Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

X Europejskie Dni Dziedzictwa w zespole klasztornym w Ratowie


„Ratowo – droga przez wieki” pod takim hasłem nawiązującym do hasła ogólnopolskiego „Moja droga” odbędą się X Europejskie Dni Dziedzictwa w osiemnastowiecznym Zespole klasztornym w Ratowie. Tradycyjnie poza zwiedzaniem zabytkowego kompleksu zostanie zorganizowany plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”


Wydarzenie zainauguruje 13 września o godz. 9.30 msza św. w intencji mieszkańców Europy, natomiast od godz. 11.00 przewidziane są liczne atrakcje kulturalne, w tym  plenerowy piknik rycerski ”Śladami Pawła z Radzanowa” – znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego, właściciela Radzanowa i Ratowa, który żył na przełomie XIV i XV wieku. W ramach pikniku zostanie zaprezentowany konny turniej rycerski, pokazy pojedynków rycerskich, gawędy o historii Ziemi Radzanowskiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną gry i zabawy dworskie oraz warsztaty tańca będą odbywały się wyłącznie na świeżym powietrzu oraz zostaną zaaranżowane w taki sposób, by ich uczestnicy mogli wykonywać przewidziane dla nich zadania z zachowaniem dystansu społecznego.

Dodatkowo w myśl hasła „Ratowo – droga przez wieki” nawiązującego bezpośrednio do hasła ogólnopolskich tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja Droga” zaprezentowane zostaną w formie happeningu historycznego scenki z najważniejszych wydarzeń Ziemi Radzanowskiej od XIV do XX wieku.

W ramach EDD będzie można zwiedzać obiekt oraz wziąć udział w warsztatach „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku”, których celem jest przybliżenie wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej unikatowego rokokowego kościoła pw. św. Antoniego, czerpiącego swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego.

– Na przestrzeni wieków mieszkańcy Ratowa jak i przybywający tu pielgrzymi przebyli długą i czasem trudną drogę do naszego teraz. Teraz, będącego z jednej strony czasem niepewności, związanej choćby z pandemią ale jednocześnie czasem pokoju, wywalczonego przez naszych przodków. Dlatego też już po raz dziesiąty spotkamy się, by odkrywać nasze chrześcijańskie europejskie dziedzictwo w ciekawej formie łączącej edukację z zabawą – zaprasza rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 r. Osada jest wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego do grobu św. Jakuba w Composteli i który sprawował ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV. Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również siedemnastowieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w osiemnastowiecznym wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza.  Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II Wojny Światowej. Je wielowymiarowa i warta odkrywania przeszłość to fundament, na którym obecne pokolenia budują swoją przyszłość.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x