Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żołnierze dostarczają ciepłe posiłki dla bezdomnych i odciążają personel medyczny.


Dziś już 257 dobę żołnierze Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami zawodowymi wojsk operacyjnych wspierają działania przeciw epidemiologiczne. Prowadzą monitoring kwarantanny, odciążają personel medyczny a nawet dostarczają posiłki bezdomnym.

kurs koparki koparkoładowarki wlace drogowy Mława
Reklama


Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już 257 dobę zaangażowani są głównie we wsparcie służby zdrowia oraz Policję. Dotychczasowe działania skupiają się głównie na pobieraniu wymazów, wsparciu administracyjnym Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych oraz szpitali, zabezpieczeniu logistycznym placówek medycznych oraz opiece nad chorymi na Covid-19. Żołnierze realizują również zadania związane ze wsparciem ośrodków pomocy społecznej, na rzecz których dostarczają ciepłe posiłki osobom bezdomnym.

Z takim wnioskiem do terytorialsów zwrócił się siedlecki Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i już od tygodnia żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty dostarczają ciepłe obiady osobom bezdomnym. Posiłki dowożone są z Jadłodajni prowadzonej przez Stowarzyszenie im. H. Ch. Kofoeda bezdomnym, którzy schronienie znaleźli w Mieszkaniach Wspieranych dla osób bezdomnych, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

Mazowieccy terytorialsi pomagają też w 29 placówkach medycznych

Szpitale w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie, Łosicach, Ostrowi Mazoweickiej, Ostrołęce, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Płońsku, Żurominie to placówki, w których wojskowy mundur jest już codziennością. Żołnierze m.in. wykonują pomiar temperatury, prowadząc wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy, dostarczają próbki do badań, a nawet opiekują się osobami chorymi. Do działań przeciw epidemiologicznych zaangażowała się również znana lekkoatletka, finalistka igrzysk olimpijskich szer. Lidia Chojecka – Leandro, która już kolejnego tygodnia po złożeniu w październiku przysięgi, zgłosiła się na ochotnika do wsparcia służby zdrowia. W ramach swojej służby, którą pełni na rzecz jednego z siedleckich szpitali oraz szpitala w Węgrowie dostarcza próbki krwi do laboratorium. Od zawsze była osobą empatyczną i wrażliwą na potrzeby innych, wstępując do wojska nie wyobrażała sobie, żeby stać z boku w czasach, kiedy każda pomoc jest ważna – nie będąc żołnierzem, nie miałam świadomości jak istotna jest pomoc personelowi szpitali w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero założenie munduru i wejście w to środowisko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, uświadomiło mi jak ważną rolę odgrywają żołnierze– mówi szer. Chojecka – Leandro.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydziela również dla placówek medycznych 10 zespołów wymazowych, które działają m.in. w Warszawie, Łosicach, Wołominie, łońsku, Mińsku Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Żurominie, Sokołowie Podlaskim czy Płońsku. Od początku trwania pandemii terytorialsi pobrali ponad 16 tysięcy wymazów.

Oprócz terytorialsów, służby w szpitalu pełnią również żołnierze wojsk operacyjnych, którzy wspierają żołnierzy Obrony Terytorialnej w działaniach na rzecz służby zdrowia. Są to żołnierze zawodowi 18 Dywizji Zmechanizowanej, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, dywizjonu przeciwlotniczego 1 Brygady Pancernej, 32 dywizjonu rakietowego obrony powietrznej, 2 Ośrodka Radioelektronicznego oraz 2 Pułk Saperów. Zawodowcy głównie skierowani są do obsługi aplikacji ewidencji łóżek covidowych w szpitalach, ale również pomagają w logistyce placówek.

Wojskowi w 5 sanepidach na Mazowszu

Wprowadzanie danych do baz danych, prowadzenie statystyk, przygotowywanie decyzji kierujących na kwarantannę oraz ich dostarczanie a także wywiady z osobami skierowanymi do odbycia kwarantanny – to zadania jakie wykonują siedleccy terytorialsi w ramach wsparcia administracyjnego Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych w Siedlcach, Węgrowie, Łosicach, Mławie i Przasnyszu

Wszystkie rodzaje działań prowadzone przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej wpisują się w motto WOT, którym jest wspieranie lokalnej społeczności. Dziś do działań przeciw epidemiologicznych skierowano blisko 200 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ponad 100 żołnierzy zawodowych wojsk operacyjnych.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lucek
Lucek
9 dni temu

