznego pisu.

mławianka
mławianka
2 lata temu

22 000 zachorowań nie uwzględnionych w systemie – pięknie.
Teraz wszystko objęte tajemnicą. Wolnoć Tomku w swoim domku.
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?
Teraz już mnie nie złapiesz. 😀
Korea Północna.

aaa
aaa
2 lata temu

Wirus w odwrocie, hurra!

Hellooooo
Hellooooo
2 lata temu

Czyli zostaliśmy pozbawieni dostępu do informacji publicznej?! Chyba obywatele mają prawo do tego typu danych? Co za praworządne państwo… ( To był sarkazm )

Ala
Ala
2 lata temu

To pięknie. To teraz mogą podawać takie cyferki jakie tylko chcą

Marek
Marek
2 lata temu
Reply to  Ala

Caly czas to robili, robią i robić beda. Dopóki nie zaszczepia wszystkich sila nie wiadomo jaka gowniana szczepionka.

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x