Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trzy kolejne próby okradzenia kościoła. Sprawcy trafiają za kratki, ale nie konfesjonału


fot. ilustracyjne


Przasnyski kościół farny  w przeciągu roku próbowano okraść trzykrotnie, Za każdym razem dla sprawców kończyło się to lądowaniem za kratkami i to nie chodzi tu o kratki konfesjonału.

Ostatnio przasnyska policja ustaliła sprawcę kradzieży w przasnyskiej farze, który 27 października usłyszał prokuratorskie zarzuty. Był to trzeci śmiałek, który próbował okraść przasnyski kościół i podobnie jak jego poprzednicy wpadł. Dwaj członkowie „gangu Olsena” zasiedli już na ławie oskarżonych. Wiemy jakie kary ponieśli.

Do pierwszej z kradzieży w przasnyskiej Farze doszło 4 marca 2019 r. –  nieznany sprawca przywłaszczył sobie przedmioty sakralne. Mężczyzna wszedł do kościoła i z figurki Dzieciątka Jezus, znajdującej się w bocznej nawie, skradł pozłacaną koronę. Wartość utraconej korony ks. proboszcz Andrzej Maciejewski oszacował na kwotę około 700 złotych. W tym przypadku policja i prokuratora dziarsko zabrały się do roboty.

Sprawcę ustalono i ujęto błyskawicznie. Już nazajutrz (5 marca 2019 r.) 35-letni mieszkaniec Przasnysza Tomasz Sz. usłyszał zarzuty. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa, która nie miała problemów z ustaleniem przebiegu zdarzenia i postawiła sprawcę w stan oskarżenia. Już w sierpniu 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Przasnyszu zapadł wyrok, oskarżonego uznano winnym zarzucanego mu czynu i orzeczono karę ograniczenia wolności. Dodatkowo 35-latek musiał w całości naprawić wyrządzoną szkodę.

Do kolejnej próby kradzieży w przasnyskiej Farze doszło 27 marca 2020 r. Około godziny 16.00 pracownik parafii św. Wojciecha zauważył w świątyni dziwnie zachowującego się mężczyznę i powiadomił o tym fakcie księdza proboszcza, który zerknął na obraz z monitoringu. Szybko stało się jasne, że mężczyzna szarpie się ze skarbonką zamontowaną na kościelnej ławie, przeznaczoną na datki wiernych. Przekonawszy się, że mężczyzna próbował dokonać zuchwałej kradzieży, szarpiąc skrzynkę i próbując się do niej dobrać przy pomocy śrubokręta, uniemożliwiono niedoszłemu złodziejowi opuszczenie świątyni i wezwano policję. Na gorącym uczynku funkcjonariusze zatrzymali 43-letniego mieszkańca Przasnysza, który 28 marca 2020 r. usłyszał zarzut usiłowania kradzieży. Również ten amator kościelnej skarbony stanął przed obliczem sądu i dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na okres 2 lat próby.

Najnowszy przypadek kradzieży w kościele parafii św. Wojciecha miał miejsce 23 września 2020 roku, kiedy łupem złodzieja padła zawartość skarbonki kościelnej, z której skradziono ponad 500 złotych. Policja za zgodą prokuratury opublikowała wtedy wizerunek sprawcy i w niedługim czasie ustaliła jego personalia. Okazało się, że mężczyzna – już kilka dni po kradzieży w Przasnyszu – rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

Ostatecznie 31-letniemu mieszkańcowi pow. ostrołęckiego, w związku z jego pobytem w przasnyskiej farze, postawiono dwa zarzuty – usiłowanie dokonania kradzieży z włamaniem i kradzieży z włamaniem. Aby mógł je usłyszeć, musiał opuścić zakład karny, ale jeszcze tego samego dnia wrócił za kratki. Szybko paki nie opuści, ponieważ podczas kradzieży w kościele działał w warunkach recydywy. Mężczyźnie grozi teraz dodatkowa kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, ale na wyrok w tej sprawie jeszcze musimy poczekać.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x