Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz przegrywa w sądzie ze swoją pracownicą


To wyjątkowa sytuacja, gdy pracownik kieruje do sądu sprawę przeciw pracodawcy, u którego chce pracować. Taki przypadek miał zaś miejsce w mławskim ratuszu pomiędzy jedną z pracownic a jej pracodawcą – burmistrzem Sławomirem Kowalewskim. W sporze, który opisujemy poniżej, sąd stanął po stronie pracownika, uznając słuszność roszczeń, a kosztami postępowania obciążył miejską kasę.

elektryk Mława
Reklama


Sąd Rejonowy w Ciechanowie uznał za słuszne roszczenie jednej z pracownic urzędu miasta, iż konsekwencją zawieranych z nią dotychczas przez burmistrza Kowalewskiego umów na czas określony jest umowa na czas nieokreślony. A dodać trzeba, że jest to tylko jeden, rozpatrywany oddzielnie sądowy wątek innych roszczeń pracowniczych pomiędzy tą pracownicą a burmistrzem.

Urzędniczka, która miała odwagę dochodzić słuszności swojej sprawy nawet przed sądem, była zatrudniona w ratuszu od 2015 roku. Na podstawie kolejnych sześciu umów (część z nich odbywała się w ramach tzw. prac interwencyjnych) na czas określony, to zatrudnienie było przedłużane i trwało aż do roku 2019, kiedy to burmistrz nie zaproponował urzędniczce kolejnej umowy. Ta zaś uznała, że przedostatnia z zawartych z nią umów według kodeksu pracy powinna być już uznana za zawartą na czas nieokreślony. Zainteresowana dalszą pracą w urzędzie, próbowała spotkać się bezpośrednio z burmistrzem Kowalewskim, zarówno już po podpisaniu ostatniej umowy, jak i po jej zakończeniu. Aby osiągnąć audiencję, próbowała nawet zapisać się na spotkanie jako zwykły interesant.

Ponieważ podjęte działania nie przyniosły efektu i nie było reakcji na przesądowe wezwanie, pracownica była zmuszona przed sądem stawić czoła kancelarii prawnej, reprezentującej burmistrza. Miejski mecenas wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie od powódki na rzecz pozwanego kosztów procesu. Stanął na stanowisku, że pracodawca nie naruszył wynikającego z art. 251 § 1 k.p. limitu dotyczącego okresu zatrudnienia w zakresie maksymalnego okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także maksymalnej liczby takich umów.

Sąd doszedł do innego przekonania i uznał, że strony jednak łączy umowa o pracę na czas nieokreślony. W uzasadnieniu wyroku Sąd przypomniał też mający oparcie w orzecznictwie pogląd, że – standardem prawa pracy jest umowa na czas nieokreślony, „która, ze względu na sposób i zakres ochrony przed jej rozwiązaniem, najpełniej respektuje uzasadnione potrzeby pracownika”, po drugie – umowa terminowa jest wyjątkiem, który, jeśli ma być zastosowany, to tylko ze względu na usprawiedliwione interesy obu stron stosunku pracy i „nie może być przez pracodawcę nadużywany w celu obejścia przepisów o ochronie trwałości bezterminowego stosunku pracy”.

W wydanym w lipcu 2020 r. wyroku Sąd uznał, że strony łączy umowa na czas nieokreślony zawarta na początku roku 2018, a od urzędu miasta zasądził pobranie opłaty sądowej w kwocie 1412 zł. To zapewne nie koniec batalii w tej sprawie, jest to bowiem dopiero wyrok pierwszej instancji, od którego stronom przysługuje apelacja, którą burmistrz już zresztą złożył.

Jeżeli jednak takie rozstrzygnięcie pozostanie w mocy, dla miasta oznaczać to będzie konieczność wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
3.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kutas
Jan Kutas
19 dni temu

Każdemu obywatelowi przysługuje bycie zatrudnionym w urzędzie, szpitalu, policji, innej instytucji. Art. 65 Konstytucji stanowi, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Niektórzy, przyjmowanie pracowników spokrewnionych i znajomków nazywają protekcją i nepotyzmem. Sądzę, że to ci, którzy nie mają pleców i układów. Gdyby mieli – pracowałaby ich rodziny i znajomi.

Dobrze, że jest was tylko garstka
Dobrze, że jest was tylko garstka
19 dni temu

Łoł jak zwykle pełno tu niedowartościowanych. Gdzieś trzeba wylać swoje gównożale. Najlepiej to sie robi anonimowo i w kierunku drugiego człowieka. Jakież to musi być fascynujące :/ A później do kościółka ze strachu i rozgrzeszony jeden z drugim. Dno.

Green
Green
19 dni temu

Czyżby karma zaczęła wracać ?
Ale dlaczego kosztem mieszkańców

Młot na...
Młot na...
19 dni temu

A ilu radnychma zatrudnione rodziny?

