Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

1. września. Nie będzie widowisk plenerowych, obchody przybiorą inną formę


Tegoroczne obchody wybuchu rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą przybiorą formę odmienną od tej, do której przywykliśmy przez ostatnich 12 lat. Choć – ze względu na zagrożenie epidemiczne – nie organizujemy dużych widowisk plenerowych w centrum Mławy i na przedpolu miasta w Uniszkach Zawadzkich, postaraliśmy się zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że rocznica września 1939 roku jest dla mieszkańców i władz Mławy wydarzeniem wyjątkowym.


1 września w Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach o godzinie 17:00 odbędą się oficjalne obchody, na które zapraszają Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski oraz Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Mariusz Gębala. Od godziny 16:20 pod przystanek na Starym Rynku w Mławie podstawione będą autobusy, które przewiozą uczestników obchodów pod pomnik Piechura. W tym roku uroczystość w Mauzoleum żołnierzy września wyjątkowo odbędzie się bez asysty 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej – spadkobiercy 20. Dywizji Piechoty walczącej we wrześniu 1939 roku pod Mławą. Posterunek honorowy przy pomniku Piechura wystawi 5. Mazowiecka Brygada Terytorialna z Ciechanowa. Udział pocztów sztandarowych w wydarzeniu burmistrz Sławomir Kowalewski pozostawił do decyzji dyrektorów szkół i innych instytucji. Program publikujemy TUTAJ.

Także 1 września 2020 r., ale o godzinie 19:15 odbędzie się premiera krótkometrażowego filmu „Szacunek”, wyprodukowanego przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Obraz zostanie odtworzony w plenerze, na elewacji „Popówki”  w zabytkowym parku miejskim im. Józefa Piłsudskiego.

Tego samego dnia od rana na ogrodzeniu parkowym od strony ul. Żeromskiego będzie można zwiedzać wystawę „4.00 Wisła ruszyła”, przygotowaną przez Grupę nieformalną – Mława miasto zabytkowe.

Dla miłośników konkursów także przygotowaliśmy niespodzianki. Już trwa zabawa na facebook-owym profilu miasta M Miasto Mława (na odpowiedzi czekamy do końca sierpnia), a 1 września od rana na antenie Radia 7 będzie można posłuchać zagadek związanych ze zbliżającymi się rocznicami. Dla osób, które prawidłowo odpowiedzą na nasze pytania mamy przygotowane specjalne nagrody.

Warto przypomnieć, że 1 września harcerze Związku Harcerstwa Polskiego wspólnie ze funkcjonariuszami Straży Miejskiej odwiedzą miejsca pamięci, znajdujące się na terenie naszego miasta, i zapalą tam znicze. 

Film nie tylko 1 września

Pokazy filmu „Szacunek”, wyświetlanego na budynku Pałacu Ślubów w parku miejskim będą kontynuowane także w pierwszym tygodniu września (od 1 do 7 dnia tego miesiąca). Godzina rozpoczęcia jest stała – 19:15. We wtorek, środę, czwartek i niedzielę pokazy będą trwały do godziny 21:00, natomiast w piątek i sobotę – do 21:45. Zapraszamy!

Obrazki sprzed lat

Od 1 września na ogrodzeniu zabytkowego parku miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie wystawę „4.00 Wisła ruszyła” wyeksponują członkowie Grupy nieformalnej – Mława miasto zabytkowe. Obrazujące działania wojenne na terenie powiatu mławskiego we wrześniu 1939 r. banery będą rozwieszone na przęsłach ogrodzenia od strony ulicy Żeromskiego. Wystawę można będzie oglądać do końca września 2020 r. Premiera tej ekspozycji odbyła się w 2019 roku.

Konkursy, konkursy…

Na profilu facebook-owym M Miasto Mława opublikowaliśmy zadania dla mieszkańców Mławy i osób zainteresowanych informacjami z naszego miasta. Zapraszamy do wspólnej zabawy – wystarczy tylko odpowiedź zamieścić w komentarzu.

A oto pytanie: 1 września br. będziemy obchodzili 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. Burmistrz Sławomir Kowalewski co roku podczas miejskich uroczystości apeluje o podejmowanie działań mających na celu pielęgnowanie pokoju i niedopuszczenie do podobnego konfliktu w przyszłości. Jak podkreśla, największe konflikty zaczynają się od jednostek. Co każdy z nas może zrobić, aby zadbać o dobre relacje w swoim najbliższym otoczeniu? Na odpowiedzi czekamy do 31 sierpnia 2020 r. Autorów trzech najciekawszych nagrodzimy zestawami upominków patriotycznych. Wejdź na M Miasto Mława i wygraj! Regulamin konkursu dostępny na stronie bip.mlawa.pl w zakładce „Zarządzenia Burmistrza”.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x