Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Opony i gruz. Będą ograniczenia ilości odpadów oddawanych w PSZOK


Miasto Mława po raz pierwszy chce wprowadzić limity ilościowe dla niektórych odpadów, które mieszkańcy dostarczają bezpośrednio do PSZOK. Niezależnie od tego czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w zabudowie wielolokalowej, od 1 stycznia 2021 r. będziesz mógł w ramach wnoszonej opłaty za odpady oddać tylko cztery opony i 500 kg gruzu.


Takie rozwiązanie zapisane jest w projekcie uchwały, który dzisiaj trafi pod obrady rady miasta, a przed sesją wcześniej już został pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Nowa uchwała w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta Mława i zagospodarowywania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi przewiduje, że w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tak jak dotychczas od mieszkańców odbierane będą następujące, posegregowane odpady:

a) papier,

b) metale,

c) tworzywa sztuczne,

d) odpady opakowaniowe wielomateriałowe,

e) szkło,

f) bioodpady,

g) odpady niebezpieczne stanowiące odpady komunalne(np.: farby, tusze, kleje, rozpuszczalniki, lampy fluorescencyjne, urządzenia zawierające freony/rtęć)

h) przeterminowane leki i chemikalia,

i) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,

j) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

k) zużyte baterie i akumulatory,

l) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

m) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne (np.: beton, gruz ceglany, tynki, tapety, okleiny, materiały izolacyjne)

n) zużyte opony,

o) tekstylia i odzież.

W przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych uchwała wprowadza limit 500 kg rocznie, a w przypadku zużytych opon limit do 4 sztuk rocznie.

W uzasadnieniu do wspomnianego projektu uchwały rady miasta czytamy m.in.:

„Analizy dużych, jednostkowych ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon przekazywanych na  PSZOK w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wskazują na istnienie nieszczelności systemu i możliwość przedostawania się do strumienia odpadów komunalnych odpadów pochodzących z działalności gospodarczej… Wprowadzenie limitów w zdroworozsądkowych wielkościach pozwoli na uszczelnienie miejskiego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, co będzie miało pozytywny wpływ na kształtowanie się kosztów systemu, przekładający się bezpośrednio na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.”     

Ponadto w uchwale jasno wyartykułowany został tryb zgłaszania przypadków niewłaściwego wykonywania obowiązku odbioru odpadów przez przedsiębiorcę odbierającego odpady i prowadzącego PSZOK. Takie zgłoszenia należy kierować do wydziału środowiska urzędu miasta, osobiście, pisemnie, telefonicznie, bądź pocztą mailową podaną na stronie ratusza.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
2 lata temu

Gdzie w Mławie można oddać przepalone żarówki energooszczędne i led. Zakup nowych mnie nie interesuje.

Pani rzecznik ratusza – czekam na odpowiedź.

Myślę, że ten problem dotyczy nie tylko mnie.
Obawiam się tylko, że większość mieszkańców wrzuca je po prosu do śmieci zmieszanych, a tego nie powinno się przecież robić.

Biblo
Biblo
2 lata temu

W lesie dość miejsca na gruz

WML
WML
2 lata temu

No proszę o swoje to firma Novago dba, jak pamiętam wywoziłem gruz, opony i stare meble to był problem z miejscem, kontenery były przepełnione…

Czytelnik
Czytelnik
2 lata temu

I to wszystko w ramach podwyżki cen

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Las wita was, las wita was…

Kolej na następny rodzaj ogłoszeń:

„odstąpię swój roczny limit na odpady remontowe i na opony”

Nemo
Nemo
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Było „wymienię kartki na papierosy na kartki na słodycze”.
Jest „wymienię roczny limit gruzu na 4 opony”.

Starsi pewnie wspominają z łezką w oku.
W końcu co młodość to młodość 🙂

No i trzymajmy kciuki za burmistrza i radnych.
Jeszcze nam pokażą
gdzie raki zimują 🙂

Młodzież niech się uczy.
Historia, ekonomia i zarządzanie w jednym.
No i budownictwo, 500 kg, to i tak dużo 🙂

Tylko trochę drogo 🙁

BRUDAS
BRUDAS
2 lata temu

PRZEWIETRZYĆ RATUSZ ,ZMIENIĆ FIRMĘ ODPADOWĄ ,

Jurek
Jurek
2 lata temu

Nawet nie potrafią przeliczyć ile waży gruz. Jeśli ktoś będzie robił remont całego domu to te 500 kg to znikoma cześć. Co będziemy robić zresztą tego gruzu który nam zostanie bo gwarantuje że się nie da wyrobić przy remoncie całego mieszkania. Normalnie jakaś kpina, w Mławie opłata za śmieći jest jedną z najwyższych to teraz bedą nam jeszcze ograniczenia wprowadzać.

Kamil Przybyszewski że Zbigniewem Ruszkowskim
Kamil Przybyszewski że Zbigniewem Ruszkowskim
2 lata temu

Pytania

Pytania do burmistrza Miasta Mława?

