Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Żołnierze dostarczają ciepłe posiłki dla bezdomnych i odciążają personel medyczny.


Dziś już 257 dobę żołnierze Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami zawodowymi wojsk operacyjnych wspierają działania przeciw epidemiologiczne. Prowadzą monitoring kwarantanny, odciążają personel medyczny a nawet dostarczają posiłki bezdomnym.


Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już 257 dobę zaangażowani są głównie we wsparcie służby zdrowia oraz Policję. Dotychczasowe działania skupiają się głównie na pobieraniu wymazów, wsparciu administracyjnym Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych oraz szpitali, zabezpieczeniu logistycznym placówek medycznych oraz opiece nad chorymi na Covid-19. Żołnierze realizują również zadania związane ze wsparciem ośrodków pomocy społecznej, na rzecz których dostarczają ciepłe posiłki osobom bezdomnym.

Z takim wnioskiem do terytorialsów zwrócił się siedlecki Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i już od tygodnia żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty dostarczają ciepłe obiady osobom bezdomnym. Posiłki dowożone są z Jadłodajni prowadzonej przez Stowarzyszenie im. H. Ch. Kofoeda bezdomnym, którzy schronienie znaleźli w Mieszkaniach Wspieranych dla osób bezdomnych, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

Mazowieccy terytorialsi pomagają też w 29 placówkach medycznych

Szpitale w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie, Łosicach, Ostrowi Mazoweickiej, Ostrołęce, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Płońsku, Żurominie to placówki, w których wojskowy mundur jest już codziennością. Żołnierze m.in. wykonują pomiar temperatury, prowadząc wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy, dostarczają próbki do badań, a nawet opiekują się osobami chorymi. Do działań przeciw epidemiologicznych zaangażowała się również znana lekkoatletka, finalistka igrzysk olimpijskich szer. Lidia Chojecka – Leandro, która już kolejnego tygodnia po złożeniu w październiku przysięgi, zgłosiła się na ochotnika do wsparcia służby zdrowia. W ramach swojej służby, którą pełni na rzecz jednego z siedleckich szpitali oraz szpitala w Węgrowie dostarcza próbki krwi do laboratorium. Od zawsze była osobą empatyczną i wrażliwą na potrzeby innych, wstępując do wojska nie wyobrażała sobie, żeby stać z boku w czasach, kiedy każda pomoc jest ważna – nie będąc żołnierzem, nie miałam świadomości jak istotna jest pomoc personelowi szpitali w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero założenie munduru i wejście w to środowisko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, uświadomiło mi jak ważną rolę odgrywają żołnierze– mówi szer. Chojecka – Leandro.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydziela również dla placówek medycznych 10 zespołów wymazowych, które działają m.in. w Warszawie, Łosicach, Wołominie, łońsku, Mińsku Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Żurominie, Sokołowie Podlaskim czy Płońsku. Od początku trwania pandemii terytorialsi pobrali ponad 16 tysięcy wymazów.

Oprócz terytorialsów, służby w szpitalu pełnią również żołnierze wojsk operacyjnych, którzy wspierają żołnierzy Obrony Terytorialnej w działaniach na rzecz służby zdrowia. Są to żołnierze zawodowi 18 Dywizji Zmechanizowanej, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, dywizjonu przeciwlotniczego 1 Brygady Pancernej, 32 dywizjonu rakietowego obrony powietrznej, 2 Ośrodka Radioelektronicznego oraz 2 Pułk Saperów. Zawodowcy głównie skierowani są do obsługi aplikacji ewidencji łóżek covidowych w szpitalach, ale również pomagają w logistyce placówek.

