Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mamy coraz mniej wody. Mława przestanie wysyłać wodę do sąsiednich gmin


Z analizy ryzyka ujęcia wód podziemnych z tworów czwartorzędowych leżących pod Mławą wynika, że w ciągu dwóch ostatnich lat obniżyło się tzw. zwierciadło statyczne wód podziemnych, z których miasto jest zasilane w wodę. Wśród zaleceń wynikających z analizy są zalecenia regularnych pomiarów zwierciadła wody, ale też zalecenie, aby zaprzestać zasilania w wodę miejscowości w sąsiednich gminach.


Dokument sporządzony przez specjalistyczną firmę na zlecenie miejskiej spółki WODKAN, jej prezes Marek Dusiński omówił na ostatniej, sierpniowej sesji rady miasta. W konkluzji tego raportu znalazł się zapis:

W celu ochrony zasobów eksploatacyjnych ujęcia należy zaprzestać zaopatrywania sąsiednich miejscowości Otocznia, Lewiczyn Łomia  wodami i ograniczyć zaopatrzenie wyłącznie do podmiotów zlokalizowanych na terenie Miasta Mława”.  Na tejże sesji, padła też zapowiedź wypowiedzenia umów zaopatrzenia w wodę miejscowości w sąsiednich gminach.

Jak podaje ratusz, wodę dostarczamy do części miejscowości Otocznia (gmina Wiśniewo)oraz do miejscowości: Łomia, Parcele i Cegielnia Lewicka (gmina Lipowiec Kościelny), a studnie wodomierzowe są usytuowane na granicach gmin Mława/Wiśniewo i  Mława/Lipowiec Kościelny.

W 2019 rok do gmin dostarczono następujące ilości wody: gmina Wiśniewo  – 16 311 m³/rok, gmina Lipowiec Kościelny – 37 685 m³/rok. Gminy płacą za 1m3 wody, zgodnie z taryfą, która obowiązuje w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
zagraniczny
zagraniczny
2 lata temu

W Łomi i Parcelach wody pod dostatkiem, trzeba ją tylko wykopać. Odcięcie sąsiadów od wody problemu nie rozwiąże, przy tak intensywnym budownictwie w Mławie ten problem będzie narastał. Bycie mieszkańcem Mławy nie jest aż takim dobrodziejstwem.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  zagraniczny

Do tej pory nie było dobrodziejstwem, a jak wody zacznie brakować, to już w ogóle.
Trzeba konkretnych działam.
Odcinanie sąsiadów od wody to nie ten kierunek, to nie poprawi sytuacji, najwyżej ciut spowolni – nic więcej.

Wdzięczny Mieszkaniec
Wdzięczny Mieszkaniec
2 lata temu

Teraz rozumiem cenę za śmieci, bezpośrednio uzależnioną od ceny wody. Jaki ten Nasz Burmiszcz zaradny. Jak dba o dobro mieszkańców. Zadbał i teraz i zaopiekował się zasobami wody. Dziekuje.

mławianka
mławianka
2 lata temu

Taaak, teraz wiadomo dlaczego koszt za śmieci związany jest ze zużyciem wody w Mławie. Chodzi o mniejsze zużycie tego drogocennego daru natury.

Do roboty, bo niedługo dojdzie do tego, że w Mławie zacznie się zakręcać i mieszkańcom wodę i woda dostępna będzie tylko w określonych godzinach.

Panie burmistrzu nie tędy droga.

mławiak
mławiak
2 lata temu

No i to jest poważny problem.

Kubuś
Kubuś
2 lata temu

Spełnia się czarny scenariusz dla Mławy.Zamiast budować place zabaw niech bunio buduje zbiorniki retecyjne i w koncu zajmie zalewem.Drodzy Państwo bycie przynależnym do obrebu miasta tej sytuacji nie naprawi.Prosta matematyka miasto się powiększa zasoby wody maleją,ot co…

Potrzebne nowe źródełko
Potrzebne nowe źródełko
2 lata temu

Wkrótce mławianie będą mogli się przekonać na własnej skórze, że woda to towar deficytowy.

wieśniak z Łomii
wieśniak z Łomii
2 lata temu

W związku z artykułem, proponuję redakcji podjąć temat ogromnej ilości wody, która będzie użyta przez wykonawcę do budowy nowej trasy S7. Zbadać i opisać źródła zaopatrzenia. Dla nie wtajemniczonych, nawierzchnia będzie betonowa.

anna
anna
2 lata temu

Prezesem WOD-KAN jest MAREK DUSIŃSKI, nie Andrzej. Poprawcie to bo normalnie wstyd droga redakcjo

Komitet Referendalny
Komitet Referendalny
2 lata temu

My Mieszkańcy Łomi powinniśmy zrobić referendum w celu przylączenia nas do miasta Mławy. To nam bardzo się opłaci mając na względzie rychłe podwyżki opłat za wodę w sytuacji gdy miasto Mlawa przestanie nam ją dostarczać. Wójt oczywiście zapewni nam dostęp do wody ale koszt (w podatkach) będzie bardzo wysoki. Skonczy z fikcją, że jestesmy wsią. Są jeszcze inne korzyści z przyłączenia jak np. bezplatna komunikacja miejska. A więc do dzieła organizujmy się i nie sluchajmy co mówi Wójt.

Obywatel Łomii
Obywatel Łomii
2 lata temu

Bardzo dobry pomysł. Dobry czas na to, mając na względzie reformę administracyjną Mazowsza. Może radni mławscy pomogą nam. Na pomoc ze strony radnych gminy Lipowiec (z oczywistych względów) nie ma co liczyć.

Xyz
Xyz
2 lata temu

Tak myślą wyborcy *** . Przyłączmy się do Mławy to będzie tańsza woda. Będą wyższe podatki będzie straż miejska która będzie szukać łatwych pieniędzy. Komunikacja? Może warto porozmawiać z wójtem o częściowym finansowaniu wtedy mln beddzie dojeżdżać do łomi.

wieśniak z Łomii
wieśniak z Łomii
2 lata temu

Przepraszam, ale to idiotyczny pomysł. Wystarczy porównać wysokość podatków: Mława a gmina Lipowiec. Chyba, że chodzi niektórym o uleczenie kompleksów, chcieliby koniecznie mieszkać w mieście, cokolwiek to oznacza.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Smieci 10 zł m wody
Kanalizacja obowiazkowo
Podatek od nieruchomosci wysoki

adlen
adlen
2 lata temu

a skąd wójt weźmie tą wodę?? jak w miejscowości Borowe, Turza Mała już jej brakuje

Maruda
Maruda
2 lata temu
Reply to  adlen

Wracamy do epoki studni na podwórzach

Mlawa
Mlawa
2 lata temu
Reply to  Maruda

No napewno w studni zobaczysz wode posiadam studnie 18 kręgów i wody w niej na około 70cm

Asghhj
Asghhj
2 lata temu
Reply to  adlen

z Mławy

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x