fot. ilustracyjne pixabay
ZUS na Mazowszu wygenerował 620 tys. bonów turystycznych, a co 5 rodzic w regionie zdążył już go nawet aktywować.
Z najnowszych danych wynika, że w województwie mazowieckim rodzice aktywowali już ponad 135 tys. bonów turystycznych. To najwięcej w Polsce. ZUS wygenerował tutaj 620 tys. bonów. Oznacza to, że 1 na 5 uprawnionych skorzystał już z dopłaty do usług turystycznych lub ma zamiar niedługo z takowych skorzystać. Jest z czego wybierać, bodo tej pory udział w programie zgłosiło ponad 17 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego.
Masz czas do końca marca 2022 r.
„Bon Turystyczny jest ogromnym wsparciem dla podmiotów turystycznych oraz rodzin. Pod koniec wakacji widzieliśmy rosnące zainteresowaniem bonem. Na jego realizację jest bardzo dużo czasu. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
BON tylko przez PUE ZUS
Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.
Świadczysz usługi turystyczne? Wciąż możesz zgłosić się do programu
Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.
Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. ZUS apeluje do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.
źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego