Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od grudnia prawo jazdy możesz odłożyć do szuflady


Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Taką zapowiedź ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji.


Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i resortu infrastruktury.

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie w sierpniu. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało na szafce, w korytarzu lub w innej torebce.

– Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – mówi szef MC.

Z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Już dziś każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

źródło i fot. MC

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ORWELL
ORWELL
1 rok temu

Nie będzie żadnych papierów, nie będzie pieniędzy, wszystko elektronicznie. Jeszcze tylko chipy pod skórę i będą wiedzieć nawet kiedy idziesz do klopa. Jednym słowem, jak to powiedział klasyk: „PERMANENTNA INWIGILACJA”. Znak Naszych czasów. Ludzie cieszą się z ułatwień, wygody, a jednocześnie drugimi drzwiami jest wprowadzane współczesne niewolnictwo…

srs
srs
1 rok temu
Reply to  ORWELL

Niewolnictwo i bez tego było i będzie . Np. charówa u Janusza albo skośnych za miskę ryżu to jak nazwać. Bogaci będą i tak poza systemem korzystając z usług VIP ukrywania tożsamości .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  srs

Przecież twój mateuszek-bankster mówił, że Polak będzie harował za miskę ryżu.

srs
srs
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

ale ten mój mateuszek nic nowego nie stwierdził , boli natomiast co niektórych to że już nie mogą tyle kraść co kiedyś i tu macie ból dupy zapewne .

inforek
inforek
1 rok temu

i za to lubię dobrą zmianę w ciągu 5 lat zrobiła więcej w informatyzacji kraju nic wesoła ferajna przez 15ście . CEPIK, E recepta , E ZUS, JPK .

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x