Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Biskup Płocki apeluje o modlitwę i rozważenie stawiania krzyży morowych


W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 Biskup Płocki Piotr Libera skierował do wiernych i duchowieństwa diecezji apel. W liście przypomina o trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych oraz mówi o przestrzeganiu wszelkich zarządzeń władz państwowych i sanitarnych.


Poleceniem biskupa jest, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha – patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków.

Biskup Libera pod rozwagę poddaje możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie. Przypomnijmy, taki krzyż w połowie września br. ustawili mieszkańcy Borzechowa (powiat lubelski).

Apel pasterza diecezji zbiega się w czasie z niedawnym zdarzeniem w Ciechanowie, gdzie stwierdzono koronawirusa u jednego z księży z parafii MB Fatimskiej (który był też szkolnym katechetą), po czym 700 osób zostało objętych kwarantanną.

Zwyczaj stawiania krzyży morowych przy drogach, przy których wierni modlili się o ustanie zarazy przywędrował do Polski z Hiszpanii w XVIII wieku i cieszył się wówczas dużą popularnością. Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza od dolnej. Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości. W Mławie taka karawana zachowała się przy ulicy Wójtostwo.

JK

Poniżej pełna treść apelu:

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie!

W ostatnich dniach w niepokojący sposób rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Choroba ta ponownie paraliżuje nasze codzienne życie, dotyka także księży utrudniając dostęp do sakramentów i ograniczając działalność naszych parafii.

W związku z tym zwracam się do Was z gorącą prośbą. Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie.

Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc.

Drodzy Księża, pamiętajcie proszę, zgodnie z moją prośbą z Pro Memoria z 7 sierpnia 2020 r. (por. Okólnik 27/2020), że należy zapewnić wiernym możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów. Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych.

Polecam, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha – patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie.

Zapewniam o mojej nieustannej modlitwie za Was, szczególnie za osoby zarażone koronawirusem SARS-COV-2, za osoby przebywające w kwarantannie, za personel medyczny i spieszących zarażonym z pomocą. Wszystkim Wam przekazuję pasterskie błogosławieństwo.

Płock, dnia 12 października 2020 r.

†Piotr Libera
Biskup Płocki

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gfd
Gfd
1 rok temu

Krzyże morowe 🙁
Bzdety,bzdury, tylko nauka i szczepionka wynaleziona przez naukowców pomogą

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  Gfd

Szczepionka przeciwko covid19 tak samo pomoże jak szczepionka przeciwko grypie.
Krzyże morowe tym bardziej – kurczę oni nas chcą cofnąć do średniowiecza.

Gfd
Gfd
1 rok temu
Reply to  Lol

Szczepionka na grypę zapobiega chorobie grypy, tylko że teraz nie jest dostępna.
Wcześniej gdy była dostępna korzystałem z niej z pozytywnym skutkiem.
Szczepionka na covid będzie pomagała w leczeniu tej pandemii

Inka
Inka
1 rok temu
Reply to  Gfd

Szczepionka na grypę jednym pomaga innym szkodzi jak i inne szczepionki

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  Gfd

Tak, jak ktoś się raz zaszczepi przeciwko grypie, to musi potem co roku się szczepić, żeby go grypa nie rozłożyła na obie łopatki.
Ja się nie szczepię i nie choruję. Trzeba po prostu o siebie dbać. Przy covit19 niestety, dbanie niewiele daje. Powinny być skuteczne leki, a nie szczepionka, która wymyślona w ciągu krótkiego okresu czasu, nie przebadana, nie sprawdzona może przynieść gorsze powikłania niż sam covid. Covid mutuje, czyli też trzeba by było się szczepić przynajmniej raz na rok. Dziękuję. Poszczepicie się, przeżyjecie bez powikłań parę lat, to może skorzystam 🙂

WWWE
WWWE
1 rok temu

Tylko, że te krzyże po epidemii zostaną na wieki bo nikt nie ośmieli się ich usunąć. Mniej symboli a więcej modlitwy i rozważnego zachowywania się.

kot
kot
1 rok temu

modlitwa jest ważna, ale najważniejsze jest przykazanie miłości, żebyśmy się wzajemnie miłowali, a my nawet w sklepie, czy na ulicy jesteśmy dla siebie niemili, a sąsiadów utopilibyśmy w łyżce wody. Amen.

mławianka
mławianka
1 rok temu

Ludzie, a zwłaszcza osoby starsze i schorowane – módlcie się jak chcecie, ale w domach, z dala od pomieszczeń zamkniętych i dużych skupisk ludzi.

Jeszcze tego brakowało, żeby stawiać jakieś krzyże – po co? na co?

Ustalić sobie wspólną godzinę modlitwy i módlcie się we własnych domach. Nie straszcie i nie doprowadzajcie do depresji swoich bliźnich swymi publicznymi modłami i jękami, bo to nie pomaga.

Apel
Apel
1 rok temu

Apel do księży w Mławie o dodatkowe msze w niedziele, tak by w każdym nabożeństwie mogła uczestniczyć mniejsza ilość wiernych. Intencje można przenieść na dodatkowe godziny.

gitara
gitara
1 rok temu
Reply to  Apel

Proszę przyjść do Kościoła i zobaczyć ile osób przychodzi. Puste ławki. Na dobrą sprawę jakby się wszyscy rozsiedli to każdy miałby swoją ławkę. Nie potrzeba dodatkowych mszy, bo na te co są normalnie nie ma komu przychodzić.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Apel

Mądry starszy człowiek, schorowany, z obniżoną odpornością zaniecha modlitw w kościele, zostanie w domu – mam taką nadzieję, bo chyba ważniejsze jest życie i zdrowie niż modlitwa w kościele. Wszak Bóg jest wszędzie, a więc w domu też.

pankracy
pankracy
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

A Komunię Świętą przyjmie przez telewizor.

Emerytka
Emerytka
1 rok temu
Reply to  pankracy

Księża też chorują, ja bym nie ryzykowała z brania do ust, tego co ktoś mi nie znajomy miał przed chwilą w ręku.
Taka prawda.

Zazula
Zazula
1 rok temu
Reply to  pankracy

A musi przyjmować komunię? Odnoszę wrażenie, że symbole są dla niektórych ważniejsze niż dekalog.

Aga
Aga
1 rok temu
Reply to  Apel

Moim zdaniem się przyda, będzie lużniej

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x