Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Sprzed Cechu zniknie kamień poświęcony Obrońcom Mławy?


fot. archiwum Celiny Błaszczyk


To całkiem realny scenariusz, że spod budynku mławskiego Cechu Rzemiosł Różnych zniknie ustawiony tam w latach siedemdziesiątych obelisk poświęcony Obrońcom Mławy z 1939 roku. Tak nie można, żeby przy pomniku handlować pietruszką całe lato – mówi inicjatorka przeniesienia pomnika.

Rzeczywiście, zupełnie inaczej wyglądał  ten postawiony z inicjatywy i staraniem państwa Celiny i Teofila Błaszczyków pomnik w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Obelisk otoczony był zielenią i solidnym, choć niskim metalowym ogrodzeniem. Tak jednak już dawno nie jest. Przy okazji przebudowy chodnika na Żwirki rozebrane zostało ogrodzenie, a Cech porządkując teren przed budynkiem usunął zieleń pozostawiając utwardzony deptak, z którego korzystają najczęściej sprzedawcy warzyw. Z taką sytuacją nie może pogodzić się Celina Błaszczyk.

– Mój mąż przewraca się w grobie jak to widzi. Dopóki żyję, to uważam, że powinna zrobić z tym porządek. Tak nie można, by pietruszką tam handlować całe lato. Albo Cech zrobi tam porządek, albo ten kamień zabiorę. To takie ultimatum dla miasta – zapowiada Celina Błaszczyk.

Jak mówi inicjatorka tych działań, trwają obecnie rozmowy z burmistrzem Kowalewskim co do ewentualnego miejsca przeniesienia pomnika. Stanowiska jednak są tu rozbieżne. Celina Błaszczyk chciałaby, aby ustawić kamień przy I Liceum Ogólnokształcącym na rogu ulic Wyspiańskiego i Bagno. Burmistrz zaproponował lokalizację w parku przy placu 1-go Maja i nawet wystąpił o uzgodnienie tej lokalizacji z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Na razie nie wiadomo, jakie jest stanowisko konserwatora, ale pamiętamy, że zupełnie niedawno nie wyraził zgody na lokalizację w tym miejscu tężni.

Choć ten pomnik trwale wpisał się w krajobraz miejski, to jednak zawsze traktowany był nieco po macoszemu. Mława uroczystości wrześniowe organizuje zawsze w Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich, pod tym więc obeliskiem nie zjawiają się więc oficjalne delegacje.

-Chyba tylko ja zapalam tam znicze i kładę kwiatki – mówi Celina Błaszczyk.

Tej lokalizacji pomnika nie jest też skłonny bronić mławski Cech, choć napis na pomniku imiennie wskazuje na Mławskie Rzemiosło.

– Pomnik wymaga remontu, a Cech nie ma na to funduszy. Ja mogę tylko zadbać, aby nie był niszczony. Jeżeli w toku rozmów zainteresowanych stron wskazana zostanie godna lokalizacja, to wyrazimy zgodę na jego przeniesienie – mówi starszy Cechu Waldemar Kowalski.

Jak się okazuje, Cech nie rozważał też innych możliwości  zapewnienia godnego otoczenia pomnikowi w tej lokalizacji, np. poprzez przeniesienie go bliżej budynku Cechu, choć takiej ewentualności nie wykluczył. Zadeklarował jedynie możliwość przesunięcia lokalizacji obecnie odbywającego się handlu.

Jakie będzie ostateczny los tego pomnika? Na wyjaśnienie tej kwestii,  trzeba jednak jeszcze poczekać.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

tak burmistrz uczy swoich dzieci szacunku do historii miasta pomnik to historia upamietajace walke naszych wojsk ale dla wladzy miasto to przekreslona historia wazna por i pietruszka wstyd i hanba

Lenka
Lenka
1 rok temu

Można przenieść pomnik w inne,godne miejsce,ale też handlarzy na halę targową,tam gdzie powinni być.To miejsce można wykorzystać inaczej,bardziej reprezentacyjnie,przecież to centrum miasta.

