Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zaproszenie na X Ratowskie Spotkania Patriotyczne


Ratowskie Spotkania Patriotyczne to przedsięwzięcie, którego zamysłem było połączenie uroczystości religijnych i patriotycznych z rodzinnym piknikiem historycznym, a także stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń międzypokoleniowych i wspólnego wspominania bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. W tym roku zorganizowane zostaną już po raz dziesiąty.


Tegoroczne jubileuszowe spotkania patriotyczne w Ratowie, ze względu przepisy sanitarne obowiązujące wiosną, zostały przełożone na wrzesień. Jednak, ze względu na dwie ważne rocznice, organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by je zorganizować. Pierwsza z nich – najważniejsza – to stulecie Bitwy Warszawskiej – przełomowego wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, której bohaterowie  tradycyjnie wspominani są  podczas ratowskich spotkań, druga – to dziesiąta rocznica organizacji samego przedsięwzięcia, które, zgodnie z nazwą, ma być spotkaniem, spotkaniem ludzi reprezentujących różne pokolenia, poglądy, punkty widzenia, dla których jednak wspólnym mianownikiem jest patriotyzm, rozumiany jako duma z dziedzictwa przodków a jednocześnie promowanie postaw otwartości i szacunku dla każdego człowieka.

Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12.00 mszą św. w intencji Obrońców Ojczyzny z 1920 r., pod przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.00 zaplanowano koncert „Śpiewajmy pamięć o tych dniach”, w wykonaniu mławskich artystów Marty i Pawła Stawińskich, o godz. 14.00 członkowie stowarzyszenia Krechowiacy oraz jeźdźcy ze stajni Tarpan w barwach 2.go Szwadronu Mławskiego 4.go Pułku Ułanów Zaniemeńskich zaprezentują pokazy musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego. Natomiast na godzinę 15.00 przewidziano główną atrakcję pikniku, potyczkę kawaleryjską – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”.

– Stulecie Victorii Warszawskiej oraz stulecie urodzin św. Jana Pawła II, którego ojciec był oficerem 12 pułku piechoty, wsławionego podczas boju pod Leszniowem, stoczonego 1 sierpnia 1920 r. z Armią Czerwoną, to motywy przewodnie tegorocznych spotkań. Ich mottem są słowa św. Jana Pawła II: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem”, podkreślające chrześcijański wymiar patriotyzmu, na który zwracała również uwagę Konferencja Episkopatu Polski w dokumencie opublikowanym w 2017 roku.  – wskazuje ks. kan. Bogdan Pawłowski

Patronat honorowy nad uroczystościami objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego i powiatu mławskiego.

Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x