Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ponad 300 terytorialsów szkoliło się w miniony weekend


fot. Krzysztof Mystkowski


W miniony weekend ponad 300 terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się rotacyjnie, a 80 rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

Ostatni weekend okazał się bardzo intensywny dla terytorialsów z północnego Mazowsza. W sobotę kiedy od wczesnych godzin porannych wcielano nowych ochotników, żołnierze  pododdziałów brygady rozpoczynali co miesięczne szkolenie rotacyjne. Terytorialsi z Komorowa realizowali zajęcia strzeleckie na strzelnicy w Kątach Węgierskich i Wesołej,  a 51 batalion ćwiczył taktykę w rejonie odpowiedzialności swojego batalionu. Jednocześnie odbywały się szkolenia z zakresu działań przeciwkryzysowych.

Szkolenia w SRO

W ramach szkolenia specjalistycznego, które żołnierze odbywają w drugim roku służby w WOT, terytorialsi ciechanowskiego batalionu realizowali zajęcia dobowe. Tym razem nie odbyły się one na placu ćwiczeń taktycznych Targonie, lecz na terenie gminy Opinogóra w miejscowości Rembowo. Podczas zajęć żołnierze korzystali z obiektów „Operacja Paintball – Rembowo”, które umożliwiły prowadzenie ćwiczeń z zakresu działań ochronno – obronnych obiektów infrastruktury krytycznej, dały również możliwość wykorzystania zdobytych dotychczas umiejętności w rzeczywistym terenie.

wartością dodaną zajęć w takim terenie jest realizm szkolenia. Każdy nowy obiekt to nowa sytuacja taktyczna, nowy przypadek, do którego musimy stworzyć nowe rozwiązania.Dzięki temu unikamy działań szablonowych – mówi kierownik sobotnich zajęć por. Arkadiusz Rygiel – wpisuje się to w taktykę działań niekonwencjonalnych, które jako Wojska Obrony Terytorialnej powinniśmy praktykować, uczyć się i stale doskonalić – dodaje.

Szkolenia poza poligonami, w rejonach skąd pochodzą nasi żołnierze, mogą być podejmowane dzięki wzorowej współpracy brygady z przedstawicielami lokalnych samorządów. – Dziękuję  Panu Piotrowi Czyżykowi, Wójtowi Gminy Opinogóra za umożliwienie prowadzenia szkolenia na terenie gminy.  Również chciałbym podziękować Panu Krzysztofowi Lokajowi za udostępnienie obiektu „Operacja Paintball – Rembowo” – mówi kierownik zajęć, por. Rygiel. – jednakże szczególne podziękowania należą się mieszkańcom miejscowości, w których pojawiliśmy się w miniony weekend. Dziękujemy ze ciepłe przyjęcie i wyrozumiałość. – dodaje por. Rygiel.

Ćwiczenia kryzysowe

Oprócz ćwiczeń taktycznych w ramach Szkolenia Podtrzymującego Zdolności,  podczas zajęć dobowych żołnierze zdobywali  również nowe umiejętności w zakresie reagowania kryzysowego, wsparcia organów samorządu terytorialnego i służby zdrowia w czasach pandemii, a także wsparcia organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gfd
Gfd
1 rok temu

Jeżeli zgłosili się z pobudek patriotycznych to powinni zrezygnować z 640 zł co miesiąc zostawić
koszt dojazdu i wyżywienie podczas szkolenia.
Ciekawe ilu by zostało

***** ***
***** ***
1 rok temu

Za tą szopkę harcerzyków Maciory ja muszę płacić. Jak ich powołali do tego przedszkola to przynajniej na rok, żeby posmakowali co to jest dyscypliną. A tu pojadą na 2 dni zjedzą, prześpią się i jeszcze przywiozę kasę do domu na chlanie. Czas to zlikwidować bo to nawet do budowania transzei się nie nadaje.

Gfd
Gfd
1 rok temu

Wojna idzie z Łukaszenką i Putinem.
Omon pod granicami.
Partyzanci Macierewicza mogą mieć ciepło, chyba że 90 procent z nich typu nauczycielki, harcerki, matka z córką itd będą wiać.
Przybyli ułani pod okienko, przybyli ulani pod okienko

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x