Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od soboty cały kraj w strefie żółtej. Są też powiaty czerwone


Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej, a w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2 – to najważniejsze zmiany, o których podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformowali: dr Adam Niedzielski, minister zdrowia i premier Mateusz Morawiecki.


Obostrzenia strefy żółtej w całym kraju

– To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej – mówił premier Morawiecki. – Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa – dodał.

W związku z rosnącą liczbą  zachorowań, baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych. Będą to główne szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. By usprawnić koordynację przepływu pacjentów, w skład Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

Co oznacza dla mieszkańców strefa żółta?

Zakazane – jest do odwołania – prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;

w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;

odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m;

w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;

na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;

nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży

w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału.

Od dnia 17 października 2020 r. wesela i inne uroczystości rodzinne będą się odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.

źródło: MZ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jaro Kacz
Jaro Kacz
1 rok temu

No to Bill nam szczepionki jednak karze kupić co w Indiach na Polio wirusa nie sprzedały się, pięknie tak ludzi w H robić, ja się nie dam zaszczepić

Jav
Jav
1 rok temu

Wywalili jednego ministra zdrowia który nie miał pojęcia co robić. Wymienili na takiego samego . Kto się zaraża na powietrzu. Ludzie się zarażają od dzieci które chodzą do szkoły, na weselach, komuniach czy autobusach w pomieszczeniach zamkniętych. Kto tym id…tom doradza. Była szansa coś w czerwcu zmienić to poszliście głosować na PIS.

srs
srs
1 rok temu
Reply to  Jav

W czerwcu to była szansa na naprawę czajki jak takiś mądry.

***** ***
***** ***
1 rok temu
Reply to  srs

Złośliwie napiszę za nic nie robienie w sprawie pandemi i jej lekceważenie mogli by się zarazić Adrian, Pinokio no i Balbina. Czajka przy tym to pikuś.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Ten kabaret już mnie nie śmieszy. Mial już ktos sprawe za brak maseczki? Jak sądy to rozpatruja? O ile mi było wiadomo, takie zarządzenie jest nie legalne, jak nie ma stanu wyjatkowego.

mimi
mimi
1 rok temu
Reply to  Marcin

i oby tego „stanu wyjątkowego” nie wprowadzili, bo wtedy to dopiero będzie jazda

Mlawa
Mlawa
1 rok temu
Reply to  Marcin

Kto odmawiał przyjęcia mandatu kierowany był wniosek do sądu później sąd nie przyznawał kary za brak maseczki. Ten cyrk się nie skończy dopóki będą dalej testy robić skończą testy robić skończy się tzw epidemia

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Mlawa

Może dobrym rozwiązaniem byłoby jak by każdy, nie kaszlący i nie gorączkujacy nie zakładał maseczki. Taki ogólnokrajowy protest. Wszystkich nie ukażą. W jedności siła, ale niestety naród podzielony. Policjanci też mogliby być „ludźmi” i jak przełożony nie patrzy na ręce to widząc kogoś bez maseczki, mogliby odwracać wzrok. Niestety pewnie wielu z nich już zaciera raczki na myśl o zdobytych punkcikach za mandaty.

Tik
Tik
1 rok temu
Reply to  Marcin

To nie przejdzie a zwłaszcza w Mławie,bo ludzie z Mławy jak ktoś nie mialby maseczki toby zabili wzrokiem,jeden drugiego by zjadł.A na policję nie ma co liczyć.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Marcin

Można chorować bezobjawowo i zażarć w tym czasie innych.
Stanowisz zagrożenie dla ludzi, takich jak ty powinno się izolować od społeczeństwa .

Pati
Pati
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Nie ma choroby bezobjawowej,kazda choroba daje objawy,mozna być nosicielem wirusa ,bakterii a to co innego.Slowa Pana profesora,wiec nie pisz bzdur co rząd opowiada o bezobjawowy covidzie.

srs
srs
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Nie stety takich cymbałów jest trudno namierzyć .

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x