Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czarne chmury nad Mazowszem


grafika Grafitornia – Lilianna Kaleta

Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku Warszawa wyłączona z Mazowsza? Stolicą nowego województwa Radom? Co czeka nasz region, gdy partia rządząca przeforsuje swój pomysł? Ograniczone dochody, utrata unijnego wsparcia, podwójna administracja, bałagan i chaos – przestrzegają eksperci, samorządowcy i ludzie kultury.

Mazowsze kolejny raz stało się polem bitwy. Tym razem chodzi o administracyjne podzielenie naszego regionu, a konkretnie podział na dwa województwa. Z takim pomysłem – jak donosiły media – PiS wrócił pod koniec lipca. Ostateczną decyzję partia ma podjąć we wrześniu[1].

– Niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie – zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24[2] wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że nad tym projektem pracują posłowie PiS z Mazowsza. – Decyzje, czy zostanie on przedstawiony w najbliższym czasie, czy może później, zapadną niedługo.

O co tak naprawdę chodzi?

Marszałek województwa Adam Struzik mówi wprost: – To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych. Podział województwa zniszczy Mazowsze! Jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny – podkreśla marszałek.

Utworzenie oddzielnego województwa to metoda na uzależnienie finansowe wszystkich miast na Mazowszu poza Warszawą od decyzji finansowych rządu[3]wskazuje prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Co ciekawe, mimo szeregu wypowiedzi w mediach, strona rządowa nadal nie przedstawiła analiz ani konkretnych scenariuszy planowanego podziału. Nie było też żadnych konsultacji z gronem ekspertów, z mieszkańcami czy samorządowcami, którzy nie kryją zdziwienia. – Znajdziemy się w województwie o dramatycznie niskich dochodach. Będziemy funkcjonować w obszarze pogłębiającej się biedy, dysproporcji ekonomicznych i społecznych – komentuje starosta powiatu ciechanowskiego Joanna Potocka-Rak.

– Na pomyśle polityków PiS-u straci całe województwo. Placówki zdrowia są już i tak w ciężkiej sytuacji, a panująca pandemia tylko pogarsza ich kondycję finansową. Wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt, a przede wszystkim utrzymanie ich przy zaledwie 13 proc. obecnych dochodów regionu jest niewykonalne – podkreśla radny województwa mazowieckiego Paweł Obermeyer.

Łatwiej dzielić niż łączyć

Pytań o przyszłość regionu jest mnóstwo. Podobnie, jak i absurdów, z którymi być może przyjdzie nam żyć. Przykłady? Gdzie będzie stolica województwa? Jak rozliczyć dotychczasowe dotacje unijne? Jak będzie wyglądał podział środków z UE? Jak podzielić spółki kolejowe?

– Z punktu widzenia Mazowsza nie da się przejechać z Garwolina do reszty województwa inaczej niż przez jedno z sąsiednich województw. Więc to będzie jeden z absurdów. Pojawi się pytanie o dostępność komunikacyjną. Urząd marszałkowski nie w Warszawie, lecz w Radomiu albo Płocku to dla Siedlec albo Ostrołęki będzie oznaczać duży problem, więc może się okazać, że województwo mazowieckie będzie zdezintegrowane – alarmuje socjolog Jarosław Flis.

Na programy wsparcia nie ma co liczyć

grafika Grafitornia – Lilianna Kaleta

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski dodaje, że – budując relacje interpersonalne, społeczne, biznesowe czy gospodarcze – mieszkający i pracujący na Mazowszu tworzą pomyślność tego najszybciej rozwijającego się regionu w Europie. Ta sieć wzajemnych powiązań oplata całe województwo, a wspólnota trwa już ponad 20 lat.

– Władze samorządowe transferują środki do mniej zamożnych subregionów oraz zadbały o podział statystyczny województwa. Na wyrównanie różnic potrzeba oczywiście czasu, ale każdy, kto ma dobrą wolę, musi dostrzegać, jak bardzo nasza wspólnota jest zintegrowana i jak się zmienia – zaznacza Piotr Zgorzelski.

Tymczasem wraz z podziałem administracyjnym pieniędzy nowemu województwu zdecydowanie ubędzie. Nie będzie więc funduszy na dotychczasowe programy wsparcia, które każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród Mazowszan, m.in. strażaków, działkowców, nauczycieli. Zabraknie środków na stypendia dla uczniów, na remonty kościołów, zabytków czy budowę boisk, świetlic wiejskich albo doposażenie szkół. Mazowsze pozbawione Warszawy nie będzie mogło być solidarne z lokalną społecznością i samorządami, jak było do tej pory.

Metropolia warszawska impulsem rozwojowym Mazowsza

Mazowsze bez serca, czyli bez centralnej części – Warszawy i okolicznych powiatów, nie będzie mogło pozwolić sobie na tak ważne dla mieszkańców wsparcie. A to właśnie stolica z obwarzankiem generuje wysokie dochody regionu. Jak wynika z analiz urzędu marszałkowskiego, firmy z aglomeracji warszawskiej zapewniają aż 87 proc. dochodów województwa z podatku CIT. To właśnie w stolicy i sąsiadujących powiatach jest w sumie 75 proc. firm krajowych i zagranicznych! Są one impulsem rozwojowym Mazowsza. Najważniejszy dochód województwa, czyli podatek CIT, wyniósłby w nowym województwie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu.

