Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mazowsze w Polsce wschodniej, stolica i 70 gmin poza wsparciem unijnym z RPO – nowe decyzje rządu


Samorząd województwa od kilkunastu lat zabiegał o uwzględnienie Mazowsza regionalnego w programie Polska Wschodnia i taką obecnie decyzję podjął rząd.  Jednak Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało także, że stolica i okoliczne powiaty decyzją ministerstwa zostają wyłączone z regionalnego wsparcia unijnego w ramach RPO WM.


18 listopada do urzędu marszałkowskiego dotarło pismo Tadeusza Kościńskiego – ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej dotyczące objęcia regionu NUTS 2 – Mazowieckiego regionalnego Programem Operacyjnym Polska Wschodnia na lata 2021-2027. Czytamy w nim: „(…) Biorąc pod uwagę powyższe przychylam się do propozycji uwzględnienia regionu NUTS 2 – Mazowieckiego regionalnego w Programie Polska Wschodnia Plus”.

 To decyzja niezrozumiała, kuriozalna i krzywdząca dla ponad 3 mln mieszkańców Mazowsza. Jak można jednym pismem pozbawić połowę mieszkańców regionu szansy na wsparcie unijne w ich miastach czy gminach? – komentuje marszałek Adam Struzik. – Nie ma na to naszej zgody.

W drugiej części pisma minister odnosi się do regionu NUTS 2 – Warszawskiego stołecznego (miasto stołeczne Warszawa i 9 okolicznych powiatów – piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, grodziski, nowodworski, wołomiński, otwocki, legionowski, miński). Minister informuje: Doświadczenia z realizacji bieżącej perspektywy oraz fakt, że w regionie warszawskim stołecznym skupione są firmy oraz instytucje prowadzące działalność B+R+I potwierdzają konieczność zapewnienia w programach krajowych chociaż niewielkiej alokacji dla regionu lepiej rozwiniętego. Dzięki temu możliwe będzie realizowanie projektów horyzontalnych dla całej Polski, które będzie można rozliczać pro-rata i osiągnąć maksymalne efekty z zaangażowanych środków. Planujemy zatem zaprogramowanie całości alokacji dla regionu lepiej rozwiniętego w ramach kontynuacji POIR, POWER, POPC i POPT”.

Co oznacza pismo ministerstwa w praktyce, wyjaśnia Marcin Wajda dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim. – Minister nie napisał wprost: Warszawa i okoliczne powiaty nie mają już dostępu do środków unijnych na poziomie regionalnym, ale dokładnie to właśnie ta decyzja oznacza. Jeśli – jak podkreślono – cała alokacja ma być dostępna w ramach programów centralnych (czyli tych, o których decyduje rząd, a nie samorząd), to podwarszawskie gminy tracą właśnie szansę na dofinansowanie inwestycji takich jak np. budowa ścieżek rowerowych i pieszych, budowa dróg lokalnych, budowa kanalizacji, boisk czy placów zabaw. Nie będzie też możliwe finansowanie przedszkoli, szkół i ich uczniów szczebla podstawowego i ponadpodstawowego, osób starszych, z niepełnosprawnością i innych potrzebujących wsparcia, a także osób bezrobotnych, pracodawców i ich pracowników – podkreśla.

Jak podaje urząd marszałkowski, wykluczone z dofinansowania zostaną także podmioty lecznicze o zasięgu lokalnym i regionalnym. Na tego typu inwestycje dotychczas środki były w programie regionalnym, za który odpowiada samorząd województwa. Należy wyjaśnić, że programy, o których w piśmie wspomina minister, nie pozwalają na działania inwestycyjne, których tak bardzo potrzebują podwarszawskie miasta i gminy, ponieważ zakres wsparcia programów krajowych takich jak: POIR, POWER, POPC nie obejmuje wymienionych wyżej interwencji. Decyzja ministerstwa najbardziej uderzy w 70 podwarszawskich gmin, które mimo iż położone są blisko stolicy, borykają się z olbrzymimi potrzebami w zakresie infrastruktury – uważa urząd.

 źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Precz z PSL-PO.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Komunistyczny bełkot PSL

OB-15
OB-15
1 rok temu

Problemu by nie było gdyby A. Struzik nie trzymał się nieustannie tej samej posady od kilkunastu lat.

coala
coala
1 rok temu
Reply to  OB-15

Problemu by nie było gdyby nie rządził PIS!

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  coala

Ta, jasne, jakby wasza POKO rzadziła kolejnych 5 lat, to problemu publicznej służby zdrowia by nie było rzeczywiście, bo już dawno zostałaby sprywatyzowana.

Bogaci rzeczywiście jakoś tam by się pewnie leczyli, zwykły śmiertelnik mógłby o karetce pomarzyć, choćby miała czekać i tych 5 godzin..

Jak to było na tych podsłuchanych rozmowach? „Bedzie biznes na służbie zdrowia”.

