Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nadużywanie trybu korespondencyjnego sesji i komisji degraduje znaczenie rady powiatu


Nadużywanie trybu korespondencyjnego sesji i komisji w związku z koronawirusem degraduje znaczenie rady powiatu – uważa radny Tomasz Chodubski. I wnioskuje do przewodniczącego rady powiatu o nie nadużywanie tzw.trybu korespondencyjnego oraz zwoływanie komisji i sesji w tradycyjnej formie, dostosowanej do zaleceń sanitarno – epidemiologicznych.


Od początku ogłoszenia pandemii koronawirusa samorządy w różny sposób radziły sobie z koniecznością odbywania obrad plenarnych. Część samorządów stosowała rygory sanitarne w postaci maseczek i dezynfekcji i obradowała w trybie zwyczajnym, część wybierało drogę obradowania w trybie zlanym. W naszym powiecie,  od kwietnia tego roku sesje rady odbywają się w trybie zdalnym. Zdaniem radnego Chodubskiego, był już czas, aby dostosować się do funkcjonowania w istniejących warunkach.

– Rada podczas której nie ma dyskusji, swobodnego wyrażania opinii i zapoznawania się ze zdaniem innych radnych czy przedstawicieli zarządu przestaje radzić, staje się „maszynką do głosowania”, ogranicza mieszkańcom dostęp do wiedzy o działaniu samorządu. Demokracja lokalna
opiera się bowiem na swobodnej debacie i jawności – pisze w oświadczeniu skierowanym na ręce przewodniczącego rady, radny Chodubski.

– W końcu sierpnia odbywają się liczniejsze od naszej Rady Powiatu rady pedagogiczne,
a 1 września rozpoczyna się rok szkolny w powiatowych placówkach oświatowych,
do których uczęszcza po ok. 500 uczniów. Jaki my, jako Rada Powiatu Mławskiego, Starosta i Zarząd, Starostwo, dajemy przykład rzetelności i sprawności, gdy trudnością okazuje się zorganizowanie bezpiecznych obrad 10 – 30 osób?! – czytamy dalej w oświadczeniu.

Do oświadczenia radnego odniósł się przewodniczący rady powiatu Jan Łukasik.

– Robiliśmy rozeznanie. Nawet byłem za tym, żeby radę zwołać w trybie normalnym i żeby komisje się też odbyły. Większość radnych i przewodniczący komisji była za tym, żeby ta sesja dzisiejsza odbyła się zdalnie i korespondencyjnie. Skoro przegłosowała to większość radnych to proszę państwa ta rada tak się dzisiaj odbyła. Jeżeli nadal tak się będzie rozwijała pandemia koronawirusa, to być może przed każdą sesją będę wszystkich radnych pytał o zdanie. Ale jeżeli pan Tomasz Chodubski lub obojętnie jaki radny, by dzisiaj nawet zgłosił się z zapytaniem czy może być obecny na sesji, to takie pozwolenie by dostał – powiedział przewodniczący Łukasik.

JK

Poniżej pełna treść oświadczenia radnego Tomasza Chodubskiego.

OŚWIADCZENIE

Rada powiatu jest organem  stanowiącym i kontrolnym powiatu. Wśród władz samorządu powiatowego ma najbardziej demokratyczny charakter pochodzący z bezpośredniego wyboru przez mieszkańców. Okoliczności spowodowane poczuciem zagrożenia epidemią COVID-19, wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego a następnie stanu epidemii, wpłynęły
na działalność instytucji publicznych, w tym organów stanowiących samorządów. Zrozumiałe zatem było rzadsze zwoływanie Rady Powiatu Mławskiego i jej komisji, a początkowo zorganizowanie obrad nawet w tzw.trybie zdalnym – korespondencyjnym.

Po kilku miesiącach można by oczekiwać dostosowania się do funkcjonowania w istniejących warunkach. Nadużywanie trybu korespondencyjnego sesji i komisji degraduje znaczenie rady powiatu, utrudnia wypełnienie jej stanowiącego i kontrolnego charakteru. Rada podczas której nie ma dyskusji, swobodnego wyrażania opinii i zapoznawania się ze zdaniem innych radnych czy przedstawicieli zarządu przestaje radzić, staje się „maszynką do głosowania”, ogranicza mieszkańcom dostęp do wiedzy o działaniu samorządu. Demokracja lokalna
opiera się bowiem na swobodnej debacie i jawności.

Ogół obywateli, przedsiębiorstw i instytucji publicznych stopniowo dostosowało się
do organizowania dużych spotkań i do szerszego wykorzystywania nowoczesnych komunikatorów. Sądzę, że nadużywanie tzw.zdalnej – korespondencyjnej formy „obrad” Rady Powiatu Mławskiego i komisji obniża jej autorytet, zagraża demokratyczności.
W formie obrad bezpośrednich lub uzupełnianych transmisjami internetowymi odbywają się sesje i komisje parlamentarne, innych rad samorządowych czy pedagogicznych, liczne masowe lokalne wydarzenia, również z udziałem członków zarządu powiatu i radnych.
W końcu sierpnia odbywają się liczniejsze od naszej Rady Powiatu rady pedagogiczne,
a 1 września rozpoczyna się rok szkolny w powiatowych placówkach oświatowych,
do których uczęszcza po ok. 500 uczniów. Jaki my, jako Rada Powiatu Mławskiego, Starosta i Zarząd, Starostwo, dajemy przykład rzetelności i sprawności, gdy trudnością okazuje się zorganizowanie bezpiecznych obrad 10 – 30 osób?!

