Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka. Mławianie oddali hołd ofiarom


Mszą świętą, obecnością i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Sybiraków, mławianie upamiętnili dzień 17 września – rocznicę agresji ZSRR w sojuszu z Niemcami na Polskę. 17 września to jednocześnie od 2003 roku Światowy Dzień Sybiraka. Trzeba pamiętać o tej historii, bo tych, którzy przeżyli koszmar pobytu na nieludzkiej ziemi jest z roku na rok coraz mniej. Tradycyjnie już, organizatorem obchodów był mławski oddział Związku Sybiraków.


Po mszy św. odprawionej w kościele pw. Św. Trójcy  poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali na parafialny cmentarz pod pomnik Sybiraków. Historię IV rozbioru Polski przypomniał Grzegorz Dzikowski, syn prezesa Związku Sybiraków w Mławie, Stefana Dzikowskiego. Przypomniał też historię budowy pomnika Sybiraków na młąwskim cmentarzu i zasługi dla tego dziełą ówczesnego burmistrza Henryka Antczaka.

W intencji represjonowanych została odmówiona modlitwa, gospodarze uroczystości wygłosili okolicznościowe przemówienia, młodzież poprowadziła uroczysty Apel Poległych. Na zakończenie, u stóp pomnika poświęconego Sybirakom złożono wieńce i zapalono znicze.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rex
Rex
2 lata temu

Do dziś czuję niesmak i zażenowanie po wypowiedzi jednego ze starszych panów (dla mnie skandaliczna). Warto się zastanowić, komu się daje mikrofon. A przypominam, że obecna tam m.in. była szkolna młodzież.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x