Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pożegnaliśmy ich w minionym roku


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy nie tylko naszych najbliższych, którzy już od nas odeszli, ale również bliższych i dalszych znajomych, z którymi w tym doczesnym życiu już się nie spotkamy. My w takim dniu również chcemy wspomnieć o tych znanych z nazwiska, a czasem znanych tylko z komunikatu policyjnego, o których śmierci na terenie powiatu mławskiego od ubiegłorocznych Zaduszek napisaliśmy. Niech spoczywają w pokoju!


W styczniu zmarł Jerzy Wierzbowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mławie w latach 1990 – 1994, a więc pierwszej kadencji odrodzonego samorządu gminnego. Jerzy Wierzbowski urodził się w 1924 roku w Pułtusku, ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie, był ekonomistą, pracował w banku. W pamięci Mławy zapisał się również jako działacz społeczny udzielający się m.in. w Stowarzyszeniu Katolicko – Społecznym Ziemi Mławskiej.

Również w styczniu zmarł w Łomży  Eugeniusz Łaciak, dyrektor I liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Nauczyciel w mławskim liceum od 1962 roku, funkcję dyrektora sprawował w latach 1972 -1985 r. Z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  W mławskim liceum uczył historii, łaciny, wiedzy o Polsce i świecie współczesnym i … patriotycznych pieśni, prowadząc chór „Gawęda” oraz Zespół „Wiolinki”.  W roku 1989 roku przeszedł na emeryturę. W 2002 roku wyjechał z Mławy i zamieszkał ze swoją rodziną w Łomży. Za swoją pracę był wielokrotnie odznaczany: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1973, 1976), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1974), Krzyżem Zasługi dla ZHP (1979), Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką im. Janka Krasickiego, Odznaką za Zasługi dla Województwa Ciechanowskiego, Odznaką dla Rozwoju Miasta Mławy. Natomiast Nagrodę Ministra Oświaty otrzymał dwukrotnie w roku 1972 i 1979.

W marcu zmarła w wieku 81 lat Barbara Kwiatek Jatczak –  prezes koła kombatantów w Szydłowie.  Barbara Jatczak  spoczęła w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Szydłowie. Mieszkańcy gminy zapamiętali ją przede wszystkim z racji pełnionej społecznie od 2007 roku funkcji prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Była organizatorem wielu spotkań tego koła przy okazji różnych świąt i uroczystościach, a także wspólnych wyjazdów do miejsc pamięci narodowej.

Również w marcu zmarł ks. kan. Henryk Mazurowski, najpierw wikariusz, a potem wieloletni proboszcz parafii św. Rocha w Radzanowie. Przeżył 89 lat w tym 62 w kapłaństwie.  Ks. kan. Henryk Mazurowski urodził się 19 sierpnia 1930 r. w Kuskach, powiat sierpecki. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 lutego 1957 r. w Płocku. Jako duszpasterz pracował  w par. Radzanów n. Wkrą (1957-1962 wikariusz),  oraz jako administrator i proboszcz par. Ciemniewko (1962-1978). Od 1978 roku był proboszczem  parafii Radzanów n. Wkrą (1978-2004). Na emeryturę odszedł  w lipcu 2004 roku. Ostatnio przebywał w domu dla seniorów w Sikorzu.

W kwietniu zmarł ks. Henryk Bysiak, emerytowany proboszcz par. Poniatowo. Był wikariuszem w Mławie. Ciało zmarłego Kapłana zostanie złożono na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Kielcach. Posługę duszpasterską rozpoczynał w Rypinie, potem w parafiach: Bielsk (1969-1970), Ligowo (1970-1971), parafia Katedralna (1971-1976), Gostynin, Mława (1978-1984), proboszcz par. Ostrowite (1984-1996), proboszcz par. Poniatowo (1996-2014), emeryt (2014-2020).

Również w kwietniu zginął w wypadku samochodowym kpr. Marcin Cichocki. Śp. kpr. Marcin Cichocki urodził się 3 stycznia 1986 roku w Mławie, tu dorastał i uczęszczał do szkół podstawowej oraz średniej. Swoje życie związał z wojskiem. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, w 2010 został powołany do zawodowej służby wojskowej w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Na przełomie lat 2011-2012 pełnił służbę po za granicami kraju w ramach X zmiany PKW Afganistan. Od 2012 roku żołnierz 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich 15. GBZ z Orzysza. W 2017 roku ukończył kurs podoficerski w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, następnie został awansowy do stopnia kaprala. W służbie wojskowej – fachowiec i specjalista wielokrotnie wyróżniany za swoją postawę oraz wiedzę. Odznaczony Gwiazdą Afganistanu oraz Medalem NATO. W życiu codziennym jak i w służbie wojskowej zawsze uśmiechnięty i pogodny, dający przykład innym, że należy iść przez życie z podniesionym czołem.

W maju zmarł Aleksander Wójcik, naczelnik miasta Mławy w latach 1978-1979, od listopada 1979 roku – wicewojewoda ciechanowski.

W czerwcu w wieku 103. lat zmarła Marianna Jaskulska – najstarsza mieszkanka Mławy. Pani Marianna urodziła się 23 marca 1917 r. w Piegłowie. W Mławie mieszkała od 16. roku życia. Jeszcze w marcu 103. rocznicę urodzin świętowała, ciesząc się dobrą kondycją fizyczną i intelektualną. Dopisywał jej znakomity humor.

W lipcu do grona Aniołków dołączył  mały wojownik z Mławy  Adaś Godzwa.  Urodził się jako wcześniak w 34 tyg. ciąży 20 maja 2019 roku. Od narodzin miał problemy z oddychaniem, był przez dwa tygodnie podłączony pod wspomaganie oddechowe – CPAP. Diagnoza lekarzy brzmiała – zaburzenia glikozylacji lipidów. Choroba ta z tak ciężkim niedotlenieniem prowadzi do destrukcji mózgu. Jednak rodzice chłopca rozpoczęli walkę z chorobą. Rodzice wraz z rodziną, znajomi i zupełnie obcy ludzie zaangażowali się w bezinteresowna pomoc dla Adasia. Zaowocowało to licznymi zbiórkami, koncertami charytatywnymi.

red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x