Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Patriotyzm to zadanie – X Ratowskie Spotkania Patriotyczne za nami


Tematem przewodnim X Ratowskich Spotkań Patriotycznych były rozważania na temat patriotyzmu „na dziś – na czas pokoju a jednocześnie szybko postępujących przemian kulturowych. W programie tradycyjnie znalazł się też koncert, pokazy  musztry oraz  rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej z 1920 r.


Spotkania rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny z 1920 r. , której przewodniczył oraz homilię wygłosił rektor sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W kazaniu ks. Pawłowski wskazał, że świętujemy w tym roku stulecie Victorii Warszawskiej, będącej kulminacją wyczerpującej wojny z wrogiem nastawionym nie tylko na zwycięstwo militarne ale też dopuszczającym się potwornych zbrodni  dla ludności cywilnej. Nieoczekiwane zwycięstwo garstki polskich obrońców pokazało, że siła ducha, determinacja a także patriotyzm, traktowany jako zadanie do wykonania może zmienić bieg historii.

Bezpośrednio po mszy św. odbył się koncert patriotyczno-religijny pt. „Śpiewajmy pamięć o tych dniach”, w którym wystąpili artyści z Mławy, Marta i Paweł Stawińscy. Miłośnicy musztry kawaleryjskiej mogli ją zobaczyć w wykonaniu spadkobierców tradycji 2 Szwadronu Mławskiego 4 Pułku Ułanów Zaniemieńskich a także 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Na zakończenie tradycyjnie zostało zaprezentowane widowisko plenerowe Ratowo 1920, nawiązujące do wydarzeń z wojny-polsko bolszewickiej, które rozegrały się w okolicach Ratowa wiosną 1920 r.  

W widowisku zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne: m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. hetmana Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stowarzyszenie „Cywile z Mławy”, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan” w barwach 2-go Szwadronu Mławskiego, spadkobiercy 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich z Wrocławia, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści: poseł Anna Cicholska senator Jan Maria Jackowski, Jerzy Rakowski starosta mławski, Włodzimierz Wojnarowski radny powiatu mławskiego, Elżbieta Szymanik zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Przemysław Pakuszewski, wójt gminy Radzanów, Artur Ryfiński komendant powiatowy policji w Mławie, Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy nadleśnictwa Dwukoły mieszkańcy gminy Radzanów, powiatu mławskiego, płockiego, żuromińskiego, sierpeckiego, płońskiego a także turyści z Elbląga, Warszawy i Wrocławia.  

Patronat honorowy nad X Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego oraz powiatu mławskiego. 

źródło i fot.: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x