Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Msza św. i piknik rycerski. Europejskie Dni Dziedzictwa w Ratowie [fot.]


337. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej stała się jednym z tematów wiodących tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w ratowskim sanktuarium, których celem, zgodnie z mottem „Ratowo – droga przez wieki”, było ukazanie przełomowych momentów w dziejach miejscowości, na tle historii całego kraju. Przedsięwzięcie o charakterze religijno-kulturalno-edukacyjnym zostało zorganizowane po raz dziesiąty.


Dni Dziedzictwa rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, której przewodniczył oraz homilię wygłosił rektor sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W homilii ks. rektor wspomniał m.in. postać włoskiego kapucyna Marka z Aviano, odprawiającego o świcie, 12 września 1683 roku, na wzgórzu Kahlenberg mszę św., do której służył król Jan III Sobieski oraz jego syn, królewicz Jakub, a potem nieustraszenie niosącego posługę kapłańską na polu bitwy.

– Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do uczczenia 337. rocznicy Bitwy pod Wiedniem, na którą zgodnie z tradycją, został zabrany przez chorążego Tomasza Narzymskiego, słynący łaskami obraz św. Antoniego z Ratowa. Bitwy, podczas której geniusz strategiczny polskiego króla Jana III Sobieskiego, a zarazem głównodowodzącego sprzymierzonymi wojskami, wsparty siłą duchową ojca Marka z Aviano, spadkobiercy św. Antoniego, uratował Europę przed nawałą osmańską – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, podczas którego przybliżona została postać rycerza Pawła z Radzanowa, doradcy księcia mazowieckiego Siemowita IV, którego gniazdo rodowe znajdowało się kilka kilometrów od Ratowa. Uczestnicy mieli także możliwość zatopienia się w kulturę rycerską, obejrzenia pokazu tańca średniowiecznego, wysłuchania prelekcji o strojach średniowiecznych i technikach ich szycia, a także obejrzenia turnieju konnego i pokazów pojedynków pieszych rycerzy w zbrojach wzorowanych na czternastowiecznych.

Następnie, w nawiązaniu do hasła przewodniego „Ratowo – droga przez wieki”, zaprezentowane zostały przełomowe momenty w historii Ratowa i okolic na tle historii całego kraju – począwszy od szesnastego wieku aż po współczesność.

Poza elementami edukacyjnymi, tradycyjnie zaplanowano również prelekcję na temat historii założenia pielgrzymkowego w Ratowie, zwiedzanie pobernardyńskiego kompleksu klasztornego a także prezentację postępów trwających właśnie prac renowacyjnych przy ołtarzu Matko Boskiej Śnieżnej, dofinansowanych ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których celem jest odkrycie unikatowej osiemnastowiecznej marmoryzowanej polichromii z drewna lipowego.

Jak co roku, można było podziwiać kunszt edukatorów i rekonstruktorów z Bractwa Rycerskiego  XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz Stajni Tarpan.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, w tym senator Jan Maria Jackowski, Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego, Włodzimierz Wojnarowski, radny powiatu mławskiego, Witold Okumski, członek zarządu powiatu mławskiego a także Mirosław Koźlakiewicz, członek Rady Społecznej przy Biskupie Płockim.

Projekt współfinansowany był ze środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku”.

Źródło i fot.: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x