Drugi spec POKO od służby zdrowia wzywał z kolei do zamykania szpitali. To ci dopiero dalekowzroczność i troska o pacjenta!

coala
coala
1 rok temu
Reply to  Hemi

K…wa, a teraz to jak jest?
Przestań w końcu gdybać.
Krytykuje się zawsze tych którzy są przy korycie!!!
Czyż to tak trudno zrozumieć?
Teraz nie POKO rządzi tylko PIS.
No cóż, ale gł.upich nie sieją, sami się rodzą. Ty ciągle tylko gdybasz.
Takiego chaosu, bezprawia, wolnej amerykanki, to nawet za komuny nie było.
Lepiej idź pogłaskać kota, do kaczdafi zaciera ręce i nie ma jak tego robić. Pies ganiał te 2 zł – pomóż kotu.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  coala

Gdyby poziom wiedzy dorównywał poziomowi histerii, jaki prezentujesz, może zrozumiałbyś pewne sprawy.

Chociażby takie, że PiS wszędzie nie rządzi,to kłamstwo. Nie rzadzi na Mazowszu, nie rzadzi w Gdańsku czy w Warszawie, ktora jest prawdziwe stajnią Augiasza, ścieki zatruwają całe dorzecze Wisły, a warszawski „menago” zajmuje się politykierstwem, podburzaniem kobiet i nie kontroluje nawet, że jego zastępca wyjeżdża bez meldowania,o zgodzie nie mówiąc, na urlop do Turcji że swoim kochasiem (!).

To jest (fałszywa) alternatywa dla rządu – nieudolna, histeryczna opozycja, który marzy tylko o jednym – dorwaniu się z powrotem do koryta, od którego wyborcy odsunęli ją szczęśliwie 5 lat temu.

coala
coala
1 rok temu
Reply to  Hemi

Piszę o głównym korycie, tak samo jak ty. Nie manipuluj moimi wypowiedziami.
Następne 2 zł wpadło?

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  coala

A może jak się tak rwie do głównego koryta, to może najpierw należałoby się pochwalić, chociaż wątpię, żeby było czym, jak idą sprawy przy pomniejszych korytach? Tych zarządzanych przez opozycję?

21 mld złotych budżetu w Warszawie to tak mało, że nie ma czego rozliczać? Czy 3,7 mld Mazowsza?

Patrzcie jacy to burżuje z opozycji, ich tylko główne koryto interesuje!

coala
coala
1 rok temu
Reply to  Hemi

Widzisz ile dzięki mnie dziś zarobiłeś płatny pisowski trollu? 🙂

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  coala

Przestań z g.łupim hemim dyskutować. To wcześniej było w PZPR i ORMO, a teraz dudę liże pis. On samodzielnie nie myśli. Jest jeszcze na etapie Lenina i Stalina tak jak cała obecna pseudowładza. Hemi nie odpowiadaj po pierwsze piszę do „coala”. A po drugie twoje komentarze są zbyteczne komuchu.

Last edited 1 rok temu by Wolność
coala
coala
1 rok temu
Reply to  Wolność

Przyznaję ci rację, tylko mnie nosi jak ten bęcwał nie może znieść prawdy i pie.przy g.łupoty za srebrniki. Nie rozumiem jak można być taką sz.matą.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Wolność

Tyś jest zdaje się taka „Wolność „, jaką dawała obywatelom sowieckim konstytucja ZSRR :).

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Hemi

Na pewno nie taką jak nierząd pislamistów. Wielbicielu TW Balbiny i jego sług komunistycznych.

BLM
BLM
1 rok temu
Reply to  Wolność

Hemi was wszystkich panowie i panie czapką może nakryć . Za krótkie jesteście wszyscy razem wzięci. Takiego zawodnika jeśli chodzi o politykę jeszcze tu nie było i długo nie będzie. haha

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  BLM

To nie zawodnik to wirus nierządu obecnych Komuchów. Nawet nie wie co czasem pisze tak jak ty co sprzedałeś się za miskę ryżu.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  coala

Nie zaśmiecaj forum ruski etatowy trollu.

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

I kto tu kogo wyzywa. Sam jesteś m.endą komunistyczną tylko żyjesz w przekonaniu, że jest inaczej. Bo Ci czarnoksiężnik z Torunia Tadeusz głupot naopowiadał. Tkwisz po uszy w tym szambie propagandy komuchów: TW Balbina i jego świty.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  coala

Problemu by nie było gdyby nie szumowiny anty-Polskie PSL-PO.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
1 rok temu

Jak widać w ministerstwie już podzielono województwo mazowieckie na 2 mniejsze.
Tak się postępuje z tymi regionami gdzie u sterów władzy lokalnej jest opozycja.
Czemu? – ano zapewne temu, żeby mieszkańcy sami wywieźli na taczkach swych opozycyjnych włodarzy, których sami wybrali w demokratycznych wyborach.
Sprytny, złośliwy, przebiegły kaczy kuper.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  szczurnamiotle

Dzień bez wylewania żółci i bezrozumnego miotania bezpodstawnych oskarżeń na kaczora dniem straconym!

Ale dawaj dalej, jeśli to ma osłodzić troski dnia codziennego i ukoić starane nerwy:).

coala
coala
1 rok temu
Reply to  Hemi

Bezpodstawne??? – jak śmiesz coś takiego pisać za te 2 zł.

Pik pok
Pik pok
1 rok temu

Co kogo obchodzi wawa i jej okolice biedna Mława by zyskała i nasze okoliczne powiaty

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x