Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Powiaty działdowski, nidzicki, przasnyski w żółtej strefie


Grafika Ministerstwo Zdrowia / FB


Ministerstwo Zdrowia podczas wczorajszej konferencji prasowej podało zaktualizowaną listę powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. Wśród powiatów w strefie żółtej, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia, znaleźli się nasi sąsiedzi, powiat przasnyski działdowski i nidzicki.

Obszary, w których notuje się najwięcej zakażeń, decyzją władz centralnych zostały podzielone na trzy strefy. W tzw. czerwonej strefie noszenie maseczek jest obowiązkowe wszędzie. W strefie żółtej restrykcje są łagodniejsze, ale dotyczą dużej liczby dziedzin życia. Ministerstwo wprowadziło także listę niebieską – ostrzegawczą, dla powiatów, w których niepokojąco rośnie liczba zakażeń. To właśnie statystyka Ministerstwa Zdrowia decyduje o objęciu danego powiatu strefą czerwoną, żółtą lub ostrzegawczą.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji danych przez resort zdrowia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków wchodzą do strefy żółtej. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wczoraj  padł kolejny rekord zakażeń w Polsce, ich liczba wynosi 1 136, zaś kwarantanną objęto 125 220 osób.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił zaktualizowaną listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria żółtych stref. Wśród wymienionych powiatów znalazł się  powiat działdowski, nidzicki i przasnyski. W działdowskim choruje 48 osób, nidzickim 37, przasnyskim 39.

Obostrzenia w żółtej strefie

W powiatach oznaczonych jako żółte w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic, ale trzeba zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie liczącej maksymalnie 100 osób, nie licząc obsługi.  Obecnie wszędzie w kraju w lokalach gastronomicznych i ogródkach klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, gdzie będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos obowiązkowo. W strefie żółtej, prócz tych obostrzeń obowiązuje również limit – 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach w żółtych strefach obowiązuje limit 25 procent zajętych miejsc. Z kolei przepisy dotyczące siłowni i centrów fitness przewidują 1 osobę na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej obsadzie widowni.

RK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x