Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Gmina chce wyciąć stare, olbrzymie drzewa


fot. ilustracyjne pixabay


ksp Mława
Reklama

Gmina Jednorożec zwróciła się do Starostwa Powiatowego w Przasnyszu z dwoma wnioskami o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Tym razem chodzi m.in. o wycinkę dębu szypułkowego o średnicy 2,5 metra oraz jesionu wyniosłego o blisko 2-metrowym obwodzie.

Pierwszy z wniosków dotyczył wycięcia jesionu wyniosłego o obwodzie (mierzonym na wys. 130 cm ) wynoszącym 190 cm oraz brzozy brodawkowatej o obwodzie wynoszącym 181 cm. Chodzi o drzewa rosnące w pasie drogi gminnej, w miejscowości Olszewka.

Jak argumentuje gmina, drzewa znajdowały się w bardzo złym stanie biologicznym i zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego, pieszym oraz bezpieczeństwu mienia, a potrzebę ich wycięcia zgłaszali do Urzędu Gminy mieszkańcy. Zdaniem urzędników, jesion miał w ponad połowie obumarłą koronę i nie rokował szansy na przeżycie, a także rósł w okolicy napowietrznej linii niskiego napięcia, co stwarzało realne zagrożenie zerwania linii w czasie silnych wiatrów. Brzoza była w znacznym stopniu zainfekowana jemiołą.

Zgodnie z ustawą  o ochronie przyrody zezwolenie na usunięcie drzewa w pasie drogowym drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zwróciło się z prośbą o uzgodnienie projektu decyzji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, po czym Starosta Przasnyski wydał decyzję zezwalającą na usunięcie przedmiotowych drzew.

Drugi wniosek dotyczył wydania zezwolenia na usunięcie 5 drzew z działki gminnej, znajdującej się w miejscowości Żelazna Rządowa, tj. dębu szypułkowego o obwodzie  (mierzonym na wys. 130 cm) wynoszącym 250 cm, 2 robinii akacjowych o obwodach wynoszących 97 cm i 85 cm,   topoli osiki o obwodzie wynoszącym 131 cm oraz brzozy brodawkowatej  o 102 cm obwodu.

Także w tym przypadku gmina stoi na stanowisku, że przedmiotowe drzewa znajdowały się w bardzo złym stanie biologicznym.

– Na dębie widać było znaczne pęknięcie na wysokości ok. 3 m oraz liczne ubytki w pniu. Istniała obawa, że przedmiotowe drzewo może się rozłamać w rozwidleniu pni i zwalić na sąsiadujące budynki. Na akacjach można było zauważyć liczny posusz w koronie. Drzewa te były przekrzywione i niestabilne. Wnioskowana do usunięcia topola była sucha i nie rokowała szans na przeżycie. Zgłoszona do usunięcia brzoza była pochylona w kierunku budynku gospodarczego, miała niesymetryczny rozkład gałęzi – wyjaśnił wójt gminy Jednorożec Krzysztof Iwulski, dodając, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu ludzi i mienia.

za:infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x