Wojskowi w 5 sanepidach na Mazowszu

Wprowadzanie danych do baz danych, prowadzenie statystyk, przygotowywanie decyzji kierujących na kwarantannę oraz ich dostarczanie a także wywiady z osobami skierowanymi do odbycia kwarantanny – to zadania jakie wykonują siedleccy terytorialsi w ramach wsparcia administracyjnego Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych w Siedlcach, Węgrowie, Łosicach, Mławie i Przasnyszu

Wszystkie rodzaje działań prowadzone przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej wpisują się w motto WOT, którym jest wspieranie lokalnej społeczności. Dziś do działań przeciw epidemiologicznych skierowano blisko 200 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ponad 100 żołnierzy zawodowych wojsk operacyjnych.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lucek
Lucek
1 rok temu

Niby wojsko bawi się z żarciem w obwozny miejski ośrodek pomocy społecznej

BLM
BLM
1 rok temu

Wszędzie gdzie można ” element wywrotowy ” robi pod górkę. Ciekaw jestem czy też tak się sadzą w pracy. W czym problem wrzucić apke do kwarantanny żeby odciążyć system .? Na pewno terytorialsi chcieli by robić coś innego ale myślę że na szkoleniach była mowa o takich akcjach przynajmniej w teorii .. Wg mnie formacja tego typu właśnie sprawdza się bardzo dobrze jak na czasy które przyszły.

Lucek
Lucek
1 rok temu

Najlepsze jest że prowadzą wstępną segregację chorych buhaha
Od kiedy to piekarz na codzień bawi się w lekarza???

Lucek
Lucek
1 rok temu

Za nieboszczki komuny, towarzysz szmaciak też wyrabiał w czynie społecznym 300 procent normy

WML
WML
1 rok temu

Harcerzyki teraz do mnie, żeby wam się nie nudziło to mam 4 ha pola do skopania.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  WML

To rusz pewną część i do roboty zamiast głupoty w necie wypisywać.

WML
WML
1 rok temu
Reply to  Hemi

Jeszcze mam szambo do czyszczenia. A to już sanitarna sprawa.

Seba
Seba
1 rok temu
Reply to  WML

Swoje g…. sam sprzątaj.

WML
WML
1 rok temu
Reply to  Seba

Taki ostry w wypowiedziach jesteś to Ciebie na kierownika wezmę, żebyś wytłumaczył chloptaśom jak robotę maja zrobić.

Hemi
Hemi
1 rok temu

Brawo! Szacunek i uznanie za wspaniałą robotę dla kraju i ludzi.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Hemi

Pisia g… gdzie wczoraj byłeś? Czytałeś nowe broszurki partyjne i uczyłeś się ich na pamięć czy też głaskałeś kota jarka, bo jarek miał spotkania.
Mam nadzieję, że nadrobisz dziś wczorajsze zaległości i uświadomisz totalną opozycję, która wylała tyle pomyj na czerepy tych z waszej, jedynej słusznej partii.

ZOZ MŁAWA
ZOZ MŁAWA
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

uważaj pan żeby żyłka nie pękła , przyjęcia na odział wstrzymane .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  ZOZ MŁAWA

Mart się o swoich, bo Hemiemu faktycznie może pęknąć, nie wspominając ciebie

ZOZ MŁAWA
ZOZ MŁAWA
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

A jak tylko piecze to do apteki po maść , uwaga między 10-12 tylko seniorzy mogą . Jak sytuacja się ustabilizuje zapraszamy na pełną diagnostykę .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  ZOZ MŁAWA

Diagnostykę to sobie zrób pełną ale swojej głowy, czy tam jeszcze coś jest oprócz środka od kapusty.

ZOZ MŁAWA
ZOZ MŁAWA
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Ze wstępnego triażu pana przypadku sugerujemy że najlepsze efekty leczenia będą na oddziale proktologicznym . Reszta organów a w szczególności głowa jest że tak powiem nie rokująca . Proszę dużo pić , jak najmniej czytać codziennika . Będziemy dzwonić. Jeszcze raz przepraszamy za nie dogodniści w dostępie do naszych usług.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  ZOZ MŁAWA

Naucz się prawidłowej pisowni najpierw wyborco i idolu pisi, wróć do szkoły. Zamiatanie w szpitalu zostaw innym.

RATOWNIK
RATOWNIK
1 rok temu

JESZCZ BEZDOMNYCH MAMY ŻYWIĆ NARKOMANÓW ALKOCHOLIKOW ŚWIAT OSZALAŁ. DZIECI PRODUKUJĄ ALIMENTOW NIE PŁACĄ CZY PAŃSTWO OSZALAŁO ?

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x