Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zarząd powiatu wygrywa w WSA. Sąd oddalił skargi wojewody w sprawie wyboru dyrektor SOSW


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargi Wojewody Mazowieckiego na pięć uchwał zarządu powiatu związanych z procedurą konkursową wyboru dyrektora SOSW w Mławie. W żadnej z nich WSA nie dopatrzył się istotnego naruszenia prawa. W związku z tym zarząd powiatu wydał specjalne, poniżej publikowane stanowisko.

Informacja Zarządu Powiatu Mławskiego

W dniu 21 sierpnia 2020r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył merytorycznie na rozprawie pięć zaskarżonych przez Wojewodę Mazowieckiego uchwał Zarządu Powiatu Mławskiego dotyczących przeprowadzonego w ubiegłym roku postępowania konkursowego na stanowisko Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mławie. W rozprawie Zarząd Powiatu Mławskiego reprezentowała radca prawny Bożenna Marchel-Potrzuska. Wbrew zarzutom jednego z radnych Rady Powiatu Mławskiego podważającego kwalifikacje prawnicze radcy prawnego Starostwa Powiatowego w Mławie oraz wskazującego na żenujący poziom odpowiedzi na skargę przez Zarząd Powiatu Mławskiego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w 100% przyznał rację Zarządowi Powiatu Mławskiego, oddalając wszystkie pięć skarg Wojewody Mazowieckiego.

Sąd nie podzielił stanowiska Wojewody z żadnej ze skarg, nie dopatrując się w postępowaniu Zarządu Powiatu Mławskiego istotnego naruszenia prawa.

Sąd stwierdził, iż w danej sprawie organ był właściwy (Zarząd Powiatu Mławskiego) oraz prawidłowo przeprowadzona została procedura konkursu.

W spornych kwestiach dotyczących udziału w komisji jako przedstawicieli organu prowadzącego zarówno 2 członków Zarządu Powiatu Mławskiego tj. Pana Zbigniewa Markiewicza i Pani Krystyny Zając oraz radnego Szymona Zejera, Sąd podzielił stanowisko Zarządu Powiatu Mławskiego, że osoby te mogą być członkami komisji, gdyż przedstawiciel organu to nie tylko pełnomocnik jak w skardze podnosił Wojewoda Mazowiecki ale i reprezentant organu. Reprezentantem takim może też być radny powiatowy związany z oświatą.

W kwestii nadreprezentacji związkowej w komisji  Sąd uwzględnił interpretacje zastosowaną przez Zarząd Powiatu Mławskiego podkreślając, iż przepisy w tym względzie ostatnio ulegały zmianie, nie mniej zarówno wcześniejsze, jak i obecne są dalej bardzo nieprecyzyjne i jeśli ustawodawca uchwala tak nieprecyzyjne przepisy, to nie można organowi postawić zarzutu naruszenia prawa, jeśli stosując je przyjmuje inną interpretacje niż np. Wojewoda, ale potrafi uzasadnić zasadność stosowanej przez siebie interpretacji.

Reasumując Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który sprawuje kontrolę działalności administracji publicznej pod kątem zgodności z prawem wydał wyrok, który pozwoli zakończyć trwający wokół sprawy konkursu na Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mławie stan niepewności, wywołany przez osoby, które nie zgadzały się z wynikiem tego konkursu i pozwoli spokojnie pracować osobom w tym ośrodku zatrudnionym.

Przypomnijmy, na początku czerwca 2019 roku, zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora SOSW. Przed komisją konkursową stanęły dwie kandydatki: Katarzyna Drozdowska – sprawująca już poprzednio funkcję dyrektora SOSW i nauczycielka SP w Sarnowie – Magdalena Kozakiewicz. Konkursowa komisja starostwa uznała, że lepszą kandydatką będzie Magdalena Kozakiewicz.

Ta decyzja wywołała protesty części pracowników ośrodka, rodziców oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy uważali, że o wyborze nowej dyrektor zadecydowały względy pozamerytoryczne, a procedura konkursowa obarczona była błędami. Pisma  protestacyjne trafiły wtedy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, wojewody, kuratorium i starostwa, przed tym ostatnim odbył się nawet uliczny protest.

