Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Coś dla miłośników żywej historii


W pierwszą wrześniową sobotę na ciechanowskich błoniach zamkowych odbędzie się piknik historyczny. Będzie można podziwiać pokazy walk historycznych oraz stroje i zbroje z epoki. W atmosferze średniowiecza zaprezentują się też rzemieślnicy. Atrakcją pikniku będzie możliwość podróży w czasie dzięki technologii VR.


5 września (sobota) na  błoniach zamkowych stanie prawdziwe obozowisko historyczne. Organizatorzy „Buntu Mazowsza” przeniosą zebranych do czasów XI w., kiedy Mazowsze walczyło o niezależność od Państwa Piastów.

Na pikniku będzie można oglądać widowiskowe pokazy inscenizacji walk historycznych w wykonaniu rekonstruktorów. W pełnym ekwipunku średniowiecznych wojów stawać będą do pojedynków, opowiedzą o swoim uzbrojeniu, technikach walk oraz jak prowadzono dawniej wojny.

Będzie można spotkać złotnika tworzącego niezwykłe ozdoby technikami i narzędziami sprzed 1000 lat, kowala i kolczużnika, który zaprezentuje jak tworzono narzędzia, snycerza i szczytnika prezentującego obróbkę drewna i produkcję tarcz. Na pikniku obecny będzie garncarz, u którego będzie można spróbować swoich sił w lepieniu gliny. Będzie można dowiedzieć się, w co grali królowie i jak spędzali czas mieszczanie w karczmach oraz samemu spróbować sił w grach z epoki.

Na stanowisku ze specjalnie przygotowanymi mieczami, maskami szermierczymi i tarczami uczestnicy pikniku będą mieli okazję, aby w bezpieczny sposób spróbować swoich sił w sztuce fechtunku i strzelaniu z łuku dzięki

Największą nowością i niespotykaną nigdzie indziej atrakcją będzie możliwość podróży w czasie dzięki technologii VR (Virtual Reality).

W trakcie pikniku historycznego dla zwiedzających dostępna będzie też wystawa historyczno – archeologiczna, która wraz z wystawą dostępną na Zamku Książąt Mazowieckich przybliży odwiedzającym dawne życie w Ciechanowie. 

Dla najmłodszych uczestników pikniku przygotowany będzie kącik animacyjny, skryptorium z nauką średniowiecznego piśmiennictwa, kącik małego archeologa oraz wiele innych atrakcji.

Na terenie obozu przestrzegane będą wszystkie wymogi związane z wprowadzonymi przez rząd stanem epidemii. Wejście na teren wydarzenia będzie możliwe w maseczkach osłaniających usta i nos.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pozytywnie Historyczni. 

źródło: UMM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x