Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy wymazy pobierają zgodnie z procedurą? [zobacz film i zdjęcia]


Od dłuższego już czasu również w Mławie trwa pobieranie wymazów od osób z podejrzeniem COVID-19. Zadania te realizują bezpośrednio zewnętrzne grupy wymazowe. Wątpliwości czy zawsze dokonywane jest to zgodnie z procedurą ma jeden z czytelników, który nadesłał nagranie i zdjęcia z takiej właśnie sytuacji.


– Na zdjęciach widać, że kierowca nie jest ubrany odpowiednio w kombinezon, na video pokazane jest jak pani która pobierała próbki wsiada do auta w pełnym ubraniu, gdzie wyszła od osoby z podejrzeniem COVID 19 i wsiada do kierowcy, który zabezpieczony nie jest i może przenieść na niego wirusa – pisze czytelnik.

Co mówią o procedurze pobierania wymazów procedury opracowane przez specjalistów?

Cytujemy tu fragmenty zasad pobierania i transportu materiału do badań metodami molekularnymi RT PCR w kierunku SARS-CoV-2 opracowanych przez krajowego i wojewódzkich konsultantów  w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.  Procedura ta wygląda następująco:

Przygotowanie do pobrania materiału

Osoba pobierająca:

– Przygotowuje zestaw do pobierania oraz transportu próbki – Opisuje opakowanie zasadnicze danymi pacjenta – imieniem, nazwiskiem i nr PESEL – Dezynfekuje ręce – Zakłada fartuch ochronny – Zakłada maskę – Zakłada przyłbicę – Zakłada rękawiczki ochronne jednorazowego użycia – powinny zachodzić na rękawy fartucha (w przypadku pobrania w domu pacjenta należy założyć 2 pary rękawiczek)

Postępowanie po pobraniu w domu pacjenta

Osoba pobierająca – Zdejmuje zewnętrzną parę rękawic i wyrzuca je do worka lub pojemnika na odpady medyczne zakaźne – Ściąga fartuch ochronny nie dotykając jego powierzchni zewnętrznej i wyrzuca go do pojemnika na odpady medyczne zakaźne – Ściąga przyłbicę (gogle) i dezynfekuje ją przy pomocy chusteczek nasączonych środkiem alkoholowym – Zdejmuje drugą parę rękawic i wyrzuca je do worka lub pojemnika na odpady medyczne zakaźne – Dezynfekuje ręce – Zakłada świeże rękawice – Pakuje pobrany materiał do opakowania wtórnego (w opakowaniu wtórnym może znajdować się kilka opakowań zasadniczych) – Dezynfekuje powierzchnię opakowania wtórnego przy pomocy chusteczek nasączonych środkiem alkoholowym i umieszcza go w opakowaniu zewnętrznym. – Zdejmuje rękawiczki – Dezynfekuje ręce – Zdejmuje maskę i wyrzuca do pojemnika na odpady medyczne zakaźne – Dezynfekuje ręce

Transport materiału do laboratorium

W czasie transportu pobranych próbek do laboratorium (tak jak w przypadku innych materiałów potencjalnie zakaźnych) obowiązuje zasada potrójnego opakowania • opakowanie pierwsze – zasadnicze stanowią wymazówki z pobranym materiałem umieszczone w zakręcanej probówce lub zakręcane pojemniki zawierające materiał z dolnych dróg oddechowych. Zaleca się dodatkowo umieszczanie pierwszego opakowania w zamykanym woreczku foliowym, tak, aby w przypadku jego złego zakręcenia nie doszło do kontaminacji innych próbek znajdujących się w opakowaniu wtórnym • opakowanie drugie – wtórne to zakręcany plastikowy pojemnik najlepiej ze znakiem BIOHAZARD lub inne zakręcane/ szczelnie zamykane plastikowe opakowanie (np. probówka typu falcon) z naklejką biohazard (uwaga: nie stosować opakowań na odpady medyczne, by nie narażać personelu na ryzyko zranienia przy otwieraniu) • opakowanie trzecie – zewnętrzne stanowi skrzynka transportowa (np. kartonowe pudełko), oznaczona piktogramem BIOHAZARD. Opakowanie zewnętrzne można dodatkowo umieścić w termotorbie. Zarówno opakowanie wtórne jak i zewnętrzne (trzecie) należy traktować jako jednorazowe.

red.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mercedes
Mercedes
3 lata temu

Totalnie wyluzowane towarzystwo. Szarego ludzika ścigają za brak maseczki a co robią „SŁUŻBY”? Gratulacje kochani.Śmiech na sali.

Kali
Kali
3 lata temu

Wirus jak grypa zakaźny,to inna odmiana grypy,i co roku mogą być różne wirusy grupowe,bo klimat się zmienił,nie ma zim.Wiec chyba nie warto tak panikować i robić takiej paranoji z wirusem.Widac Służba zdrowia się nie boi,co widać na zdjęciach i zna prawdę,a ludzi media straszą.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu

Jeśli to mławska ekipa (w co wątpię bo nie mamy oddziału zakaźnego) to może dyrektor powinien się wypowiedzieć?
Takie nagranie i odsunięcie tych pracowników od pracy powinna podjąć prokuratura.
Nam dają mandaty bądź wnioski do sądu to czemu służba zdrowia nie może odpowiedzieć prawnie??
Mimo że szanuję pracowników służby zdrowia to takie zachowanie jest śmieszne i nie powinno te osoby pracować!!!

srs
srs
3 lata temu

czyli materiał jest pobierany wg takich procedur jak nie którzy noszą maseczki , tak to działa . Może jest też tak że wirus nie jest aż tak bardzo zaraźliwy i ludzie z branży to wiedzą i teoria że wirus to „fejk” ma sens.

Paweł
Paweł
3 lata temu
Reply to  srs

Trafiłeś w sedno. Wirusa nie ma, zrozumcie to w końcu.

srs
srs
3 lata temu
Reply to  Paweł

tylko dywaguję . to tylko jest teoria. czas pokaże .

Łukasz
Łukasz
3 lata temu
Reply to  Paweł

Głupcy i tak nie zrozumieją… Przykładem jest zamykanie granic Polski dopiero wtedy kiedy Ł. Szumowina wróci z Hiszpanii. Haha. Śmiech na sali.

srs
srs
3 lata temu
Reply to  Łukasz

smutne jest też to że teorie swe ktoś opiera na animozjach do danych ludzi i partii . W tym przypadku w grę wchodzi tylko nauka i jest to policzalne . Problem jest w tym że nie jesteśmy epidiomologami. Ciekaw jestem dlaczego też ludzie szczepią się od malarii jak lecą do Afryki itp. A ostatnie badania mówią tutaj do antyszczepionkowców że autyzm jednak nie jest powodowany podaniem szczepionki i przykłady by mnożyć. Jedynie o co można mnieć pretensje to o np. lockdown czy na kwartannie trzeba tyle siedzieć. Niech każdy zajmie się tym co robi najlepiej i będzie dobrze.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x