Zaraza
Zaraza
1 rok temu

Wstyd wstyd !!!Taki bajzel w środku miasta.Wstyd dla całego Urzędu Miasta.Pana Burmistrza jak widac nie obchodzi ład i porzadek w tym miescie.Zamiast drobnych handlarzy przenieść na halę targową gdzie ich miejsce ,to Pomnik chce przenosic ,ktory jest tu od lat.Te stragany szpeca całe miasto.

Hemi
Hemi
1 rok temu

To byłby sens, zrewitalizować halę, bo to naprawdę jest dobro rzadkie,i tam przenieść handel, o ile da się to w miarę bezboleśnie zrobić.

Mławiak
Mławiak
1 rok temu

Won z handlarzami na hale albo gdzie indziej

Greis
Greis
1 rok temu

Ilekroć przechodzę obok tego miejsca serce krwawi …skandal żeby obok pomnika kwitł handel … HISTORIA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA … mówi wam to coś ….

Mlawiak35
Mlawiak35
1 rok temu

„Warzywniakow” oddelegowac na mlawska targowa hale.Tam ich miejsce… .Chodnikiem ciężką przejsc.(…)!

Justynian
Justynian
1 rok temu

Mieszkańcy sami wybrali sobie takie władze, takich przedstawicieli.
Nie płaczcie, tylko szanujcie swojego Burmistrza, Wiceburmistrza, Naczelników Wydziałów i pracowników Urzędu Miasta Mława oraz Straż Miejską.
Macie mieć do nich pełen szacunek.

Rodriges
Rodriges
1 rok temu

Dobrze, że jest wreszcie pomysł przeniesienia tego tzw. pomnika. Nie przedstawia on walorów artystycznych i estetycznych ale historyczne na pewno tak. Po przeniesieniu Cech niech rozpocznie procedurę sprzedaży tego budynku bo jest dysfunkcyjny w centrum miasta. Powinno go się zburzyć i wybudować nowy wyższy o co najmniej 6 pięter z miejscami parkingowymi w podziemiu. Oczywiście część powierzchni w nowym budynku mógłby nadal zajmować Cech.
Na pewno wśród deweloperów znajdą się chętni na realizację tego pomysłu. To może być dobry biznes.

Były
Były
1 rok temu

WSTYD – MŁAWSKIE RZEMIOCHY i PRZEDSIEBIORCY!!!!!!!!
Jak możecie wybrać sprzedaż pietruszki zamiast pomnika !
U Was tylko kasa się liczy !
Ze sztandarem latacie po wszystkich uroczystościach kościelnych i państwowych , a nie potraficie zadbać, co Wasi poprzednicy zrobili dla Miasta !
Burmistrz i Radni ( Bezradni, jak zwykle, z Prejsem na czele ) mogą w tej dziedzinie wiele zrobić !
Po prostu mają możliwość ustanowienia zakazu handlu na tym terenie !
No, cóż, ale to już „wyższa matematyka” dla naszych pseudo – samorządowców !
Generalnie – DRAKA i WSTYD dla MŁAWY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fakiba
Fakiba
1 rok temu
Reply to  Były

To jest również wstyd dla władz miasta!!!

Tym bardziej, że ten widok pietruszki i selera obok pomnika jest ohydny, bo nieestetyczny to za mało powiedziane.
Mieszkańcy nieraz na wielu forach o tym mówili.
Dziwne i zarazem żałosne, że w tę sprawę musiała wkroczyć fundatorka pomnika, że władze miasta nie widziały wcześniej problemu.
Ciekawe w którym miejscu burmistrz chce w parku postawić pomnik, bo ja tam już nie widzę miejsca, wszystkiego naupychali gdzie tylko można.

A propos parku:
– czy nikt z urzędasów nie widzi tam równo zas.ranych ławek?
Pani Grzywacz, wiem że czyta Pani dokładnie portale mławskie (mam nawet wrażenie, że to główne pani zajęcie) co pani na to jako rzecznik burmistrza?

BLM
BLM
1 rok temu
Reply to  Fakiba

dobry czas na takie zmiany , jak nie teraz to kiedy .

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x