Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianin Roku to jest „Solidarność”


W tym roku kapituła „Mławianina Roku” przyznała ten tytuł po raz dwudziesty pierwszy. Jego laureatem został Jan Łukasik, mławski działacz społeczny i polityk. Choć decyzja o przyznaniu tytułu zapadła w maju br., to dopiero wczoraj nastąpiła oficjalna uroczystość nadania tytułu i wręczenia statuetki patrona miasta Świętego Wojciecha.


Uroczystość nadania tytułu Mławianin Roku 2019 odbyła się w sali kina. Otwierając ją, Henryk Antczak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, które to powołuje kapitułę tytułu, przypomniał historię i pomysłodawców tego honorowego wyróżnienia.  Jako prezes Towarzystwa zapowiedział, że jeżeli taki pomysł zostanie przyjęty, od przyszłego roku przyznanie tytułu „Mławianin Roku”, będzie wiązało się z przyznaniem nagrody honorowej im. prof. Ryszarda Juszkiewicza.

Sylwetki tegorocznych kandydatów do tytułu przedstawił przewodniczący kapituły – Lech Prejs. On również odczytał protokół z posiedzenia kapituły, na którym zapadła decyzja o wyborze Mławianina Roku 2019.

Laudację, przedstawiającą postać Jana Łukasika odczytał w imieniu Stowarzyszenia Pontyfikat Papieża Jana Pawła II – wnioskodawcy o nadanie tego tytułu  – Grzegorz Dzikowski.

W imieniu władz miasta, laureatowi gratulacje złożył burmistrz Sławomir Kowalewski, wręczając statuetkę. Dyplom nadający tytuł wręczyli w imieniu władz TPZM Henryk Antczak i Leszek Arent.

Zabierając głos Jan Łukasik, Mławianin Roku 2019, podziękował Stowarzyszeniu Pontyfikat Papieża Jana Pawła II za wystąpienie z wnioskiem o to wyróżnienie, kapitule  za przyznanie tego tytułu, a rodzinie i kolegom związkowcom za wsparcie. Podkreślił przy tym, że jest to także wyróżnienie dla „Solidarności”.

– Nie byłoby tego Mławianina Roku, gdyby nie „Solidarność”. Ten Mławianin Roku to nie jest dla mnie, to jest dla „Solidarności”. „Solidarność” została doceniona w Mławie, pierwszy działacz „Solidarności” został doceniony w Mławie. Mławianin Roku to jest „Solidarność” – mówił Jan Łukasik, a ten fragment jego wypowiedzi został nagrodzony oklaskami. 

Podsumowaniem uroczystości były gratulacje złożone przez obecnych i wcześniejszych parlamentarzystów: senatora Jana Marię Jackowskiego, poseł Annę Cicholską i Arkadiusza Iwaniaka oraz Mirosława Koźlakiewicza. Gratulacje z tej okazji złożyli przedstawiciele władz powiatu ze starostą Jerzym Rakowskim, w imieniu proboszczów mławskich parafii wystąpił też ks. Sławomir Kowalski, Laureat przyjął także życzenia i gratulacje od pozostałych osób, obecnych na uroczystości. Uroczystość uświetnił minirecital w wykonaniu Marty i Pawła Stawińskich.

Tytuł Mławianina Roku przyznawany jest od 1999 r. Do tej pory otrzymały go następujące osoby: ks. kan. Henryk Lewandowski, prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz, Kazimierz Tański, Irena Wierzbowska, Zbigniew Wawrzyński, Edmund Grzebski, Jacek Białobłocki, ks. prałat Sławomir Malinowski, Janina Jaśkiewicz, Mirosław Koźlakiewicz, ks. kan. Sławomir Kowalski, Henryk Antczak, Jan Golec, dr Jerzy Kwiecień, Henryk Kacprzak, Lidia Halina Rzeplińska, ks. dr Ryszard Kamiński, śp.Henryk Sławuta i Maria Świtoń oraz ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. W sposób oficjalny, do tego grona od wczoraj dołączył Jan Łukasik.

