Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ruszył program wsparcia dla seniorów. W Mławie są już pierwsze zgłoszenia


Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie wpłynęły pierwsze zgłoszenia od seniorów z prośbą o pomoc w ramach ogólnopolskiego programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Obydwie prośby są dość nietypowe.


ksp Mława
Reklama

Zapowiedziany w miniony piątek na konferencji prasowej przez premiera Morawieckiego program ma zachęcić wszystkich seniorów, a w szczególności tych  powyżej 70. roku życia do pozostania w domach w czasie nasilenia zachorowań na Covid -19. W pomoc i opiekę nad seniorami mają zaangażować się ośrodki pomocy społecznej, organizacje społeczne, wolontariusze, harcerze i Wojska Obrony Terytorialnej.

W ramach programu uruchomiono specjalną infolinię, gdzie dzwoniąc pod numer 22 505 11 11, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa tu m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych. Swoje potrzeby oraz dane kontaktowe seniorzy podać mają konsultantowi, który przekaże je do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy.

W Mławie pierwsze zgłoszenie wpłynęło niedługo po zapowiedzi premiera.

– Choć czekamy jeszcze na oficjalną deklarację miasta o przystąpieniu do programu, to już mamy pierwsze zgłoszenia, które wpłynęły w piątek 23 października i w poniedziałek 26 października. Pierwsze z nich dotyczyło potrzeby wskazówek osobie prowadzącej działalność gospodarczą i korzystającej z wypłat z ZUS. Drugie zgłoszenie to potrzeba pomocy przy uporządkowaniu terenu na działce. Choć oba zgłoszenia niezupełnie mieszczą się w założeniach programu, to jednak w obu przypadkach postaramy się w jakiejś formie pomóc – mówi Dorota Kaczorek – Magdalińska dyrektor MOPS w Mławie.

Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów będą mogły zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na uruchomionej stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy. Swój udział w programie pomocy seniorom zadeklarowali również mławscy harcerze.

Rząd zapowiedział, że gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów. 

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Kim
1 rok temu

Chyba mówicie o tym środowym wsparciu wojska dla seniora he panie Morawiecki jest tak pan już zdesperowany żeby wojsko na ludzi nasyłać szkoda mi pana dzieci bo historia to panu zapamięta

Mławianka.
Mławianka.
1 rok temu
Reply to  Kim

Na pewno zapamiętamy.P.Morawiecki WSTYD i HAŃBA.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x