Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Powiatowe obchody 100 – lecia wojny polsko-bolszewickiej w Wyszynach Kościelnych [film i fot.]


W tym roku mija setna rocznica wojny polsko – bolszewickiej. W naszym powiecie powiatowe obchody tej rocznicy zorganizowały w minioną sobotę gmina Stupsk i powiat mławski.


Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji poległych za Ojczyznę, której przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera, odprawiona w kościele parafialnym w Wyszynach Kościelnych. Nieprzypadkowo właśnie ta miejscowość była gospodarzem uroczystości. Przypomniał o nich zarówno płocki ordynariusz w homilii, jak też w dalszej części obchodów dr. Leszek Arent. Tu właśnie, w Wyszynach Kościelnych,  w 1920 roku rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bolszewicy zamordowali wówczas miejscowego proboszcza, ks. Stanisława Szulborskiego. Dziś na przykościelnym terenie stoją trzy mogiły: jedna zamordowanego proboszcza i dwie – poległych żołnierzy 49.  Pułku Piechoty.

Integralną częścią uroczystości była  prezentacja książki dra Leszka Arenta „Rok 1920 na terenach powiatu mławskiego”, gdzie autor przy pomniku poległych przypomniał historię zaciętych walk w okolicy Wyszyn i Szydłowa. Wśród imprez towarzyszących już na terenie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Wyszynach Kościelnych można było zobaczyć wystawę zbiorów Janusza Dębskiego. Nie lada atrakcją były armatnie salwy oddane przez rekonstruktorów SRH 79 p.p. Zespół „Dąbkowiacy” wcześniej zapewnił oprawę liturgiczną eucharystii, potem wraz z Orkiestrą Dętą ze Stupska dał koncert pieśni patriotycznych.

W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa mazowieckiego, władze samorządowe powiatu, wójtowie gmin, służby mundurowe i wiele pocztów sztandarowych..

JK

Zobacz fotorelację.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkanka
Mieszkanka
2 lata temu

Jak zwykle pani Cicholska piersza w szeregu a zajęła by się bardziej sprawami bieżącymi jest ich bardzo dużo, społeczeństwo byłoby wdzięczne

Smieszny
Smieszny
2 lata temu
Reply to  Mieszkanka

Za to Burniszcz w ostatnim, nawet go do glosu nie dopuścili. Jakiś przyboczny torby mu dzwigał hehehe

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x