1. W związku z rozpatrywanym punktem porządku obrad pozycja 15, prosimy o określenie przed jego rozpatrzeniem odpowiedzi na następujące pytania : 

1. Czy prowadzony dotychczas system odobioro odpadów PSZOK został błędnie skalkulowany i generuje straty? 

2. Czy dostarczane śmieci są kontrolawane, co do miejsca ich pochodzenia? 

4. Jaka jest skala dostarczanych odpadów do PSZOK? 

5.Ponadto prosimy, aby Radni rozważyli czy warto wyważać otwarte drzwi, gdyż najprostsza metoda kontroli pochodzenia odpadów stosowanym w innych gminacjlh jest dostarczenie przez odbiorcę odpadów zamówionego wcześniej kontenera, co pozwala kontrolować zarówno pochodzenie odpadów jak i ich ilość? 

6. Czy w związku ze zwiększeniem wpływów do systemu gospodarki odpadami czy umowa będzie renegocjowana oraz czy zostanie zmieniona uchwała dotyczącą wysokości opłat? 

Z wyrazami szacunku 

Kamil Przybyszewski

Zbigniew Ruszkowski 

rAMONA
rAMONA
2 lata temu

Normalnie jaja sobie robią. Nie potrafią, lub raczej nie chcą uszczelnić systemu odbioru odpadów od przedsiębiorców i budowlańców, i jak zwykle w łeb zwykłego kowalskiego. Chyba jasne jest, że jak nie odbiorą odpadów, to co z nimi zrobi taki delikfent ?! No chyba do kieszeni nie schowa… Zapraszamy do lasu za jakiś czas…

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Mam pomysł dla urzędników ratusza:
– wprowadzenie limitu wypijania w pracy ilości kawy do jednej kawy w tygodniu. Pijesz kawę? – piją w domu
– wprowadzenie limitu wyjść do wc – 2 wyjścia w ciągu dnia to max
– wprowadzenie limitu prywatnych rozmów telefonicznych w pracy – 0 (zero)

Wracając do tematu – następne odpady, których zwiększona ilość będzie trafiała do lasów i przydrożnych rowów.
Czy o to nam chodzi?

Ewasz
Ewasz
2 lata temu

ograniczmy ilość burmistrzów w tym mieście…
ograniczmy zatrudnienie w urzędzie miasta
leśnych dziadków z rady trzeba odstawić na boczny tor i doknoać zmian na stanowiskach

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
2 lata temu

Dosłownie robią co chcą, ale i temu postanowieniu musimy powiedzieć nie.
Warto byłoby, gdyby w Urzędzie miasta Mława, wprowadzic limity na pomysły urzędników, które utrudniają życie mieszkańcom w tym mieście.
Pytanie numer jeden
1.W kogo drużynie gra burmistrz i radni z jego lomitetu wyborczego?
2. Po której stronie staną w dzisiejszych głosowaniu Radni Prawa i Sprawiedliwości?
3. Czy czujecie Państwo sukces w związku ze współpracą Urzędu Miasta z firmą Novago?

Jan
Jan
2 lata temu

Wszyscy już mają dość tych ich pomysłów. Niestety jedyna droga to referendum aby odwołać to towarzystwo. Niestety tak jest jak rządzi duet sportowców. Co do radnych PIS to na pewno będą głosować po myśli burmistrza. Ale zapamiętamy to za 3 lata wybory. Ten czas szybko minie i to wtedy oni będą zabiegali o nasze głosy. Co do Novago powinna zostać zakończona współpraca z tą firmo bo to szkodzi mieszkańcom. Jak to możliwe że w Mławie jest najwyższy koszt za śmieci.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
2 lata temu
Reply to  Jan

Na dzisiejszą sesję Rady Miasta Mława, przesłałem plik ponad 30 pytań, w którym znajdują się pytania dotyczące firmy Novago.
Nadal podtrzymuję swoją zdanie, co do idących daleko zmian w celu odzyskania kontroli nad miastem przez mlawian.

srs
srs
2 lata temu

ale miasto jest już pod kontrolą Mławian tych bardziej ” obrotnych ” . Mało tego … nawet mają poparcie wyborców też tych bardziej ” obrotnych ” 😉

Magda
Magda
2 lata temu

Panie Kamilu w Was nadzieja. Może nie trzeba będzie czekać 3 lat, może czas najwyższy zacząć zbierać podpisy nad zmianą która większości ludzi się przysłuży ? Jako jeden z organizatorów świetnie sobie Pan z takimi inicjatywami radzi. Może warto pomyśleć? Pozdrawiam serdecznie

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  Jan

Za trzy lata pan Kowalski będzie się z nas śmiał he podejrzewam Zenon już się ustawił do końca życia

usia
usia
2 lata temu

limit jest 500 kg jest śmieszny.Pomalutku robię remont domu i sama tzw. szlichta z balkonu w budynku jednorodzinnym ważyła 680kg gruzu.. GDZIE będziemy nad limit wyrzucać ?? Samochodów w rodzinie też jest więcej niż jeden.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x