Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Terytorialsi  szkolą się z ratownictwa technicznegoWsparcie służb ratowniczych podczas masowych wypadków komunikacyjnych to jedno z zadań realizowanych w ramach szkoleń przeciwkryzysowych, które na trzy miesiące zostały włączone do programu szkolenia żołnierzy WOT.

W ramach co miesięcznych szkoleń rotacyjnych żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, oprócz podtrzymywania zdolności bojowych szkolą się również w zakresie wsparcia innych służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym. Wspólne ćwiczenia z WOPR, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną czy Policją przygotowują żołnierzy do podejmowania działań na wypadek wystąpienia podtopień i powodzi, huraganów, pożarów wielkoobszarowych czy katastrof w ruchu lądowym.  Te ostatnie były tematem szkolenia, które zostało zorganizowane w kompanii saperów stacjonującej w ciechanowskich koszarach.

W miniony weekend saperzy w ramach weekendowej „rotacji” mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym  przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa, OSP Gąsocin oraz specjalistów ratownictwa technicznego ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Celem zajęć było przygotowanie żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do podejmowania w sposób interwencyjny działań ratowniczych, osobom poszkodowanym w masowych  zdarzeniach drogowych czy kolejowych. 

prowadzone przez nas zajęcia mają formę warsztatową, głównym tematem jest szeroko pojęte ratownictwo techniczne a dokładnie ratownictwo na drogach. Przerabiamy wszystkie punkty, które są logiką akcji ratownictwa na drogach. Mówimy o pojazdach na kołach, pojazdach na boku, pojazdach na dachu. Wszystko jest dostosowane do wyposażenia i umiejętności żołnierzy na tym etapie – mówi mł. bryg. Rafał Podlasiński, główny specjalista ds. wyszkolenia Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – takie umiejętności i taka wiedza, bez względu na mundur a nawet u osób cywilnych są jak najbardziej wskazane. Wspólnym mianownikiem każdych działań tego typu jest pomoc osobom poszkodowanym zarówno na drogach w komunikacji drogowej jak i kolejowej. W przypadku dużych zdarzeń o charakterze masowym, taka wiedza i umiejętności żołnierzy mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako wsparcie innych służb ratowniczych– dodaje.

Podczas niedzielnego szkolenia żołnierze uczyli się m.in. podstaw stabilizacji pojazdów, podstaw zarządzania szkłem, zasad bezpieczeństwa z tym związanych, nadawania priorytetów ratowniczych oraz uzyskiwania dostępu do poszkodowanych przy rożnych konfiguracjach ułożenia pojazdu. Mieli również możliwość nauki obsługi specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w zakresie ratownictwa na drogach, tj. sprzętu burzącego, hydraulicznego oraz pneumatycznego.

Strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa szkolili żołnierzy w zakresie udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych – uczymy postępowania przy wypadkach drogowych, jak skutecznie pomóc osobie poszkodowanej, jak bezpiecznie ewakuować ją z pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz udzielić jej podstawowej pomocy medycznej – tłumaczy asp. Sławomir Skibiński z PSP Ciechanów.

Zagadnienia związane z działaniami przeciwkryzysowymi będą obecne podczas szkoleń żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, do końca września.

źródło i fot.: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gfd
Gfd
2 lata temu

W weekendy mogą robić coś pożytecznego dla wszystkich – zbierać śmieci w lesie

Gfd
Gfd
2 lata temu

Przecież ci ludzie pracują w swoich zawodach.
Jak ich zbiorą z pracy gdy zaistnieje katastrofa. Kierowcy w trasie, nauczyciele w szkole, sprzedawcy w sklepach??
Chyba że katastrofy będą tylko w weekendy

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x