Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

GRHLC w Białymstoku


Obchodzonym wcześniej rocznicom Bitwy Białostockiej zwykle towarzyszyła rekonstrukcja historyczna tamtych wydarzeń. W tym roku ze względów na pandemię, obchody były nieco skromniejsze, ale nie obyły się bez mławskiej GRHLC.


W niedzielę (23 sierpnia)  na Rynku Kościuszki (przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i katolicką katedrą) zobaczyć można było militaria z okresu wojny polsko – bolszewickiej i poczuć klimat lat dwudziestych ubiegłego wieku, a to za sprawą napotkanych na ulicach rekonstruktorów, zarówno formacji militarnych – jak też mławskiej grupy, która od początków swojego istnienia ma charakter ludności cywilnej.

Bitwa Białostocka stoczona została 22 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 pułkiem piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami rosyjskiej 16 Armii oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii. Zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich. W walkach o Białystok polskich żołnierzy aktywnie wspierała ludność cywilna.

red.

Foto: Wiesław Cieślak Dariusz Tadrzyński Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta Sandra Kalmus

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
1 rok temu

Haha, same starsze osoby. Chodzą plotki że młodzież jak i niektórzy starsi zostali wyrzuceni za wyrażanie swojego zdania. No i widać co z tego wyszło że nie macie nikogo 😛

anonim
anonim
1 rok temu

Jakie stroje…Wpiszcie sobie w internet czy zajrzyjcie do książki i sprawdźcie jak ubieraly się wtedy kobiety bo napewno nie tak.

Gnom
Gnom
1 rok temu

Uwazacie zetak wyglądało spoleczenstwo Białegostoku pod okupacja armii czerwonej ? Chyba jakiś sgrzycik w odtwarzaniu
A ogolnie ten w kolorowych fatałaszkach to chyba sie od jakiegoś pochodu oderwał

Alek
Alek
1 rok temu

Ciekaw jestem, kiedy ktoś zainteresuje się obrażaniem spolecznośći żydowskiej, bo te ” przebranka” rodem z filmu z Liusem de Funes.

Lippe Kaufberg
Lippe Kaufberg
1 rok temu

Hmmm… mieszkańcy Mławy pojechali na gościnne występy przebrani za Żydów z Białegostoku? Tam swoich nie mają?

...
...
1 rok temu

Wajcha najlepszy

Tobi
Tobi
1 rok temu
Reply to  ...

A który to ?

...
...
1 rok temu
Reply to  Tobi

Żyd

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x