Niby wojsko bawi się z żarciem w obwozny miejski ośrodek pomocy społecznej

BLM
BLM
10 dni temu

Wszędzie gdzie można ” element wywrotowy ” robi pod górkę. Ciekaw jestem czy też tak się sadzą w pracy. W czym problem wrzucić apke do kwarantanny żeby odciążyć system .? Na pewno terytorialsi chcieli by robić coś innego ale myślę że na szkoleniach była mowa o takich akcjach przynajmniej w teorii .. Wg mnie formacja tego typu właśnie sprawdza się bardzo dobrze jak na czasy które przyszły.

Lucek
Lucek
10 dni temu

Najlepsze jest że prowadzą wstępną segregację chorych buhaha
Od kiedy to piekarz na codzień bawi się w lekarza???

Lucek
Lucek
10 dni temu

Za nieboszczki komuny, towarzysz szmaciak też wyrabiał w czynie społecznym 300 procent normy

WML
WML
10 dni temu

Harcerzyki teraz do mnie, żeby wam się nie nudziło to mam 4 ha pola do skopania.

Hemi
Hemi
10 dni temu
Reply to  WML

To rusz pewną część i do roboty zamiast głupoty w necie wypisywać.

WML
WML
10 dni temu
Reply to  Hemi

Jeszcze mam szambo do czyszczenia. A to już sanitarna sprawa.

Seba
Seba
10 dni temu
Reply to  WML

Swoje g…. sam sprzątaj.

WML
WML
10 dni temu
Reply to  Seba

Taki ostry w wypowiedziach jesteś to Ciebie na kierownika wezmę, żebyś wytłumaczył chloptaśom jak robotę maja zrobić.

Hemi
Hemi
10 dni temu

Brawo! Szacunek i uznanie za wspaniałą robotę dla kraju i ludzi.

Anonimowo
Anonimowo
10 dni temu
Reply to  Hemi

Pisia g… gdzie wczoraj byłeś? Czytałeś nowe broszurki partyjne i uczyłeś się ich na pamięć czy też głaskałeś kota jarka, bo jarek miał spotkania.
Mam nadzieję, że nadrobisz dziś wczorajsze zaległości i uświadomisz totalną opozycję, która wylała tyle pomyj na czerepy tych z waszej, jedynej słusznej partii.

ZOZ MŁAWA
ZOZ MŁAWA
10 dni temu
Reply to  Anonimowo

uważaj pan żeby żyłka nie pękła , przyjęcia na odział wstrzymane .

Anonimowo
Anonimowo
10 dni temu
Reply to  ZOZ MŁAWA

Mart się o swoich, bo Hemiemu faktycznie może pęknąć, nie wspominając ciebie

ZOZ MŁAWA
ZOZ MŁAWA
10 dni temu
Reply to  Anonimowo

A jak tylko piecze to do apteki po maść , uwaga między 10-12 tylko seniorzy mogą . Jak sytuacja się ustabilizuje zapraszamy na pełną diagnostykę .

Anonimowo
Anonimowo
9 dni temu
Reply to  ZOZ MŁAWA

Diagnostykę to sobie zrób pełną ale swojej głowy, czy tam jeszcze coś jest oprócz środka od kapusty.

ZOZ MŁAWA
ZOZ MŁAWA
9 dni temu
Reply to  Anonimowo

Ze wstępnego triażu pana przypadku sugerujemy że najlepsze efekty leczenia będą na oddziale proktologicznym . Reszta organów a w szczególności głowa jest że tak powiem nie rokująca . Proszę dużo pić , jak najmniej czytać codziennika . Będziemy dzwonić. Jeszcze raz przepraszamy za nie dogodniści w dostępie do naszych usług.

Anonimowo
Anonimowo
9 dni temu
Reply to  ZOZ MŁAWA

Naucz się prawidłowej pisowni najpierw wyborco i idolu pisi, wróć do szkoły. Zamiatanie w szpitalu zostaw innym.

RATOWNIK
RATOWNIK
10 dni temu

JESZCZ BEZDOMNYCH MAMY ŻYWIĆ NARKOMANÓW ALKOCHOLIKOW ŚWIAT OSZALAŁ. DZIECI PRODUKUJĄ ALIMENTOW NIE PŁACĄ CZY PAŃSTWO OSZALAŁO ?

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x