Za tak drastycznym spadkiem dochodów nie idzie jednak redukcja zadań i obowiązków. 58 wojewódzkich placówek i spółek (szpitale, instytucje kultury, biblioteki, centra kształcenia, spółki kolejowe) ma siedzibę w metropolii warszawskiej, a 59 w pozostałej części województwa. Wśród jednostek zlokalizowanych w Warszawie są instytucje o charakterze ogólnowojewódzkim. Są to m.in.: spółki Koleje Mazowieckie, Agencja Rozwoju Mazowsza, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy czy Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych.

– Powstanie konieczność finansowania dwóch urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, dwóch sejmików, a także odrębnych służb podlegających wojewodzie i marszałkowi – mówi naukowiec prof. Zbigniew Kruszewski. Dodaje, że nastąpi zapewne także podział podmiotów ogólnowojewódzkich, np. przewoźników kolejowych. Stałe koszty administracyjne wzrosną więc zdecydowanie.

Mazowsze bez wsparcia unijnego?

A co ze środkami unijnymi? Orędownicy dzielenia Mazowsza twierdzą, że dzięki podziałowi administracyjnemu funduszy z Unii przybędzie.

– Niestety, tak to nie działa – podkreśla dr Marcin Wajda ze Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor departamentu ds. funduszy UE urzędu marszałkowskiego. – Unia Europejska, dzieląc środki na lata 2021–2027, nie widzi województw, a widzi NUTS2. Liczba województw jest więc tutaj bez znaczenia. Mówiąc wprost – od podziału administracyjnego Unia Europejska  nie da nam ani eurocenta więcej. – wyjaśnia dr Marcin Wajda. A od 2018 r. Mazowsze jest już podzielone statystycznie na dwa NUTS-y – warszawski stołeczny i regionalny.

8 września sejmik Mazowsza przyjął stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego. Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 radnych PSL−KO. Przeciwko 23 radnych PiS.

Całość artykułu: https://www.mazovia.pl/wydawnictwa/pismo-samorzadu-wojewodztwa-mazowieckiego/mazowsze-serce-polski-nr-920/art,5,czarne-chmury-nad-mazowszem-pis-zapowiada-podzial-wojewodztwa.html

_________________________________

[1] PiS: na początku września decyzja o podziale Mazowsza, pap.pl, 21.08.2020.

[2] Polskie Radio 24, 25.08.2020.

[3] Dziennik Gazeta Prawna, 13.08.2020.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
uczeń
uczeń
1 rok temu

Bardzo dobrze może w końcu toalety dworcowe w MŁAWIE będą bezpłatne.Bilety drogie pociągi się spózniają i jeszcze płatna toaleta .Czy IZBA SKARBOWA MA WIEDZĘ ?.Ja też na szkolnych toaletach zawieszę skarbonki i każę sobie płacić mogę?

pasażer
pasażer
1 rok temu
Reply to  uczeń

W Ciechanowie też prosimy o bezpłatne toalety.KORONAWIRUS CZYCHA .

Matka
Matka
1 rok temu
Reply to  pasażer

Otworzą jak wroble będą ważyć po 5 kg

Rostkuwski
Rostkuwski
1 rok temu
Reply to  Matka

Nasstepny podatek piniadzow niema.

Ogr
Ogr
1 rok temu

Pani Starosta w Ciechanowie rozbudowa nepotyzm na nispotykaną skale, wiec buzancjum może sie wkrótce skonczyć

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Super wiadomość, Mazowsze uwolni się od komunistów z PSL-PO. Struzików i innych wielmoży.

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Może dla siebie wydziel powiat mławski i będzie sama pisdokracja. Wtedy będziesz zadowolony, że sami swoi na stołkach i według nowego projektu za nic nie będą odpowiadać. Brawo ideologia pislamu.

ORG
ORG
1 rok temu
Reply to  Wolność

Wolność- ciekawe kto zapłacił za art sponsorowany Struzik z naszych podatków. Przy okazji ilu PSL ma radnych w Sejmiku ? Nikt nie daje tylu posadek ile PSL , PIS przy nich to pikuś.

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  ORG

Akurat kto w sejmiku z jakiej parti mnie nie interesuje byle nie nie byli to bezkarni gebelsi z pisu.

***** ***
***** ***
1 rok temu
Reply to  ORG

Koszt tego artykułu to promil w tym co wyrabia pisdycja np. zakup respiratorów. A ciekawe kto zapłaci za karty wyborcze Morawieckiego i Sasina?

Piotr
Piotr
1 rok temu

Całkiem ciekawy temat i wypowiedzi ale dlaczego ten tekst jest tak jednostronny, dlaczego nie ma argumentów i wypowiedzi osób z drugiej strony. Bo jedno zdanie ” A co ze środkami unijnymi? Orędownicy dzielenia Mazowsza twierdzą, że dzięki podziałowi administracyjnemu funduszy z Unii przybędzie.” które jest za, to słabe dziennikarstwo.

mławiak
mławiak
1 rok temu
Reply to  Piotr

Trzeba być bardziej spostrzegawczym, to jest materiał oznaczony jako sponsorowany 🙂 Osobiście jestem przeciwko podziałowi.

Wdzięczny Mieszkaniec
Wdzięczny Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Piotr

Nam to chyba wszystko jedno z dotacjami unijnymi. UM za nimi nie przepada

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  Piotr

https://youtu.be/AZhyj5wg5dY
Proszę tu jest za i przeciw dla podziału Mazowsza.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x