Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Inteligentne pojemniki na odpady na stałe w Ciechanowie


fot. UM Ciechanów


Ciechanów jest pierwszym w Polsce miastem, w którym na stałe zamontowano nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, pozwalające m.in. kontrolować selektywną zbiórkę. Przeprowadzony roczny pilotaż przyniósł pozytywne efekty w postaci wzrostu gospodarstw domowych segregujących odpady z 10 do 90%. W planach jest wyposażenie w analogiczne rozwiązania kolejnych osiedli w mieście.

Na osiedlu „Płońska” na stałe wdrożono innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Po rocznym pilotażu zamontowane zostały 24 nowe, udoskonalone, bezdotykowe urządzenia na odpady. To pierwsze takie w Polsce inteligentne i bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej.

Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów. Odpady z danego lokalu są automatycznie ważone po ich wrzuceniu. Klapy otwierają się po sczytaniu elektronicznie kodu QR mieszkania. Konstrukcja pojemników uniemożliwia też rozprzestrzenianie się odpadów, np. przy wietrznej pogodzie czy dostanie się do nich ptaków lub gryzoni. Zlikwidowany jest też problem podrzucania odpadów spoza osiedla (nie można ich włożyć do pojemnika bez posiadania kodu otwierającego urządzenia), co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich odbiorem. Zainstalowane kamery monitoringu pozwalają także na weryfikację osób pozostawiających odpady przy pojemnikach.

Montaż systemu na stałe został poprzedzony rocznym pilotażem, który przyniósł pozytywne efekty. Dla miasta był on bezkosztowy. Po pierwszym półroczu z systemu korzystało już 98 % mieszkańców osiedla. Liczba segregujących odpady gospodarstw domowych wzrosła z niespełna 10% do 90%. W anonimowej ankiecie mieszkańcy wskazali też, że dzięki monitoringowi zainstalowanemu w celach zabezpieczenia nowych pojemników czują się bezpieczniej w obrębie osiedla.

Urządzenia, które zamontowano na stałe zostały udoskonalone. Co szczególnie istotne w dobie epidemii – pojemniki są teraz bezdotykowe. Klapy otwierają się samoczynnie.

To nie tylko inteligentne, bezdotykowe pojemniki na segregację odpadów, ale cały system, umożliwiający wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Możliwe jest na przykład kontrolowanie w czasie rzeczywistym poziomu ich zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je w Ciechanowie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Z punktu widzenia logistyki i kosztów odbioru odpadów to szereg udogodnień i informacji, których do tej pory w gospodarce odpadami nie było. Przekłada się to na realne oszczędności związane z harmonogramem odbioru odpadów. Miasto otrzymuje informacje o tym, ile i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Może precyzyjnie podejmować działania w celu zwiększenia poziomów recyklingu. Osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami znają dokładną masę odpadów, a zatem mają możliwość planowania realnych kosztów, jakie miasto poniesie w obszarze gospodarki odpadami, np. według systemu SISO średnia ilość wytwarzanych odpadów przypadająca na mieszkańca wynosi ok. 210 kg rocznie – to ponad 100 kg mniej niż wynika z danych GUS.

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje, ale w zabudowie jednorodzinnej. Nowoczesny system na osiedlu „Płońska”, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie jest ona jedną z najniższych w Polsce i wynosi 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci.

System T-Master to efekt wieloletniej pracy kilkudziesięciu polskich inżynierów i programistów pochodzących z Ciechanowa i okolic. Co więcej, produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie, właśnie tu w Ciechanowie.

Ciechanów otrzymał za projekt „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady – ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami” nagrodę w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BYŁY
BYŁY
2 lata temu

A może mieszkańcy OKM i innych osiedli zaczęliby dbać i pilnować porządku w ładnych, funkcjonalnych i ekologicznych ( zadrzewionych piękną zielenią ) altanach śmietnikowych , a nie stosując się do oczywistych zasad porządku i segregacji żądają sprzątania po ich zachowaniu ! Mławska wiejska ( z awansu inteligencja ). Żądać a nic z siebie nie dać !
SODOMA i GOMORA w tej wielkopańskiej Mławie ! WWSTYD !

Olka
Olka
2 lata temu
Reply to  BYŁY

Śmieci rozrzucają żule zbierający surowce wtórne, a nie mieszkańcy.
Zarząd SM im na to w pewnym sensie dał zielone światło.

par
par
2 lata temu

Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej i segreguję odpady. Wszystkie plastiki z domu zbieram oddzielnie, ale później wrzucanie ich po kolei do okrągłej szczeliny na butelki plastikowe jest strasznie czasochłonne. Otwór pojemnika na papier jest tak wąski, że trzeba ciąć większe kartony po przesyłkach na pół wzdłuż i w poprzek, zanim można będzie je wrzucić. Kto ma na to czas? Jeśli Novago miało w planach skomplikowanie życia osobom segregującym śmieci i zniechęcenie ich do segregacji, to takie pojemniki spełniają swoją funkcję w 100%.

Mławiak
Mławiak
2 lata temu

W Ciechanowie to nawet śmietniki inteligentne mają a u nas w Mławie to nawet burmistrz inteligencją nie grzeszy

sprtw
sprtw
2 lata temu

W Mławie na osiedlach nie ma nawet zwykłych pojemników na odpady BIO to raz.

SM Zawkrze postawiła wiaty na pojemniki zmieszane i dała lokatorom klucze, ale zbieracze puszek niszczyli zamki w tych wiatach i mamy to co mamy. Wiaty są zawsze otwarte i często strach jest wejść do takiej wiaty, bo jest tam syf jak diabli.
Pojemniki na inne odpady stoją poza wiatami i mam wrażenie, że odkąd zmieniono w Mławie system opłat, niektórzy przedsiębiorcy podrzucają swoje odpady do pojemników osiedlowych, a szczególnie opakowania, które też zalegają obok pojemników. Całość wygląda fatalnie. Syf jest w wiatach i syf jest obok wiat.

Może redakcja zainteresowałaby się tym tematem i pokazała mieszkańcom Mławy i nie tylko Mławy na łamach codziennik.pl, jaki panuje porządek w miejscach przeznaczonych na śmieci, w zasobach Spółdzielni mieszkaniowej., bo to jest po prostu skandal.

Mamy XXI wiek, a na OKM wracamy chyba do średniowiecza w tym temacie.
Dobrze, że jeszcze ścieki nie plyną ulicami.
Sodoma i gomora i to nie z winy mieszkańców.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  sprtw

Trzeba jeszcze dodać, że Zawkrze zbieraczom surowców wtórnych dawało nawet klucze do tych wiat. Pogubili, to zaczęli się do nich włamywać i popsuli zamki, bo te wiaty, to w sumie „drzwiczki z byliczki”.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x