Sis
Sis
19 dni temu

Ile jeszcze pójdzie z kasy na błędy Burmistrza? Gospodarz całą gębą :/

pasażer
pasażer
20 dni temu

toalety dworcowe bez opłat .Pandemia niczego nie uczy? SAMOCHÓD KOLEJOWY STOI CAŁE DNIE ZAJMUJĄC MIEJSCE .POSTAWIONO SŁUPEK DROGOWY JAKIM PRAWEM ? CO TO PRYWATNY PARKING ? CO NA TO KOLEJ ?SŁUPEK TO CHYBA DROGOWY A NIE KOLEJOWY ?

Złotówka
Złotówka
19 dni temu
Reply to  pasażer

Popieram czas to zrobić

Anonimowo
Anonimowo
20 dni temu

Fikcyjnie jako kancelista

Młot na...
Młot na...
20 dni temu
Reply to  Anonimowo

A. I tu nalezy zapytać Pana burniszcza dlaczego rodzinka na swoim?
A teraz skok do straży

Anonimowo
Anonimowo
20 dni temu

Fikcyjnie kancelista

Młot na...
Młot na...
20 dni temu

A prawie zięć pana Burniszcza to na jakim etacie jest zatrudniony?

Olszówa
Olszówa
20 dni temu
Reply to  Młot na...

Kancelarysta prawdopodobnie po średniej wieczorówce…

Mławiak
Mławiak
20 dni temu

Burmistrz daje pracę w UM i spółkach miejskich szkołach podstawowych, itp. Bez jego namaszczenia nikt owej pracy nie dostanie. Czy to przypadek, że córka burmistrza pracuje w szpitalu, a syn byłego dyrektora w UM?

Nasa
Nasa
20 dni temu

Wina burmistrza? Sorry a gdzie jest dział kadr i prawny? To chyba oni przygotowują umowy i dbają by były zgodne z prawem. Burmistrz jest przedstawicielem miasta a nie specjalisto HR, IT czy geodeto że o wszystko obwiniacie jego. Winni są urzędnicy mający w swoim zakresie obowiązki dbania o dany dział i mają nad sobą kierowników by tego pilnowali. Ale najlepiej obwiniać kogoś na pierwszej lini frontu.

Mławie z dziada pradziada
Mławie z dziada pradziada
20 dni temu
Reply to  Nasa

Burmistrz wybiera sobie pracowników i on za ich pracę odpowiada. Kadrowa powinna być już na emeryturze ale może trzyma dla kogoś stołek.? Może wnuczki? Bo wnuk już pracuje w UM Burmistrz zatrudniając swoich ziomów powinien ich pilnować aby prawidłowo wykonywali swą pracę.

Sever
Sever
19 dni temu

Nasa wybrałeś lub wybrałaś już prawnika. Pozew o naruszenienie dóbr osobistych niebawem.

Marcin
Marcin
20 dni temu
Reply to  Nasa

Jak piszesz komentarze to najpierw zacznij sprawdzać błędy. To co masz podkreślone na czerwono oznacza, że jest to błąd 🙂
‚specjalisto, geodeto’

Kuba
Kuba
20 dni temu

Burmistrz szuka wszędzie oszczędności jednocześnie trwoniąc pieniądze z kasy miejskiej, przecież to nie pierwsza jego przegrana sprawa.
Tych przegranych już trudno się doliczyć.

Mariusz
Mariusz
20 dni temu

Ale Burmistrz wygrał z Burchackim

Kuba
Kuba
20 dni temu
Reply to  Mariusz

Co to za wygrana… żal.
Taka wygrana pół na pół, bo nie ze wszystkim wygrał.

Koleś
Koleś
20 dni temu

No i wiadomo z jakiego powodu podwyżka podatków:)

Co za wstyd
Co za wstyd
20 dni temu

Jeszcze ma czelność odwoływać się jak jest na przegranej stopie i narażać na dodatkowe koszty podatnika… tam pracuje sama jego rodzinka i dzieci kolesiostwa a on się bawi w procesy na koszt mławskiego podatnika… Powinien natychmiast zostać usunięty ze stanowiska a odszkodowania i procesy zapłacić z własnej kieszeni!

Wze
Wze
20 dni temu

Tą kwotę powinien zaplacic burmistrz.

mławianka
mławianka
20 dni temu

Jak widać, bunio lubi procesy sądowe za pieniądze podatnika, a radca prawny zatrudniany w UM to chyba też jest tylko rodziną albo znajomym królika, nie posiadającym odpowiednich kompetencji. Co sprawa, to przegrana.
Oczywiście, będzie apelacja i kolejna przegrana, kolejne koszty, ale cóż, płaci podatnik, a nie burmistrz i jego radca prawny.

Mławianie, czy naprawdę jeszcze nie przejrzeliście na oczy i uważacie, że po raz czwarty wybraliście odpowiednią osobę do pełnienia funkcji gospodarza miasta?

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x