Wojewoda Mazowiecki w dniu 8 listopada 2019 roku skierował skargę do WSA w Warszawie na pięć uchwał Zarządu Powiatu Mławskiego dotyczących procedury konkursowej wyboru na stanowisko dyrektora SOSW. Główny zarzut podniesiony przez wojewodę w skardze do WSA opiera się na tym, że w skład komisji konkursowej organ wykonawczy (zarząd powiatu) delegował jako swoich przedstawicieli osoby nieuprawnione do zasiadania w komisji, a także przy powoływaniu przedstawicieli organizacji związkowych spowodował ich nadreprezentatywność w składzie komisji.

W czerwcu 2020 roku podczas obrad sesji rady powiatu do sprawy ponownie odniósł się radny Jan Salwa. Skrytykował wtedy treść odpowiedzi zarządu powiatu na skargę przesłaną do WSA, a jej autorce – radcy prawnej starostwa Bożenie Marchel Potrzuskiej zarzucił żenujący poziom użytych argumentów.

 

 

mat.sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Green
Green
3 lata temu

1:0 dla powiatu, Bunio na bramę

Green
Green
3 lata temu

1:0 dla powiatu, lepsza obsługa prawna niż miejska, zapatrzona w ….

Ktoś
Ktoś
3 lata temu

Jakby nie patrzył burmistrza do więzienia!

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Ktoś

Co ma do tej sprawy burmistrz?

Ktoś
Ktoś
3 lata temu

Kupa złodziei!

Włódzimierz Bruzdziak
Włódzimierz Bruzdziak
3 lata temu
Reply to  Ktoś

Mądry POLAKA po szkodzie !!— zanim to napisałeś to winieneś się zastanowić ?? == KTO TĄ KUPĘ ZŁODZIEI === WYBRAŁ , KTO DOPROWADZIŁ DO TEGO ŻE DAŁ TYM OSOBOM, tej kupie??? MANDAT ZAUFANIA ??? to nie ufo to MY mieszkańcy pozwalamy i wybieramy dając ludziom mandaty do rządzenia, tym bardziej że w większości to nie są pierwsze ich kadencje. Twoje oceny i opinie obecnego stanu są bardzo odważne, ABY STAWIAĆ TAKIE TEZY TO TRZEBA MIEĆ NA PRAWDĘ MOCNE ARGUMENTY— W CO WĄTPIĘ ??? — tylko że te Twoje pisanie jest sobie a muzom.!!!!!!

Ktoś
Ktoś
3 lata temu

Panie Bruździak nie przeżywaj tak bardzo

Włodzimierz Bruzdziak
Włodzimierz Bruzdziak
3 lata temu
Reply to  Ktoś

A dlaczego mam nie przeżywać ???== skoro takimi głupotami zaśmiecasz tylko portal, no tak ale może masz rację, skoro te twoje wypociny świadczą tylko o tobie a może sam należysz do tej KUPY ZŁODZIEI !!!== ale ?? w pewnym sensie rzutują na wszystkich. TYLKO SZKODA ŻE PISZESZ POD TAKIM NICKIEM===jak jesteś takim odważnym to co stoi na przeszkodzie, abyś pisał pod nazwiskiem. !!!!!

jaaa
jaaa
3 lata temu

To, że konkurs pod względem formalnym był w porządku, nie oznacza, że był uczciwy. Grunt to móc spojrzeć sobie w twarz ;]. If you know what I mean….

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  jaaa

Co to jest uczciwość?
Grono tych co nie powinni umieć sobie spojrzeć w twarz jest bardzo liczne. W dzisiejszych czasach gdzie króluje zakłamanie, brak rzetelności w działaniu, gdzie co innego się mówi, co innego robi, a jeszcze co innego się myśli normą stała się obłuda, dbanie tylko o własne interesy i dążenie do celu wszelkimi możliwościami, nawet po trupach. Dziś skrzywdzić kogoś dla ludzi na stołkach, ludzi mających wpływ na podejmowane decyzje jest nic nie znaczącym incydentem o którym się bardzo szybko zapomina.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x