Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

WOT na froncie walki z pandemią


Zaangażowanie żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w działania związane z pandemią, znowu rośnie. Wspierają Policję, Szpitale, transportują środki ochrony osobistej, pobierają wymazy. Są wszędzie tam gdzie potrzebne jest wsparcie.


Dynamicznie rozwijająca się sytuacja i wzrost liczby zachorowań na COVID, spowodowały, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ponownie zostali zaangażowani do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Monitoring kwarantanny

Pierwsze wnioski o wsparcie spłynęły od Komend Policji. Obecnie nasi żołnierze razem z funkcjonariuszami Policji w Warszawie, Wyszkowie, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Płońsku oraz Wołominie i Legionowie prowadzą monitoring osób przebywających na kwarantannie. Celem wspólnych działań jest ocena potrzeb osoby będącej na kwarantannie, ogólna ocena jej stanu zdrowia oraz sprawdzenie czy taka osoba przebywa pod wskazanym przez siebie adresem do kwarantanny. Łączone patrole pozwalają na objęcie monitoringiem większej liczby osób.

Wsparcie służby zdrowia

Rosnąca liczba zakażonych to także więcej pracy dla personelu Szpitali. Nieocenionym wsparciem w tej sytuacji okazują się żołnierze WOT, którzy wyręczają personel Szpitali w prowadzeniu ankiet, wykonywaniu pomiaru temperatury na wejściach do placówek czy segregacji pacjentów na SOR. Żołnierze odgrywają również bardzo znaczącą rolę w zabezpieczeniu logistyki wewnętrznej w Szpitalach, transportują pościel, próbki do badań, dokumentację lekarską. Są wsparciem nie tylko dla personelu, ale również dla pacjentów, którym dostarczają paczki przekazane przez rodziny i krewnych.  Widok terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już nie dziwi w wielu Szpitalach na terenie północnego Mazowsza, dziś można ich spotkać w Szpitalu w Żurominie, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Wołominie i Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Mazowieccy terytorialsi dostarczają również do Szpitali środki ochrony osobistej. Zadanie to realizowane jest na wniosek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Nasi żołnierze przetransportowali kombinezony oraz maseczki z Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego i Obrony Cywilnej w Nowych Grobicach. Część załadunku została już dostarczona do Szpitala w Siedlcach oraz Mińsku Mazowieckim. Dziś środki ochrony osobistej dotrą do Wojewódzkiego Szpitala w Ciechanowie oraz w Przasnyszu a także do Szpitala wołomińskiego i trzech w Warszawie.  Jutro kolejne transporty wyjadą do Ostrołęki oraz Pułtuska.

Wsparcie medyków przez żołnierzy to nie tylko służby w Szpitalach, ale także pobieranie wymazów przez ratowników medycznych 5 Brygady. Od dziś na tej płaszczyźnie udzielają wsparcia Mazowieckiemu Oddziałowi Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

5 MBOT realizuje zadania przeciwkryzysowe w ramach operacji Trwałą Odporność, która polega głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa. Jej cel skupia się na pięciu rodzajach działań: zapobieganie, identyfikowanie, izolowanie, wspieranie oraz przywracanie.

źródło i fot.: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
1 rok temu

Noszenie munduru przez te osoby jest obrazą dla wszystkich służb mundurowych. Nic bym nie miał przeciwko jakby nosili sułtanny lub habity.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Polak

A wypisywanie kalumni w necie obrazą nie jest, bo żeby kogoś obrazić, trzeba mieć zdolność honorową.

Oszczercy jej nie posiadają. Kodeks Boziewicza. Przy czym on nie obejmuje popłuczyn po LWP.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Hemi

Co ma wspólnego prawda z kalumniami? – nie rozumiem.
WOT to wstyd, a ściąganie jankesów zamiast odbudowa własnych struktur wojskowych to kolejne marnotrawstwo pieniędzy polskich podatników, a ponadto hańba.

Polak
Polak
1 rok temu
Reply to  Hemi

Komuchu trzymasz jeszcze na wszelki wypadek legitymację PZPR i ORMO?

Hemi
Hemi
1 rok temu

Znakomicie, tak trzymać!

Na tym polega WOT – ofiarnej pracy dla kraju i lokalnej społeczności.

Żeby jeszcze ci hejterscy obsikiwacze nogawek potrafili coś zrobić dla kraju poza pluciem na WOT zza klawiatury kompa… ale to chyba nadmierne oczekiwania.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Hemi

Żyjesz? – a ja myślałem że cię sars cov 2 zaatakował…, a ty sobie żyjesz i szukasz zaczepki. Oj nieładnie, pisiaku. Taka g…a z ciebie.

Max
Max
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

ale jest i zastraszony covidek 😀

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Max

Ja??? covidek??? koleś od…l się.
Nie jednemu psu burek na imię.

***** ***
***** ***
1 rok temu
Reply to  Hemi

Nie obrażaj mnie bo być może ja więcej dla tego kraju zrobiłem niż 100 dzieciaków Maciory, którzy biorą kasę za nic. A ty tu wychwalasz wyłudzaczy naszych podatków.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x