JK

JAN ŁUKASIK

Rodowity mławianin. Pracował w mławskich zakładach mięsnych, obecnie pracownik samorządowy, działacz związkowy NSZZ Solidarność i działacz społeczny. Wieloletni radny powiatu mławskiego, przewodniczący rady powiatu w kadencji 2018-2023. Jest członkiem „Solidarności” od roku 1980, pełnił funkcję przewodniczącego komitetu strajkowego, potem przewodniczył komitetowi założycielskiemu NSZZ „Solidarność” oraz Komisji Zakładowej w Zakładach Mięsnych w Mławie. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność związkową. W latach 1995 -2010 był przewodniczącym Oddziału NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze w Mławie. Inicjator i organizator wielu imprez i wystaw, m.in. cieszącego się do dziś popularnością Biegu Solidarności. Działa w Stowarzyszeniu „Serce za serce”, aktywnie angażuje się w życie kościoła jako lektor i ministrant.  Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności  oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także odznaczeniami związkowymi. Posiada też status działacza opozycji antykomunistycznej, potwierdzony odznaką honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych” nadaną przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MASASZ
MASASZ
3 lata temu

czy ten gościu byl internowany? JAKĄ ROLĘ PELNIŁ W ZAKŁADACH MIĘSNYCH I GDZIE TE ZAKŁADY SĄ ?

Anonimowy
Anonimowy
3 lata temu

Jan 14 (ludwik)
Solidarnosc to ja

Obiektywny
Obiektywny
3 lata temu

Zajmijcie się mieszkańcami i miastem a nie przyznawaniem nagród samym sobie

SKOWYTNIEUDACZNIKÓW
SKOWYTNIEUDACZNIKÓW
3 lata temu

A kto według was krytycy , zasługuje na miano Mławianina Roku?

MŁAWIAK
MŁAWIAK
3 lata temu

ci go sprzedali śmieci

Mariusz
Mariusz
3 lata temu

PiS wybiera swoich .Antczakowi teraz blisko do PiSU. No właśnie , jak to było z tymi zakładami mięsnymi? Bo ludzie różnie mówią o tym panu Łukasiku ?

Mieszkanka
Mieszkanka
3 lata temu
Reply to  Mariusz

Już nie długo te wszystkie nominacje między nimi się skończą mieszkańcy miasta mają dość tej ignorancji.

RZEZNIK
RZEZNIK
3 lata temu
Reply to  Mariusz

A GDZIE SA NASZE SŁYNNE ZAKLADY MIĘSNE ? NIECH LAUREAT WYJAŚNI ?

Kim
Kim
3 lata temu

A ja myślę że te zdjęcia powinny trafić do sanepidu prawo jest dla wszystkich równe

pisior
pisior
3 lata temu

pisior wybiera pisiora

Mmm
Mmm
3 lata temu

A ja z innej beczki.
Organizatorzy dlaczego osoby na widowni nie mają zakrytych ust i nosa?
Gdzie maseczki? Gdzie przyłbice? Gdzie służby?
Mandaty sypią się na ulicach a pod nosem nie widać jak w zamkniętej przestrzeni publicznej nie korzysta się? Oj nie ładnie nie ładnie.

Kim
Kim
3 lata temu

Ludzie kto to jest bo ja nigdy o nim nie słyszałem dajecie swoim statuetki . A może zaczęli byście szukać ludzie w wieku ok 100 lat którzy przeżyli wojenne i się naprawdę dla Mławy zasluzyli bo czym się zasłużył dla Mławy ten pan ? Wstydu nie macie

Kuba
Kuba
3 lata temu

Żal…
Skończcie z wybieraniem tych ludzi z łapanki…
Właśnie, Historyku, chyba za Zakłady Mięsne.
Jakoś taki wielki działacz, a internowany nie był, dziwne.
Przesłuchania w bezpiece trwające po kilka godzin to miało wielu mieszkańców.
Przesłuchiwano po kilka bitych godzin nawet jak ktoś dostał wynik dodatni WR, chociaż nie był on (ten wynik) nawet zweryfikowany przez powtórną analizę, a takie pomyłki się zdarzały w laboratorium. Taki sam wielki działacz jak prezes.

Młot na...
Młot na...
3 lata temu

Rozdaja na chybił trafił kto to jest wogole bardziej znany to chyba sym

Historyk
Historyk
3 lata temu

Dlaczego upadly ZAklady Mięsne? Kto mi odpowie?

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x