Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Radni miejscy przyjęli, powiatowi odrzucili. Czy ma to związek z obwodnicą zachodnią?


Nasze lokalne samorządy nadal zajmują się jeszcze sprawą ewentualnego podziału województwa mazowieckiego.  Na wrześniowej sesji, po dłuższej dyskusji, sprzeciw wobec podziału wyrazili radni miejscy. Inne stanowisko zajęli na wczorajszej sesji radni powiatowi. Tu ze względu na korespondencyjny tryb sesji dyskusji nie było.


Stanowisko wobec ewentualnego podziału Mazowsza, radni miejscy uchwalili po wystosowanym do wszystkich samorządów apelu marszałka Struzika, a zajęcie takiego stanowiska wnioskował radny Janusz Wojnarowski.

– Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie za naszymi plecami oraz plecami mieszkańców – członków naszych wspólnot samorządowych. Rada Miasta Mława wyraża zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego podziału Województwa Mazowieckiego. Rozdzielenie wspólnego organizmu na dwie, odrębne części doprowadzi do poważnych problemów z ich funkcjonowaniem. Konsekwencją podziału będzie skazanie centralnej części Mazowsza (posiadającej wysokie dochody własne) na wpłacanie gigantycznej kwoty tzw. „janosikowego”, które zostanie przetransferowane do wszystkich pozostałych 16 województw – czytamy między innymi w przyjętym po dyskusji stanowisku.

Odmienne zdanie w tej kwestii miał radny Marek Kiełbiński (przewodniczący PiS w Mławie – red.).

– To ryzykowny pomysł, by dyskutować nad czymś co jest faktem medialnym. Moim zdaniem jest to wpisanie się rady w dyskusję natury politycznej. Nie ma projektu ustawy, która zakłada podział Mazowsza – mówił radny Kiełbiński.

Radny wymienił, jakie środki na inwestycje samorząd miasta otrzymał dzięki wsparciu rządowemu i zestawił je ze wsparciem z samorządu wojewódzkiego.

– Chciałbym przypomnieć, że to jest ewenement że tyle środków mogliśmy pozyskać przy wsparciu rządowym, przy dość ubogich środkach z sejmiku mazowieckiego. Życzył bym naszemu miastu, żeby takie wsparcie równie pokaźne było z sejmiku, o którym mamy tu dyskutować. Skoro jest dyskusja nad tym wnioskiem, to  chciałbym zapytać, kiedy będzie obwodnica zachodnia? Czekamy na nią 20 lat – mówił radny Kiełbiński.

Jego argumenty spotkały się z ripostą m.in. radnego Filipa Kowalczyka.  

– Dziwię się że ludzie, którzy jeżdżą na konwenty wyborcze z panem prezydentem nagle nie wiedzą o co chodzi, lub nie chcą wiedzieć. A czy ten podział Mazowsza przyspieszy to wybudowanie obwodnicy? Bo ostatnią wypowiedź pana radnego nie odbieram jako życzenie dla regionu, ale groźbę, że jeśli tego nie poprzemy to nie dostaniemy (dalszego wsparcia – red.) – mówił radny Kowalczyk.

Od politycznego kontekstu stanowiska odżegnywał się też wnioskodawca – radny Wojnarowski.

– Mój wniosek nie był podyktowany motywem politycznym, a przesłankami tylko zawodowymi (radny pracuje w jednostce samorządu wojewódzkiego w Mławie – red.) Nie wyobrażam sobie, że jako radny z poparcia pracowników, że siedzę za stołem i pozwalam na podział Mazowsza. Stanowisko rady nie jest wiążące, ale pójdzie informacja, że mieszkańcy, których reprezentujemy nie chcą podziału Mazowsza – argumentował radny Wojnarowski.

Ostatecznie 14 radnych opowiedziało się za  przyjęciem proponowanego stanowiska, przeciw było 4 radnych PiS, a jeden wstrzymał się od głosu.

Nieco inaczej ta kwestia wyglądała w powiecie. Tu radni nie opierali się na apelu marszałka, ale rozpatrywali petycję o podjęcie przez Radę Powiatu Mławskiego uchwały intencyjnej o treści zbliżonej do tekstów przyjętych przez inne organy, które stanowczo sprzeciwiają się podziałowi Mazowsza, która wpłynęła do rady. Ponieważ sesja odbywała się bez osobistego udziału radnych, nad petycją nie było dyskusji. Wcześniej petycją zajmowała się komisja rady, która zarekomendowała, by ją odrzucić. W uzasadnieniu takiego stanowiska rady powiatu czytamy m.in.:

„Uzasadnieniem do powyższego jest okoliczność, iż Rada Powiatu podejmuje stanowiska wobec zagadnień, które są przynajmniej w sferze projektu. Tymczasem zagadnienie ewentualnego administracyjnego podziału Mazowsza jest na dzień dzisiejszy sprawą medialną. Brak jest jakiegokolwiek projektu ustawy do której mógłby organ stanowiący powiatu się ustosunkować merytorycznie a nie politycznie, jak to dzieje się w innych samorządach terytorialnych”.

Spośród 19 radnych powiatowych dziesięcioro opowiedziało się za odrzuceniem petycji, dziewięcioro za jej przyjęciem. Tu pewną ciekawostką jest sposób głosowania radnych z komitetu Sławomira Kowalewskiego, będących w koalicji z PiS w powiecie. Razem z opozycją zagłosował wiceprzewodniczący rady Piotr Jankowski, a przeciw petycji radna Elżbieta Bieńkowska.

JK  

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
do coala
do coala
3 lata temu

A co piszą o Jankowskim ?

Wierny
Wierny
3 lata temu

Tchórz ten Dyrektor ogolniaka

Kim
Kim
3 lata temu

Zajmijcie się lepiej nasza służba zdrowia i szpitalem bo nie dzieje się tam dobrZe za chwilę nie będziemy mieli dostępu do szpitala i sami będziemy musieli się leczyć

Fil
Fil
3 lata temu
Reply to  Kim

Szpital należy do kompetencji administracji rządowej a nie samorządowej. PiS dawał pieniądze (bony) żeby ludzie jeździli nad morze i zarażali się. A później tego syfa przywieźli do miasta i jest zaraza.
Doskonale rząd wiedział jakie skutki to wywoła ale ktoś przyjechał do ministerstw z cenną zawartością i wylicytował „pomoc” branży turystycznej. Tylko, że w ten sposób niektórym pomógł a prawie wszystkim zaszkodził. Kapujesz teraz?

Uczeń
Uczeń
3 lata temu

Panie Kielbinksi nie bądź Pan tchórzem i wreszcie jako byly kandydat na burmistrza Mlawy. Przedstaw co zrobiles z podpisami dotyczącymi straży miejskiej

coala
coala
3 lata temu

No nie dziwię się Jankowskiemu, jesli to prawda, co piszą o nim internauci. Ten gość powinien być chyba w PIS i być twarzą PIS.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x