Panie Przewodniczący, wnioskuję o nie nadużywanie tzw.trybu korespondencyjnego,
o zwoływanie komisji i sesji w tradycyjnej formie, dostosowanej do zaleceń sanitarno – epidemiologicznych, zapewnienie odpowiednich większych pomieszczeń, umożliwienie uczestnictwa radnych w obradach również poprzez komunikatory internetowe.
Proszę o załączenie Oświadczenia do protokołu z XVIII sesji Rady Powiatu Mławskiego.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mlody
Mlody
3 lata temu

Włodzimierz stan naprzeciw zwykłych ludzi, zwalnianych z PGR, RASP czy SKR i powiedz im w oczy te swoje „solidarnościowe” dyrdymały. Wałęsa uwłaszczył PRL na ich majątku. Porozmawiaj z ludźmi że stoczni gdańskiej! Na ten moment snujesz wizję, mimo, że historia temu przeczy. Nie odwrócisz tego co się stało. Czemu okłamujesz sam siebie. Wszyscy wiemy co działo się w Magdalence i podczas nocnej zmiany. Zamilcz głupcze.

Wlodzimierz Bruzdziak
Wlodzimierz Bruzdziak
3 lata temu
Reply to  Mlody

Moj komentarz do twojego vpostu GLUPCZE, :Z WLASNEGO DOSWIADCZENIA WIEM , ZE KIEDY POSZERZA SIE POLE WOLNOSCI, TO DO GLOSU TEZ DOCHODZA. — IDIOCI !! A ty jestes tego przykladem !! I dlatego nie bede prowadzil polemiki co do zdarzen z przed lat 40, z taka k***o, jest wstyd prowadzic wymiane mysli, sluchaj dalej tych przekazow.

Mlody
Mlody
3 lata temu

dziadek z bliska, ADVOCEM, świetnie opisałeś siebie. Chamstwo przez ciebie przemawia. Gdybyś tak do mnie powiedział na żywo, to po dżentelmeńsku dostałabyś po prostu w pysk. Tu możesz dawać upust swojej frustracji.

Włodzimerz Brużdziak
Włodzimerz Brużdziak
3 lata temu
Reply to  Mlody

Pamietaj o tym że nie jesteś anonimowym, chcesz robić za bohatera to postaram ci sie to umożliwić,( wymoderowano), skończyłem z anonimowością, a ten twój post to grozba karalna i te twoje grozby, DŻENTELMENA zgłaszam na POLICJĘ.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Mlody

Tam też był drugi Lechu, czyli L. Kaczyński, nie tylko Wałęsa.

Wlodzimierz Bruzdziak
Wlodzimierz Bruzdziak
3 lata temu

,W uzupelnieniu, mego komentarza, chcualbym przypomiec, tym zapominalskim ze :: WOLNOSC jest tylko wowczas gdy NAROD tworzy jednosc, a lud w nim zyjacy czuje sie wlodarzem, a nie zas niewolnikiem garstki opetanych.!!! SA TO SLOWA S.P. PAPIERZA POLAKA JANA PAWLA II.

Mlody
Mlody
3 lata temu

Papieża przez „Rz” No k….. A

Wlodzimierz Bruzdziak
Wlodzimierz Bruzdziak
3 lata temu

Panie CHODUBSKI, zapoznalem sie z Panskim oswiadczeniem, swoj apel kieruje Pan do Przew. Rady LUKASIKA, czlowieka, ktorego do tych funkcji wyniosla SOLIDANOSC, a ktory w dniu 31 Sierpnia 2020 zdaje sie zapomnial o tej SOLIDARNOSCI, W 40 ROCZNICE JEJ ISTNIENIA, i musxe Panu powiedziec, ze watpie aby te panskie sluszne postulaty kierowanie do LUKASIKA, ODNIOSLY JAKIS SKUTEK, dlayego ze uwazam iz jest to za trudne, do wykonania dla KOMBATANTA SOLIDARNOSCI, tory w40 to Rocznice powstania SOLIDARNOSCI, jakby o tym zapomial, ze nawet nie potrafi, przed dawna siedziba SOLIDARNOSCI, przy ul ZWIRKI ZLOZYC SYMBOLICZNYCH KWIATOW, KU PAMIECI !! Wysluchalem dzis przemowien, bohatera tamtych lat LECHA WALESY, ale z niesmakiem przyjalem wystapienie, PREMIERA MORAWIECKIEGO, Ktory wymienial bohaterow tsmtych lat , ale zapomial chyba celowo o WALESIE, ALE pamietal, o s.p LECHU KACZYNSKIM, KTORY NIE BYL POSTACIO WIODACA W TAMTYM CZASIE., JEST TO BARDZO PRZYKRE, tym bardziej kedy mowil, o SOLIDARNOSCI— gdzie sie podzisla ta SOLIDARNOSC, bo dzis jest y tylko podzial. Dobrze ze chociarz o glownych bohaterach pamietal PREZYDENT DUDA. PANIE TOMASZU CHODUBSKI, — przykre jest to ze musial Pan az uciekac sie do odezwy, aby prxupominac Przewodniczacemu, o podstawowych ptawach demokracji.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x